Lidé se na akciových burzách chovají jako ovce. I tak by se dal shrnout poznatek Jossepha Pensa de la Vegy, který jako první na světě popsal důvody investorského zaslepení v knize Confusion of Confusiones, vydané v roce 1688 v Amsterdamu.
Detailně v ní veřejnosti popsal souvislosti s obchodováním s akciemi Nizozemské východoindické společnosti na amsterdamském akciovém trhu 17. století. Tato kniha je považována za nejstarší dílo, které se obchodováním na burze zabývá.
Josseph Penso de la Vega |
Tento sefardský Žid se narodil ve Španělsku zřejmě v roce 1650 (přesné datum není známo) a zemřel v roce 1692 v Amsterdamu, kde prožil většinu života. Byl úspěšný obchodník, básník a spisovatel a také velký filantrop. Proslavil se autorstvím knihy Confusion de Confusiones, kterou dopsal v roce 1688.
Na jeho památku je od roku 2000 každoročně udělována cena de la Vegy oceňující „mladé evropské vědce, kteří dosáhli mimořádných výsledků při zkoumání trhu s cennými papíry v Evropě“. |
A právě nyní míří první vydání této vzácné, průlomové a 330 let staré knihy do on-line aukce londýnské síně Sotheby’s.
Očekává se střet sběratelů historických knih s milovníky ekonomické literatury, kteří by za Confusion of Confusiones mohli zaplatit až 300 tisíc dolarů.
Základní vyvolávací cenu stanovili v Sotheby’s na 190 tisíc dolarů. Aukce by měla proběhnout 17. prosince, přičemž podle webu aukční síně zatím nebyla učiněna žádná nabídka.
Stádní chování až navěky
De la Vega si už ve své době dobře uvědomoval, že většina lidí při obchodování slepě následuje lídry, a to i na úkor vlastních ztrát.
Jde o typický znak „stádního chování“, kdy se raději sdružujeme a bereme si příklad z ostatních, než abychom se spoléhali na vlastní rozhodování. „Černé ovce“ jsou jednoduše málokdy hodny následování.
Kvarteto zlatých pravidel
Vega byl židovský obchodník i burzovní spekulant, o kterém se traduje, že o své jmění na burze přišel za svou kariéru hned pětkrát. Na základě vlastních zkušeností a pozorování ostatních spekulantů pak formuloval kvarteto zlatých pravidel investování.
-
„Nikomu neraďte, které akcie nakupovat nebo prodávat. I nejlépe míněná rada se může ukázat jako špatná.“
-
„Akceptujte své zisky i ztráty a neohlížejte se zpět.“
-
„Zisk na akciovém trhu je pomíjivý, jednou máte diamanty, jindy to jsou kousky uhlí. Prodávejte, když vyděláte, protože nikdy nevíte, co se může skrývat za rohem.“
-
„Kdo chce uspět a zbohatnout na burze, potřebuje dvě věci – peníze a trpělivost.“
V knize popisuje zákonitosti fungování burzy, a protože lidská povaha se v čase nemění ani vlivem tří set let technického pokroku, jsou tato pravidla platná i dnes. Vždy převládne iracionální skupinové chování.
Podle Selbyho Kittera, který se v Sotheby’s specializuje na knihy a manuskripty, však Vega sám na burze příliš neobchodoval. „Na burze se však často pohyboval, aniž by se sám obchodů účastnil. Díky tomu dobře prostředí poznal a mohl si zachovat odstup,“ citovala Kittera agentura Bloomberg.
Text knihy je psán jako série dialogů mezi „burzovními postavami“, jak uvádí aukční síň v popisu prodávaného objektu. Mezi nimi se objevují postavy jako filozof, obchodník a držitel akcií.
„Myslím, že byla psána pro praktické účely, ne jako akademická učebnice. Měla sloužit veřejnosti,“ dodává Kitter.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Obavy z nového ohniska finanční krize sílí. Kráčí Itálie ve stopách Řecka?
Kolik stojí vybudování říčního kanálu v Evropě? Česko uvažuje o velkém soustu
Populární kniha
Navzdory svému praktickému obsahu i historickému významu byla kniha poměrně dlouho veřejnosti skryta. Výraznější zmínky o ní se objevují až na konci 19. století, kdy na ni začali odkazovat někteří němečtí a holandští ekonomové.
V roce 1959 pak vznikl první přepis do angličtiny. Do aukce jde původní první vydání, přičemž podle odborníků je na světě méně než deset těchto knih. Naposledy se na veřejnosti objevila před více než třiceti lety, kdy byla v aukci v londýnské síni Sotheby’s prodána za 16 500 liber (v přepočtu to bylo tehdy 29 tisíc dolarů).
Aniž by Kitter chtěl předbíhat, domnívá se, že si určitě najde kupce mezi soukromými sběrateli, pravděpodobně u někoho, kdo má k financím vztah.
„Myslím, že by mohlo dojít při aukci na zajímavé přetahování. Na jedné straně totiž budou sběratelé historických knih, zatímco na straně druhé zájemci, kteří si knihy cení pro její finanční obsah.“