Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Británie truchlí po úmrtí královny Alžběty II., LNG terminál pro Česko už jede, nové iPhony představeny aneb souhrn 36. týdne 2022
Nizozemský terminál LNG pro Česko otevřen; ECB dle očekávání razantně zvedla sazby; Apple představil nové iPhony, Apple Watch a iPods; ministr Stanjura připravuje detaily tzv. windfall tax; za zavřený Nord Stream může Siemens, tvrdí Rusko; Česko je v top 20 ekonomicky svobodných zemí; Porsche půjde na burzu, rozhodli ve VW; Avast zmizel z pražské burzy; Češi reálně chudnou; nejdražší český film Žižka za skoro půl miliardy Kč je v kinech.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
vždy když zemře nějaká světová osobnost, tak nějak si uvědomím, že čas běží a rozhodně tu nikdo nejsme navěky. Před pár dny, kdy zemřel tvůrce ruské perestrojky Michail Gorbačov, mi tento pocit přelétl myslí jen chvilkově. Nyní, kdy svět obletěla zpráva, že skonala britská královna Alžběta II., je to přece jen jiné. Přes 70 let vládnoucí britská panovnice byla určitým symbolem celé monarchie, která se nyní určitě promění (a to i přes to, že daleko větší dopad na Británii měl a má brexit). Pokud se člověk za svého života dokáže proměnit ve světovou ikonu, pak k tomu došlo právě u královny Alžběty II. Nezbývá než popřát Britům a nastupujícímu králi Karlovi III.: Long Live the King.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Terminál LNG pro Česko otevřen
V přístavu Eemshaven v Nizozemsku byl slavnostně otevřen terminál na zkapalněný zemní plyn. Třetinu jeho roční kapacity si prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pro své účely pronajala Česká republika, pomůže ji zajistit dostatek plynu na topnou sezonu. První loď se zkapalněným zemním plynem (LNG) pro Českou republiku dorazí do Nizozemska 19. září ze Spojených států. Do konce roku tam připluje celkem osm lodí s plynem, uvedl šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš.
Razantní tah ECB
ECB na zářijovém zasedání podle očekávání navázala na červencové utažení měnové politiky a zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů. Základní sazba se tak posunula na 1,25 % a depozitní sazba stoupla na 0,75 %. Banka zároveň signalizovala, že bude úroky dále zvyšovat, a předpověděla, že průměrná roční míra inflace v eurozóně letos dosáhne 8,1 %.
Nové iPhony a spol. jsou na světě
Americká technologická společnost Apple představila řadu nových modelů telefonů iPhone a trojici nových hodinek Apple Watch. Nové telefony jsou mimo jiné schopné rozpoznat náraz a v případě nouze odeslat tísňovou zprávu přes satelit. Cena přístroje iPhone 14 bude začínat na 799 USD. U verze iPhone 14 Plus pak bude počáteční cena 899 USD. Oba modely bude možné začít objednávat od 9. září. Standardní iPhone 14 se začne dodávat od 16. září a verze Plus 7. října. Cena modelu iPhone 14 Pro začíná na 999 USD a verze Pro Max stojí 1 099 USD. K dostání budou od 16. září. Cena nejlevnějších hodinek SE bude začínat na 299 USD, u modelu Ultra pak na 799 USD. Apple rovněž přišel s novými bezdrátovými sluchátky AirPods Pro s funkcí potlačení okolního hluku. Stojí 249 USD. Hodinky i sluchátka budou k dispozici od 23. září.
Mimořádná daň bude
Ministerstvo financí finišuje s přípravou návrhu na takzvanou daň z neočekávaných příjmů. Zasáhnout by měla tři sektory: energetiku, petrochemii a bankovnictví. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se bude tato mimořádná daň týkat desítek podniků. Podrobnosti o podobě mimořádně daně přinesly jako první Hospodářské noviny. Pro vyměření daně bude sloužit průměr zisků dané firmy z let 2015 až 2021, který se pak porovná se zisky v následujícím období. Mimořádná daň bude dočasná, platit by měla v letech 2023 až 2025.
Rusko svádí zavření Nord Streamu na Siemens
Znovuzprovoznění plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro přepravu zemního plynu z Ruska do EU, závisí na německé společnosti Siemens Energy. Agentuře Reuters to v úterý řekl náměstek ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Vitalij Markelov. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová k situaci uvedla, že za krizí v dodávkách plynu do Evropy stojí Spojené státy a jejich snaha donutit evropské spojence, aby zpřetrhali ekonomické vazby s Moskvou a přerušili spolupráci v energetice.
