Když letos ekonomové prognózovali možná rizika pro globální ekonomiku, tak mj. jmenovali i ekonomický vztah USA a Číny. A poslední dny jim (opět) dávají za pravdu. V pátek má dojít k jednání zástupců obou mocností o vzájemné obchodní dohodě.
Nicméně výsledek dohody je nejistý a k nejistotě na trzích přispěly i hrozby na Twitteru amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA budou cla zvyšovat a zavedou i další.
Index geopolitických rizik |
Index geopolitických rizik vychází ze studie, kterou vypracovali D. Caldary a M. Iacoviella.
Metodika je velmi jednoduchá: počítá výskyt slov souvisejících s geopolitickým napětím v nejvýznamnějších mezinárodních médiích. Zároveň se jedná o jediné měřítko geopolitických rizik, které zahrnuje historický pohled, datující se až do roku 1899.. |
Jak poukazuje analytik Saxo Bank Chistopher Dembik, nejistota se projevuje i na hodnotě Indexu geopolitických rizik, který je ukazatelem globálního napětí.
„Přestože nyní došlo k poklesu, stále zůstává na vysoké úrovni. Snížení Indexu geopolitických rizik však odráží víru, že brzy dojde k uzavření obchodní dohody,“ uvádí ve svém komentáři k aktuální situaci.
Nad předkrizovou úrovní
Roční průměrný index klesá od loňského září, kdy se investoři přestali tolik obávat napětí
v obchodních vztazích. Aktuálně se pohybuje na hodnotě 140, což je úroveň z jara 2017.
GRAF: Vývoj Indexu geopolitických rizik
Za posledních 5 let, v bodech.
Zdroj: Saxo Bank, MacroBond
„Index však stále překračuje svůj dlouhodobý průměr za období od roku 2007, kdy byla jeho hodnota na 111 bodech,“ dodává Dembik.
Podle něj může sledovaný pokles v krátkém období ještě pokračovat, právě kvůli nadcházející finalizaci obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy. „Zasvěcenci hovoří o začátku června, ale je jasné, že může opět dojít k odkladu,“ varuje analytik Saxo Bank.
Čínská delegace míří do Washingtonu
Podle zdrojů světových agentur v reakci na Trumpův tweet Číňané zvažovali, zda vůbec do Washingtonu jezdit, nicméně se tak stane. Na jednání do USA dorazí vicepremiér Liou Che, který bude jednat s obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem a ministrem financí Stevenem Mnuchinem.
I přes posílení amerických sankcí vůči Íránu, které Čínu přímo zasáhnou, to podle Dembika vypadá, že jednání zdařile pokračují.
„Zdá se, že Čína je – přinejmenším oficiálně – rozhodnuta podpořit otevírání země. To by vedlo k podstatnému zvýšení dovozu zboží a služeb, a zároveň se snaží zajistit ochranu práv duševního vlastnictví,“ upozorňuje analytik s připomínkou, že tento postoj před nedávnem potvrdil i čínský ministr financí Liu Kun.