Německo v posledních týdnech není úplně zdrojem optimismu. HDP za první kvartál byl poměrně výrazně revidován směrem dolů z 0,1 procenta na –0,3 procenta (mezikvartálně).
A současně s tím klíčový index německé podnikatelské nálady IFO (také dobrý „předskokan“ české ekonomiky) skončil výrazně za očekáváním trhů – nálada se zhoršila jak v průmyslu, tak ve stavebnictví a maloobchodu.
GRAF: Vývoj německého HDP
Za poslední tři roky (mezikvartálně), v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
To nejsou dobré zprávy pro Česko. Výrazná negativní revize německého HDP zvyšuje napětí před detailním odhadem/revizí českého HDP za první kvartál.
Zatím s výraznějším negativním přepisem českého HDP (z +0,1 procenta mezikvartálně) nepočítáme. Na rozdíl od Německa totiž březnová čísla z průmyslu nepřekvapila nijak negativně. A horší březnový maloobchod a výkon některých služeb (rekreace, pohostinství a hoteliérství) asi nepovedou k tak zásadnímu přepisu HDP.
Kde mají Němci problém?
Větší problém je budoucnost. Poslední čísla naznačují také slabý výkon německé ekonomiky ve druhém kvartále a pomalé oživení ve druhé polovině roku.
Kde je problém? Dá se říci, že dosavadní německá recese je čistě spotřebitelská. Reálný disponibilní příjem domácností kvůli inflaci a vyprchání vládních stimulů (například na nákup elektrovozů) v prvním kvartále poklesl zhruba o 1 procento.
A protože míra úspor zůstala víceméně stabilní, domácnosti snižovaly reálnou spotřebu napříč kategoriemi (s výjimkou bydlení a zábavy).
Situace by navíc byla ještě horší, kdyby Němcům nepomohl silný zahraniční obchod a investice. A zatímco spotřeba domácností se pravděpodobně v dohledné době stabilizuje, nad zahraničním obchodem i investicemi se při pohledu na podnikatelské nálady stahují mračna.
Ať už se jedná o index německé podnikatelské nálady IFO, nebo o indexy nákupních manažerů v německém průmyslu, příběh je stejný – očekávání se rychle zhoršují.
Tři důvody německých problémů
Jsou za tím podle nás primárně tři důvody. Zaprvé, oživení čínské ekonomiky zatím Němcům nepřineslo zdaleka tolik, kolik se čekalo. Oživení Číny je pomalejší a současně jede více na vlně služeb než na průmyslu, pro Německo důležitém.
Zadruhé, Světová obchodní organizace (WTO) snižuje své odhady pro dynamiku globálního obchodu. Kromě jiného kvůli vysokým úrovním zásob (vzniklých v souvislosti s pandemií covidu-19). A globální normalizace úrovní zásob může tlumit nejen obchod, ale v některých německých odvětvích také investice.
A zatřetí, výhled německých průmyslníků se může zhoršovat i s rostoucími sázkami na příchod americké recese na konci tohoto roku. Pro Německo jsou USA klíčovým obchodním partnerem a historicky Německo na rozdíl například od Francie nebo Itálie nebylo schopné americké recese ustát.
Nic z toho není dobrá zpráva ani pro Česko. I když HDP za první kvartál nebude revidováno výrazně směrem dolů, oživení v druhé polovině roku pravděpodobně bude i kvůli klopýtání velkého souseda jen velmi slabé…