Mohlo by vás také zajímat
Temelín končí s ruským palivem, CZG přibírá do názvu Colt a inflace dál zlobí aneb souhrn 15. týdne
Libor Akrman 15. dubna 2022Temelín bude brát americké a francouzské palivo; ekonomika Ukrajiny válkou utrpí; Česká zbrojovka Group (CZG) změnila název na Colt CZ…
Miliardový jednorožec Productboard, dohoda o dole Turów a zase ta ČNB aneb souhrn 5. týdne 2022
Libor Akrman 4. února 2022Po Rohlik.cz má ČR dalšího startupového jednorožce – Productboard; ekonomika EU loni zpomalila; Česko ukončilo spor s Polskem o Turówu;…
Zemětřesení na trhu videoher: kam Microsoft nasměruje odvětví koupí Activision Blizzardu?
Libor Akrman 2. února 2022Microsoft nedávno oznámil obří akvizici společnosti Activision Blizzard. Znamená nejdražší videoherní spojení zemětřesení v tomto segmentu? A jak se vůbec…
- Komentář
Brusel „odpískal“ klasické žárovky správně. Nové chytré toho umí daleko víc
Chytré žárovky toho umí mnohem víc než měnit barvu světla. Zablikají, když vám přijde e-mail. Dokážou vás najít i v tom nejsložitějším kancelářském labyrintu. A brzy vám zřejmě budou posílat maily namísto wi-fi.
Na úvod jedno malé varování: pokud jste v minulých letech stáli ve frontě na klasické žárovky, než jejich výrobu Evropská unie omezila, a považujete „edisonky“ za nejlepší zdroj světla (až po Slunci, samozřejmě), raději nečtěte dál.
Následující řádky totiž popisují inovace, které po téměř 140 letech od rozsvícení první žárovky vyzařují z moderních svítidel. Takzvané chytré žárovky jsou multifunkční jako renesanční umělci.
Dokážou měnit barvu, zahrát vám oblíbenou muziku, navodit lepší atmosféru pro práci nebo určit vaši polohu v kancelářské budově. Jiné zdroje světla pro změnu dokážou prodloužit životnost krájeného masa na pultech supermarketů nebo přes ně v budoucnu budeme posílat maily a stahovat filmy z internetu.
Světlo je víc než nábytek
Světlo je také jeden z klíčových faktorů v pracovním prostředí. Podle průzkumu společnosti Erste Group Immorent, který proběhl v roce 2016, je pro 83 procent dotázaných důležité denní světlo. V dalším dotazu pak 48 procent dotázaných odpovědělo, že by nepracovalo v místnosti bez oken, ani kdyby dostali výrazně přidáno.
Známá architektka Eva Jiřičná v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny kdysi uvedla: „Já jsem na světlo velmi citlivá a myslím si, že je to jedna z nejdůležitějších věcí pro práci. Proto vždy přesvědčuji majitele kanceláří, aby raději investovali do kvalitního osvětlení než do designového nábytku.“
Jenže podle sociologického výzkumu, který zadala firma Halla vyrábějící designová svítidla, nemá čtvrtina zaměstnanců v kancelářích dostatek přirozeného světla. Nedostatek denního světla a špatné umělé osvětlení pak způsobují únavu a bolest očí.
Na barvě světla záleží
Jedním z nástrojů, jak zlepšit pracovní prostředí v kancelářích, jsou právě chytré žárovky. V souladu s filozofií Human Centric Lighting, tedy pomocí umělého osvětlení imitují denní cyklus slunce, na nějž je lidský organismus přirozeně nastavený a který má příznivý dopad na naši produktivitu a zdraví.
„Během dne od rána do noci se nám mění intenzita a barva světla v závislosti na poloze slunce,“ objasňuje Jiří Kubánek, ředitel divize U1 Lighting. Podle firmy Halla je ideální teplé světlo vysoké intenzity ráno, bílé světlo vysoké intenzity odpoledne a teplé světlo nízké intenzity večer. Tato kombinace pak vede k vyšší efektivitě, přesnosti práce nebo intenzivnější regeneraci.
Určité světelné rozdíly lze vystopovat i mezi pohlavími. „Ženy preferují o trochu teplejší tóny světla,“ podotýká Boris Zupančič ze společnosti Philips Lighting.
Intenzitu a barevnost osvětlení v kanceláři mění u chytrých žárovek automaticky centrální řídicí systémy dle části dne a míry venkovního osvětlení.
A pokud si někdo opravdu potrpí na úpravu světla, pak může každou žárovku ovládat na dálku například přes speciální aplikaci v mobilním telefonu.
Rozsvěcujte nohama
Chytré kancelářské budovy jsou navíc vybaveny pohybovými senzory, které rozsvěcují světla nejen podle denní doby, ale upravují světelnost podle počtu osob v místnosti. Základní motivací je svítit co nejméně.
