Mohlo by vás také zajímat
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Výhled Fidelity International: Globální ekonomika k recesi nemíří, ale čeká ji i nadále hrbolatá cesta
Veronika Kudrnová 8. října 2024Jaká jsou tržní očekávání pro zbytek roku 2024? Základním scénářem zůstává měkké přistání, ale vyšší volatilita pokračuje. Případné výkyvy v ekonomice…
- ANALÝZA
Burza jako novodobé kasino? Drobní investoři se vrhli na akciové spekulace
Dlouhé týdny trvající karanténa a s ní související omezená možnost holdovat hazardu přivedla miliony Američanů k akciovým spekulacím. On-line brokeři hlásí rekordní zájem o zakládání nových obchodních účtů, který lze přirovnat ke konci 90. let, kdy vrcholila internetová horečka. Králem se stala bezplatná investiční platforma Robinhood. Ceny akcií mezi retailovými investory populárních společností navíc mnohdy připomínají bublinu, která může brzy splasknout.
Akciové trhy mají za sebou divokou jízdu, po rychlém březnovém výprodeji totiž nastalo silné oživení. Americké akcie jsou oproti situaci ze začátku roku jen o několik procent níže a zdá se, jako by se jejich ceny úplně odtrhly od reálné ekonomiky.
A tak zatímco se nezaměstnanost ve Spojených státech pohybuje ve dvouciferných hodnotách, na burzovních parketech probíhá čiré veselí.
Drobní investoři se vrhají na burzu
Bujarého večírku se ve velkém účastní i retailoví investoři, kteří s oblibou sází na rizikové akcie prostřednictvím mobilní aplikace Robinhood. Ta umožňuje velmi jednoduše již od jednoho dolaru nakupovat akcie zcela bez poplatku.
Jen v průběhu prvního čtvrtletí přilákala k založení účtu tři miliony Američanů, čímž došlo k nárůstu aktivních uživatelů přibližně o třetinu. A to navzdory tomu, že platforma Robinhood si opakovaně prochází závažnými problémy, v březnu dokonce zaznamenala celodenní výpadek.
Zájem o obchodování skrze Robinhood zpravidla nemají zkušení investoři, ale burzovní nováčci. Typický uživatel je totiž čerstvý třicátník s obchodním účtem v objemu pouhých 1–5 tisíc dolarů, což je oproti ostatním brokerům zaměřeným na zkušené investory zanedbatelná částka.
Klienti konkurenčních platforem totiž typicky disponují účty s majetkem v objemu desítek až stovek tisíc dolarů.
Sázky na rizikové akcie
Drobní investoři se velmi často uchylují ke spekulativním obchodům, což je patrné i z aplikace Robintrack, která umožňuje v anonymizované formě sledovat aktivity uživatelů Robinhoodu.
Mezi nejpopulárnější akcie retailových investorů patří pandemií silně zasažené společnosti, které si prošly výraznými výprodeji. Jde například o automobilku Ford, americké aerolinky či provozovatele výletních lodí Carnival.
TABULKA: Nejpopulárnější akcie v portfoliích klientů Robinhood
Srovnání dle počtu kupujících a také roční výkonnosti
Zdroj: Robintrack
Platforma Robinhood |
Robinhood je uživatelsky velmi přívětivá mobilní aplikace zaměřená na bezpoplatkové obchodování akcií a řady dalších finančních instrumentů (v současnosti je k dispozici pouze americkým občanům). Stojí za ní (podobně jako v případě Revolutu) geniální podnikatel s kořeny na východě Evropy – v bulharské Varně narozený a na Stanfordu vystudovaný Vladimir Tenev. Jak tedy Robinhood vydělává peníze, když neúčtuje klientům žádné poplatky? Jedním z nich je prodej obchodních příkazů market makerům. Ti platí Robinhoodu za to, že pokyny jeho klientů realizují, což zní na první pohled absurdně. Tvůrci trhu nicméně dokážou na jednotlivých obchodech klientů vydělávat díky rozdílu mezi nákupními a prodejními cenami na burze, případně mimoburzovním trhu. Tím pádem klient Robinhoodu často zaplatí za obchod prostřednictvím mírně horšího kurzu, než který by mohl dostat u jiného brokera. Kromě toho Robinhood profituje z placených prémiových účtů, z poskytování maržových obchodů či půjčování klientských akcií. Na účtech klientů navíc leží nemalé objemy hotovosti, které společnost investuje, což přináší úrokové příjmy. |
Zkušení investoři prodávají, retail zuřivě nakupuje
Chuť malých investorů vrhat se po hlavě do rizika potvrzuje i to, že často horlivě nakupují akcie, kterých se zkušení hráči zbavují.
Například legendární investor Warren Buffett totiž v reakci na pandemii ze svého portfolia úplně vyprodal akcie čtyř největších amerických aerolinek. Tři z nich přitom najdeme v první třináctce nejpopulárnějších investic klientů Robinhoodu.
Asi nejznámějším scénářem, který zachytila řada médií, si prošly i akcie druhé největší autopůjčovny ve Spojených státech Hertz. Ta ve druhé polovině května v důsledku dopadů koronavirové krize vyhlásila bankrot.
