Trhy napjatě čekají na květnovou prognózu České národní banky (ČNB), kde by měl být zveřejněn také „nový názor“ centrální banky na tzv. neutrální úrokovou sazbu.
Jde o normální úroveň úroků, která ekonomiku a inflaci lidově řečeno nezrychluje ani nebrzdí. Tu nyní ČNB předpokládá na jednom procentu reálně a na třech procentech nominálně (1 % reálně + 2 % inflační očekávání).
Uplynulý týden Jan Procházka z bankovní rady ČNB lehce tlumil očekávání trhů ohledně květnového zasedání. Pro agenturu Bloomberg řekl, že „nemusí jít o konkrétní hodnotu. Neutrální úroková sazba by měla být chápána spíše jako akademický koncept než jako cíl nebo konečná úroveň současného procesu uvolňování měnové politiky“.
To ukazuje spíše na to, že v květnu nedojde k výraznější změně nastavení jádrového modelu ČNB. Spíše se dočkáme několika alternativních scénářů vývoje neutrální úrokové sazby a jejich dopadů na měnovou politiku.
Série alternativních scénářů
Pro vyšší neutrální úrokovou sazbu může v zahraničí i v Česku hovořit několik faktorů včetně deglobalizace nebo demografických změn. Na druhou stranu ČNB na rozdíl od zahraničních centrálních bank před pandemií odolávala revizím neutrální sazby směrem dolů – i proto je nyní potřeba revize vzhůru menší.
Pokud bude výstupem květnové prověrky série alternativních scénářů, bude hodně záležet na subjektivním vnímání jednotlivých členů bankovní rady.
I v USA a v eurozóně ukazují různé modelové přístupy častokrát diametrálně odlišné odhady neutrální úrokové míry. Proto je pak subjektivní argumentace jednotlivých centrálních bankéřů klíčová.
Nad třemi procenty
V tuto chvíli se zdá, že většina členů bankovní rady ČNB je přesvědčena, že finální destinace pro úrokové sazby v Česku má být nad třemi procenty.
Argumentem pro ně však nemusí být jen posun dlouhodobé reálné neutrální sazby výše. Mohou to být například i dočasně zvýšená inflační očekávání (spojená se setrvačnou inflací v segmentu služeb).
Ať tak, nebo tak, scénářové vyústění prověrky neutrální sazby od sebe ještě více vzdálí základní scénář prognózy ČNB (staff forecast) a skutečné rozhodování o sazbách v bankovní radě. Tomu se však v dnešní době „tektonických“ změn v globální ekonomice lze jen těžko divit.