To může v důsledku vést až k paradoxním situacím. „Existují případy, kdy je v budově časově nastavené vypnutí svítidel ve večerních hodinách, a pokud je některý ze zaměstnanců ,po škole‘, musí si každých 30 minut dojít svítidla znovu zapnout,“ přidává jeden postřeh z praxe Jiří Kubánek ze studia U1.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Konec venkova? Jaká budoucnost čeká dnešní světová velkoměsta?
Vladimír Kulla (Siemens): S umělou inteligencí se život stane pohodlnějším, jen co si na ni zvykneme
Proč je Kodaň ekologickým „zázrakem“? Třeba proto, že staví domy ze sutin
Většina na trhu dostupných chytrých žárovek navíc podporuje hlasové ovládání, respektive mohou být napojeny na systémy chytrých domácností, jako je Google Home nebo Amazon Echo. Nicméně v prostředí kancelářského open spacu je praxe skupinového pokřikování na žárovku poněkud nepraktická.
E-mail = zablikání
Podobně je v kanceláři zatím obtížně využitelná funkce, kterou disponují například chytré žárovky Philips Hue. Ty výstražně zablikají, pokud vám přijde nový e-mail nebo SMS.
VIDEO: Ukázka, jak funguje Philips Hue
Zdroj: YouTube.com
Ačkoli i na tomto poli se najdou odvážní jedinci. „Moji kolegové, kteří pracují v e-shopu, mají notifikační funkci zapnutou u sebe v kanceláři. Kdykoli přijde nová objednávka, žárovka Hue se rozbliká. Ale primární využití tohoto produktu by mělo být v domácnosti,“ popisuje Boris Zupančič ze společnosti Philips Lighting.
Konec bloudění po budovách
Nejchytřejší z chytrých žárovek pak disponují širší paletou funkcí než pouze proměnlivým světlem. Sony například vytvořila křížence mezi LED zářivkou a hudebním reproduktorem, takže vám lustr doma zahraje i vaši oblíbenou písničku, kterou mu pošlete přes Bluetooth.
Koncern Philips je pro změnu lídrem na poli indoor navigace pomocí světel. Jak to funguje? V systému VLC (visible light communications) vysílá každá vestavěná zářivka unikátní identifikační kód do zákazníkova smartphonu, pomocí toho lze velmi přesně určit jeho polohu v obchodě.
VIDEO: Jak Philips dokáže pomocí žárovek poradit lidem v obchodě
Zdroj: YouTube.com
„Systém pro lokalizaci osob uvnitř budov za pomoci zářivek je volně prodejný a už máme první zákazníky, kteří ho využívají v praxi,“ chlubí se Boris Zupančič ze společnosti Philips Lighting.
Nevýhodou celého ekosystému chytrých žárovek je jeho potenciální zranitelnost. Hackeři tak nemusí útočit pouze na vás počítač nebo mobil, ale jako nový cíl si mohou zvolit vaši stolní lampičku. Loni na podzim se bezpečnostním expertům podařilo na dálku rozblikat světla v jedné kancelářské budově…
Světlo na data
A nedávno společnost Philips představila žárovky, respektive svítidla, která se chovají jako wi-fi modem. Jsou dokonce lepší, neboť přenášejí data pomocí světelných vln, které vyzařují speciální diody, zatímco wi-fi funguje na bázi rádiových vln.
Takzvaná li-fi (zkratka pro light fidelity, pozn. red.) technologie umožňuje rychlost přenosu až stokrát vyšší než klasická wi-fi, tvrdí firma.
VIDEO: Jak funguje li-fi
Zdroj: YouTube.com
„Zatímco rádiové frekvence jsou stále více přetížené, spektrum viditelného světla pro přenos dat je nevyužitým zdrojem, který umožňuje využívat velkou šířku pásma pro stabilní simultánní připojení rozsáhlého pole IoT zařízení,“ uvedla nedávno Olivia Quiová, ředitelka inovací ze společnosti Philips Lighting.
UŽ JSTE SI OBJEDNALI? |
Týdenní newsletter Peak.cz
|
Z technického hlediska má každé li-fi svítidlo vestavěný modem, který moduluje světlo při rychlostech, které lidské oko nedokáže zaznamenat. Světlo je detekováno li-fi USB klíčem připojeným do zásuvky notebooku nebo tabletu. Je ale jen otázkou času, kdy bude tato technologie přímo zabudována do notebooků a dalších zařízení.
Sviťme chytře
Německý filozof Friedrich Nietzsche před zhruba 150 lety prohlásil: „Lidé se tlačí k světlu ne proto, aby lépe viděli, ale aby mohli více zářit.“
Zdá se, že ale opak je pravdou a že světlo se ještě více tlačí k lidem (i když je jeho funkce kolikrát neviditelná). Moderní a chytré osvětlení už dávno není jen o tom na něco nějak vidět.
Článek původně vyšel na serveru #morethanoffice.eu.
úžasné … takže to bude něco jako naše pošta … dělat blbě 20 věcí, které po žárovce nikdo nechce … a úplně nejblběji to bude svítit 😉