Siemens Energy ale tvrdí, že Gazprom jej o žádnou údržbu turbíny nepožádal, ale že je připraven údržbářské práce zahájit. Podle sdělení Gazpromu z minulého týdne z turbíny uniká olej. Siemens Energy, která sídlí v Mnichově v německé spolkové zemi Bavorsko, k postupu Gazpromu poznamenala, že mu nerozumí.
Ekonomická svoboda: jsme v top 20
Česká republika je 17. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 165 sledovaných států světa. V revidovaném žebříčku se sice loni Česko umístilo na stejném místě, avšak absolutní skóre ekonomické svobody v Česku mírně kleslo. Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku Economic Freedom of the World Index (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. Nejsvobodnějšími zeměmi světa jsou podle žebříčku Hongkong a Singapur, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela.
O dotace pro Agrofert už se soudit nebudeme
Vláda rozhodla o stažení žaloby na Evropskou komisi (EK) kvůli blokované dotaci pro holding Agrofert. Mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová to potvrdila serveru iRozhlas.cz. Dotaci 821 tisíc korun na modernizaci kuřecí farmy v Bílovci na Novojičínsku komise odmítla proplatit kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Jeho vláda ji za to zažalovala u Soudního dvora EU.
Porsche míří na burzu
Dozorčí rada Volkswagenu na pondělním zasedání schválila plán na uvedení akcií výrobce sportovních vozů Porsche na burzu. Schválení primární nabídky akcií přichází ve složité době pro investory, kdy napětí mezi Ruskem a Evropou vyvolalo energetickou krizi a velké turbulence na trhu. Poté, co dozorčí rada dala nabídce zelenou, automobilka zveřejnila záměr vstupu na burzu koncem září nebo začátkem října. V případě, že investoři neprojeví dostatečný zájem, mohla by ale automobilka podle zdrojů nakonec i své plány na vstup na burzu stáhnout.
Příval českých makrostatistik
Zahraniční obchod České republiky skončil v červenci schodkem 22,8 miliardy korun, meziročně byl deficit o 12,4 miliardy korun hlubší. V deficitu je obchodní bilance už půl roku. Vliv na červencový výsledek měl opět především obchod s ropou a zemním plynem kvůli růstu cen na světových trzích a vyššímu dovezenému množství.
Stavební výroba v Česku po více než roce růstu letos v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 %. V červnu vzrostla podle revidovaných údajů o 1,5 %. V červenci oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství.
Průmysl v Česku v červenci zpomalil meziroční růst na 0,8 % z červnových 2,7 %. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce nižší o 0,3 %, což bylo mimo jiné ovlivněno čerpáním celozávodních dovolených.
Meziroční pokles maloobchodních tržeb v ČR v červenci zrychlil na 7,2 % z červnových revidovaných 6,9 %. Projevil se tak nižší prodej pohonných hmot, nepotravinářského zboží i potravin podporovaný růstem jejich cen. Tržby obchodníků klesají v ČR tři měsíce v řadě. Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě v červenci nižší o 0,6 %.
Všechny údaje zveřejnil ČSÚ.
Nezaměstnanost v ČR mírně stoupla
Nezaměstnanost v Česku v srpnu vzrostla na 3,4 % z červencových 3,3 %. Práci hledalo 251 753 lidí, zaměstnavatelé naopak nabízeli více než 312 000 volných míst. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Podle něj je mírný nárůst nezaměstnanosti v tomto období běžný. Loni v srpnu byla nezaměstnanost 3,6 % a bez práce bylo téměř 268 000 lidí.
Britové mají premiérku a nemají královnu
V úterý byla premiérkou Spojeného království jmenována Liz Trussová, bývalá ministryně zahraničí. Královna Alžběta II. ji do funkce jmenovala na skotském zámku Balmoral, kde zhruba o hodinu „laskavě“ přijala rezignaci Borise Johnsona. Trussová ve svém prvním projevu v roli ministerské předsedkyně slíbila, že podpoří hospodářský růst snížením daní a ještě tento týden přijme opatření proti růstu cen energií.
O dva dny později přišla z Británie smutná zpráva, že ve věku 96 let zemřela královna Alžběta II., která vládla monarchii více než 70 let. Novým britským králem se stal nejstarší syn Alžběty II., princ Charles, který bude vystupovat pod jménem Charles III.
ČNB nadále intervenuje na devizovém trhu
Devizové rezervy ČNB ke konci srpna meziročně klesly o 2,4 mld. eur na 142,3 mld. eur. Meziměsíčně byly nižší o 3,9 miliardy eur. Ve srovnání s červencem i s loňským srpnem se snížily i v korunách a dolarech. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnila ČNB.
