Mohlo by vás také zajímat
Jednorožec Mews získal další miliardy; ČNB mírně snížila sazby a místo Síkely na MPO zřejmě Vlček aneb souhrn ekonomických událostí 39. týdne 2024
Libor Akrman 27. září 2024Vláda schválila větší schodek rozpočtu; Meta ukázala nové „virtu-brýle“; nováčkem ve vedení ČNB Jakub Seidler; české banky v pololetí v…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
Tykač posiluje v Asii; e-shop CZC.cz jde pod Allegro a Mars kupuje výrobce Pringels aneb souhrn ekonomických událostí 33. týdne 2024
Libor Akrman 17. srpna 2024Křetínský chce s EPH většinu ve Slovenských elektrárnách; inflace v Česku mírně vzrostla; Česká pošta hledá poradce pro prodej Balíkovny;…
- Komentář
Bude MS v Kataru 2022 bez Čechů? Co ukazuje hon na peníze neziskovek
Není to ani měsíc, co skončil fotbalový šampionát v Rusku, a už se zdá, že ten příští v Kataru opět bude bez české účasti. Proč? Protože se vláda chystá „ořezat“ dotace neziskovým organizacím a jedním z jejich velkých příjemců je i Fotbalová asociace ČR.
Neziskové organizace, které dostávají peníze od státu, jsou dle mnohých politiků zlo. A zdá se, že se v době prázdnin dotace dostaly do jejich politického hledáčku.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před pár dny pro Českou televizi uvedla, že na penězích pro neziskové organizace chce ušetřit až tři miliardy korun.
Odkud šly dotace neziskovým organizacím v roce 2017? | |
Vybrané resorty | Dotace (mld. Kč) |
Ministerstvo školství Ministerstvo práce a soc. věcí Ministerstvo pro místní rozvoj Ministerstvo kultury Celkem šlo na dotace |
6,7 3,7 0,7 0,7 13,6 |
Celkem stát loni těmto organizacím vyplatil 13,7 miliardy korun, přičemž nejštědřejší jsou v tomto směru ministerstva školství a práce a sociálních věcí (viz box vpravo).
Po neziskovkách ale nejde jen vláda, některé vadí i opozičním politikům. V souvislosti s prohlášením Schillerové se k tématu v ČT vyjádřil i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.
„Stát by měl velmi vážit, které z neziskových organizací mu přináší benefit neboli zastupují jeho službu v sociální oblasti. Pokud se týká oblastí genderové, lidskoprávní a podobně? Jistě bych nedovedl všechny vyjmenovat ani šmahem odsoudit, ale jistě jsou tam organizace, které jsou zbytné,“ poznamenal zlínský hejtman.
Proč najednou kritika?
Nedávno mě zaujal jeden příspěvek na sociální síti Facebook od politické entity jménem SPD.
Proč (byť se opakovaně k tématu „zkrouhnutí“ financí pro neziskovky vyjádřil i premiér Andrej Babiš či prezident Miloš Zeman) se neziskovky opakovaně stávají terčem kritiky napříč politickým spektrem?
Nic proti ničemu. Dotace jsou určitě něco, co výrazně deformuje hospodářské prostředí.
Začal bych však u toho, že není správné, aby dotace dostávaly firmy. Ty jsou kvůli nim méně konkurenceschopné, protože se nemusí snažit. A také ze zkušenosti v Česku víme, že přijaté dotace pak slouží zejména k tomu, aby si majitelé firmy vyplatili tučnou odměnu na svůj účet.
Politikům paradoxně nevadí, že dostávají dotace holdingy jako Agrofert nebo EPH. Místo toho si vzali na paškál organizace, jež nemohou svůj zisk vyplatit svým majitelům.
Finance pod drobnohledem
Pojďme se na finance neziskovek podívat blíže. Kdo je největším příjemcem státních peněz z řad těchto organizací?
Pro některé je možná překvapující, že jsou to sportovní organizace. A tím, kdo dostává suverénně nejvíce peněz, je český fotbal, tedy Fotbalová asociace České republiky (FAČR). Za posledních deset let jen toto jedno IČ jedné neziskové organizace obdrželo 2,318 miliardy korun.
GRAF: Vývoj přijatých dotací FAČR
Od roku 2008 do roku 2017, v mil. Kč
Zdroj: Dotacni-parazit.cz
A co další neziskové organizace, jež jsou sportovnímu národu libé? Například Český olympijský výbor. I tomu stát přiklepnul během posledních let pár set milionů, i když oproti fotbalu to není ani třetina.
GRAF: Vývoj přijatých dotací ČOV
Od roku 2008 do roku 2017, v mil. Kč
Zdroj: Dotacni-parazit.cz
Ponechme stranou, jak rozdělené dotace korespondují s výsledky práce jednotlivých neziskových organizací. To by asi bylo na složitější diskusi.
Nicméně neodpustím si jedno srovnání, které navazuje na to, co jsem psal v úvodu. Když si uvědomíme, kolik bylo na dotacích vyplaceno holdingu Agrofert, tak současný „hon“ na neziskovky vyvolává velmi hořký úsměv.