Známý investor Carl Icahn v reakci na to vyprodal svůj téměř 39procentní podíl ve společnosti za průměrnou cenu 72 centů za akcii. Na akcie krachující autopůjčovny následně naskočili retailoví investoři, kteří jejich cenu v průběhu několika dnů z přibližně půl dolaru vyhnali na desetinásobek.
GRAF: Vývoj akcií společnosti Hertz
Od začátku května do konce června, v USD
Zdroj: TradingView.com
Zatímco před vypuknutím pandemie drželo akcie Hertz cirka tisíc klientů Robinhoodu, během několika málo měsíců jejich počet vystoupal až na 170 tisíc.
A to navzdory tomu, že v rámci restrukturalizace přijdou velmi pravděpodobně akcionáři Hertz úplně o všechno. To si však nezkušení spekulanti zřejmě neuvědomují a bez hlubší analýzy podstupují velmi rizikové operace s vidinou pohádkových zisků.
Neznalostí k sebevraždě
Burzovní spekulace však nepřináší jen adrenalin a potenciální zajímavé zisky, ale mají i temnou stránku. Ta se naplno ukázala před několika dny, kdy dvacetiletý student Alexander Kearns ukončil svůj život sebevraždou.
Důvod? Na displeji jeho telefonu se zobrazil záporný zůstatek v aplikaci Robinhood ve výši 730 000 tisíc dolarů.
Mladý Američan se snažil své peníze zhodnotit prostřednictvím obchodování opčních strategií, které zahrnují nákup více opcí s různými realizačními cenami. Kvůli nesprávné interpretaci však aplikace dočasně zobrazovala výrazně negativní zůstatek, neboť u části pozic v té chvíli ještě nedošlo k vypořádání.
Ve skutečnosti majetek na účtu dosahoval okolo 16 tisíc dolarů. To si Kearns bohužel neuvědomil a svůj život unáhleným rozhodnutím ukončil skokem pod vlak.
Robinhood v reakci na to začal pracovat na úpravě aplikace, zároveň firma přislíbila, že se více zaměří na edukaci svých klientů.
Američané využili vládní stimuly
Federální pomoc |
Kongres USA na konci března schválil masivní balík o objemu 2,2 bil. USD na podporu hospodářství postiženého dopady pandemie nemoci covid-19. Vedle stovek miliard dolarů pro nejhůře zasažená odvětví bylo zhruba 500 miliard určeno pro americké rodiny. Jednotlivci, kteří ročně vydělají 75 000 dolarů nebo méně, dostali jednorázově přímou platbu 1 200 dolarů. Manželské páry s příjmem domácnosti do 150 000 dolarů ročně dostaly 2 400 dolarů a dalších 500 dolarů na každé dítě. |
Zájem veřejnosti o burzovní obchodování dokresluje způsob, jakým lidé naložili s vládními penězi, které měly sloužit jako kompenzace výpadku příjmů.
Každý Američan v rámci záchranného balíčku obdržel šek na 1 200 dolarů, ten přitom celá řada lidí použila místo na spotřebu či úspory na akciové spekulace. Mezi Američany s ročními příjmy 35–75 tisíc dolarů šlo o třetí nejčastější způsob využití nečekané finanční injekce.
U lidí s příjmy mezi 100–150 tisíci dolary ročně šlo dokonce o druhé nejpopulárnější naložení s penězi, hned po úsporách.
TABULKA: Jak Američané využili federální příspěvek 1 200 dolarů?
Tabulka ukazuje mezitýdenní změny u bankovních transakcí poté, co domácnosti obdržely federální příspěvek, podle příjmových kategorií.
Zdroj: CNBC
Alternativ vůči akciím příliš není
Ze zpětného pohledu to rozhodně nebyl špatný krok, neboť akcie mají za sebou nečekaně silné růsty.
Hlavní impuls pro akciovou rally přinesla americká centrální banka, která vyjádřila velmi silné odhodlání podpořit tamní ekonomiku prakticky neomezenými měnovými stimuly. Ve světě nulových úrokových sazeb tak investoři příliš alternativ nemají a akcie se zdají být poměrně dobrou dlouhodobou sázkou.
VÍCE K TÉMATU:
Český přístup k řízení realitních fondů je často podivný. Investoři, co teď?
Moderna a další biotechnologické firmy jdou trhu naproti. Pozor ale na falešné investiční nadšení
Nezkušení investoři na druhou stranu svými obchody přispívají na burze k tvorbě cenových bublin, když kvůli nim akcie některých – často menších a málo známých – firem nečekaně prudce posílí, aby vzápětí spadly na zlomek původní ceny.
Někteří experti fenomén takzvaného robinhoodového trhu přirovnávají k bublině dot-com z přelomu tisíciletí, tedy k podobným cenovým skokům technologických firem z počátků internetu.
Otázka tedy je, jak z celé situace vybruslí nezkušení spekulanti, kteří se bezhlavě vrhají na ty nejrizikovější společnosti balancující na hraně bankrotu. Řadě z nich dost možná zbudou jen oči pro pláč.