Avast mizí z pražské burzy
Pražská burza oznámila, že obchodování s akciemi softwarové firmy Avast vzhledem k očekávanému dokončení převzetí podniku ze strany americké společnosti NortonLifeLock bylo pozastaveno 8. září. Staženy budou akcie z burzy 12. září. Po dokončení procesu fúze dojde k přijetí emise akcií NortonLifeLock, které jsou investorům distribuovány jako část protiplnění za akcie Avastu.
Češi reálně chudnou
Reálná mzda v Česku klesá už tři čtvrtletí v řadě, v druhém čtvrtletí se snížila meziročně o 9,8 %. Průměrná mzda stoupla proti stejnému období předchozího roku o 4,4 % na 40 086 korun, v hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 1 696 korun více než před rokem. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil ČSÚ. Ekonomové podobný pokles reálné mzdy očekávali, vysoká inflace bude podle nich růst mezd znehodnocovat celý letošní rok. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Čeká nás pár let tuhých zim?
Zatímco se většina evropských politiků soustředí na přečkání letošní zimy, ta příští může být ještě horší, varuje agentura Bloomberg, která se odvolává na rozhovory se šéfy velkých energetických firem. Nedostatek plynu bude podle nich sužovat kontinent nejméně do roku 2025. Problémem je především skutečnost, že plynové dodávky z Ruska nemohou být jednoduše nahrazeny.
Americké technologie nesmí do Číny
Technologické společnosti z USA, které jsou financovány federální vládou, nebudou smět příštích 10 let stavět továrny s pokročilými technologiemi v Číně. Oznámila to administrativa amerického prezidenta Joe Bidena. Nové opatření je součástí plánu za padesát miliard dolarů (asi 1,2 bilionu korun) na podporu polovodičového průmyslu ve Spojených státech. USA se v současné době podílejí na světové výrobě čipů zhruba deseti procenty, zatímco v roce 1990 to bylo skoro 40 procent.
VÍCE K TÉMATU: Američané tvrdě vstoupili do války o čipy s Čínou. Zakázali vývoz a podpořili masivní investice
Český „hollywoodský“ spektákl vstoupil do kin
Do českých i zahraničních kinosálů vstoupilo dlouho očekávané historické drama Jan Žižka režiséra Petra Jákla. Film je nejdražším českým filmem všech dob, náklady na jeho natočení se vyšplhaly na zhruba půl miliardy. Režisér Jákl uvedl, že snímek natočil především pro české diváky a těm zahraničním chtěl zprostředkovat významnou část českých dějin. Ve filmu o mladých letech slavného vojevůdce se objeví herci Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Matthew Goode nebo Sophie Loweová.
Hypoteční revoluce na obzoru?
Poprvé po roce a půl setrvalého zdražování banky v září nabídly zájemcům o půjčku na bydlení nižší sazby než v předchozím měsíci. Vypovídá o tom zářijový Fincentrum Hypoindex. Spíše symbolické zlevnění hypoték šlo především na vrub sílící konkurence mezi bankami, které se po prázdninách začaly prát o klienty. I tak ale zůstávají sazby relativně extrémně vysoko. Průměrná hypoteční sazba v září klesla ze 6,28 na 6,23 procenta.
Creative Dock koupil IdeaSense
Creative Dock, společnost zabývající se budováním firem a funkčních technologických projektů, působící zejména v Evropě a na Blízkém východě, získala inovační společnost IdeaSense. I tato, v pořadí čtvrtá, akvizice reaguje na významný růst poptávky po komplexních a kvalitních službách v oblasti digitalizace a digitálních služeb a produktů. IdeaSense se za 10 let své existence stala špičkou v oboru inovací. Akvizice IdeaSense umožní klientům investovat do nových digitálních řešení s nižším rizikem. Celá skupina plánuje dále růst – navýšit počet zaměstnanců, znásobit obrat a expandovat na další zahraniční trhy.
Passerinvest rozšiřuje „impérium“ Brumlovka
Společnost Passerinvest úspěšně uzavřela koupi kancelářského projektu Gamma v pražském administrativním centru Brumlovka, kde dlouhodobě působí. Budovu financovanou Raiffeisenlandesbank Oberösterreich získala společnost Passerinvest od rakouské realitní skupiny IMMOFINANZ. V souladu se svou strategií odkoupila zpět do svého portfolia již sedmou budovu na Brumlovce. V roce 2014 budovu Alpha, 2015 budovu Beta, 2016 objekty Budovu A a Budovu B, 2017 objekt Budovu D a v roce 2018 budovu Villas.