Za stejnou dobu, kdy si FAČR či ČOV přišly dohromady na zhruba tři miliardy, Agrofert dostal dotace přes 12 miliard korun. Což je už skoro tolik, co dostaly neziskové organizace za loňský rok.
GRAF: Vývoj dotací přijatých holdingem Agrofert
Od roku 2008 do roku 2017, v mil. Kč
Zdroj: Dotacni-parazit.cz
Pokřivené podnikatelské prostředí
Mnohonásobně větší prostředky od státu tak dostává holding, který díky dotacím dosahuje zajímavých zisků a může tak směrovat značné prostředky do rukou svého vlastníka.
A co je důležitější, jedná se o subjekt, který je součástí podnikatelského trhu, na němž je zásluhou dotací značně zvýhodněn proti svým konkurentům. Soupeří totiž o zákazníky s firmami, jež žádné dotace nepobírají.
Stát podporou podnikatelských subjektů, zvláště pak těch velkých, značně deformuje podnikatelské prostředí.
VÍCE K TÉMATU:
Čísla nelžou: kauza Pelta aneb kam tečou „neziskové“ peníze státu
Český deficitní rozpočet a předvánoční „utrácecí“ horečka
Pohrobek privatizací končí: 22 miliard z Fondu národního majetku potřebuje Babiš
Ovšem nyní je v módě ukazovat na zlé neziskové organizace. Většina lidí si v tomto kontextu představuje především různé organizace pomáhající ovlivňovat politické nálady v Česku. Nedej bůh, aby pomáhaly v táborech nelegálním migrantům…
Jen tak pro srovnání, organizace Transparency International od roku 2006 do roku 2017 obdržela na dotacích 42 milionů korun.
A další organizace Člověk v tísni získala v letech 2008 až 2017 celkem 1,499 miliardy korun, což je zhruba 63 procent toho, co dostala ve stejném období FAČR, a přibližně 13 procent toho, co dostal Agrofert.
Šampionát zase bez Čechů?
Šetřit se zkrátka musí. A protože zemědělství je důležité (lidé musí jíst!), lidem v tísni ukrajovat by bylo nesprávné, tak to zřejmě odnese český fotbal.
A tak nás zřejmě čeká další mistrovství bez Čechů. Ale což, letos nás to bavilo i bez nich. Aspoň jsme mohli fandit těm, jejichž fotbal se nám líbil nejvíce.
Veškerá data o dotacích v článku pocházejí z internetové databáze www.dotacni-parazit.cz. Díky za skvělou práci panu Lukáši Wagenknechtovi a celému týmu Good Governance.
musí se hledat ti špatní, ať jde zájem mimo Agrofert, a tak populisticky se ukáže na neziskovky, a co napadne českého človíčka?..přece to, že neziskovky k nám chtějí dotáhnout muslimské migranty za státní peníze, nedívají se na to že bez neziskovek by zkolaboval podpůrný sociální systém pro důchodce………nemohoucí…atd…..Česká vláda, tedy pobočka Agrofertu, to má perfektně PR zmáknuté, mají to nejlepší PR a tahají Čechy už pár let pěkně za nos…a 30% voličů jim to „žere z ruky“
Zajímalo by mě, protože nejsem ekonom, kde platí daně ti profesionální sportovci, kteří se dopracovali ke své úrovni v naší republice v neziskových organisacich, odešli vydělávat po světě a navíc třeba ještě odmítají reprezentaci.
Tyto daně neplatí sám hráč. Část sumy za přestup je určena ke kompenzaci za výchovu. Jak si to stát hlídá je jiná diskuze. Odmítnutí repre už záleží jen na charakteru samotného borce ?
Je u nás sucho – Babišova vina. Máme první medaili na ME – to je zásluha ODS, lidovců a TOP09.
Nevím že by někdy, někdo mluvil o balíku všech neziskovek. Snad jen Vy a pan redaktor. Toto se fotbalu, hasičů, ani Klokánka týkat nebude. Ale těch politických, subverzivních. Člověka v tísni, SIMI, Gender studies a stovek dalších.
To jako že ty lemry, co se plouží po hřišti za miliony měsíčně, bez pomoci neziskovek neukopnou míč ? Nebo budou hrát kvalifikaci amatéři z okresního přeboru ? To je zase slátanina.
Myslim že je řeč především o sportu pro děti atd ne o profi sportu.. Ten se uživí sám. Dětské sport se sám neuživi…
Že jsi tak brečel, když ukradli Sazku. Teď tečou desítky mega do soukromých kapes, místo klukům na kopačky a míče.
S FAČR MOV je to legrační, myslím, že jejich přínos je opravdu minimální, proč přibývá sportovců, kteří jsou ve světové špičce a hradí si to sami, nebo z peněz vlastních sponzorů? A platy různých primadon, zejména z fotbalu, kteří žádný výsledek neudělali? Proč?