Trh s kryptoměnami v poslední době pozitivně ovlivnilo několik významných událostí. Hlavní pohyby na trhu způsobilo především schválení spotových fondů (ETF) obchodujících s bitcoinem.
Tyto fondy odemkly nové možnosti pro investory, jak investovat do bitcoinu, a přiblížily investici do něj i těm, co preferují obchodování s akciemi online. Jedná se jistě o převratnou událost, ovšem vývoj ceny spojený s touto událostí nebyl pro běžného, nezkušeného investora tak zřejmý, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Nyní nás opět čekají nové skutečnosti, kterým je třeba věnovat pozornost. Podíváme se, jak se cena bitcoinu vyvíjela za poslední dobu, jak se paralelně vyvíjel i celý trh s kryptoměnami, co nás v blízké době čeká a jaké jsou predikce do roku 2024.
ETFkový impulz
Investoři již loni celou řadu měsíců netrpělivě čekali na verdikt americká Komise pro cenné papíry (SEC), až schválí nové spotové fondy obchodující bitcoin. Díky tomu se odemkly nové možnosti, jak investovat do bitcoinu, aniž by investoři museli držet samotnou kryptoměnu. Mezi fondy, které byly předloženy pro schválení, se zařadil mimo jiné fond iShares Bitcoin Trust (IBIT) od známého BlackRocku.
Když bylo oficiálně oznámeno datum, do kterého se očekává schválení těchto fondů, cena bitcoinu šla během pár dní velmi rychle nahoru. Navíc investoři čekali, že po definitivním schválení přijde bezprostředně další růst.
Ovšem při této události se jednalo o klasický koncept „buy the rumour, sell the news“. To znamená, že cena daného aktiva jde nahoru, jakmile je daná novinka nebo událost oznámena, protože vyvolá trend a lidé to nutí investovat.
Jenže jakmile nastane událost, na kterou investoři netrpělivě čekali, cena se buď drží na stejné hodnotě, nebo třeba i lehce poklesne. V tu chvíli totiž trend opadl a někteří investoři, kteří vydělali právě na růstu ceny během trendu, se rozhodli prodat. I proto cena bitcoinu po schválení dokonce mírně klesla.
GRAF: Vývoj ceny bitcoinu
Za poslední půlrok (k 4. 3. 2024), v USD.
Pozn.: Na grafu je červenou tečkou označen 10. leden, kdy byly bitcoinové ETF fondy schváleny.
Zdroj: tradingeconomics.com
Na úrovni 39 tisíc dolarů za bitcoin se ale cena odrazila ode dna a začala stoupat. Cena se začala vyvíjet pozitivně právě kvůli efektu schválení fondů a následným investicím do nich od velkých společností. Tudíž je nutné si všimnout, že cena nešla nahoru ihned po schválení, ale nějakou dobu trvalo, než se změny na trhu projevily.
Sell the news
V případě bitcoinu však nešlo o nějakou zvláštní situaci a vývoj. Takto mohou vypadat i události na jiných trzích. Je vždy nutné investici analyzovat do hloubky a s nadhledem. To, že fondy SEC schválila 10. ledna, neznamená, že právě ten den půjdou ceny nahoru.
Nicméně během pár týdnů se bitcoin zmátořil a jeho cena stoupá. Dostává se na nejvyšší úrovně za poslední dva roky. Pro trpělivé investory tak může přinést velmi zajímavý zisk.
Maxim Manturov, vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom Finance Europe, k lednovému vývoji dodává: „Převládající názor naznačuje, že v lednu došlo k možnému vyčerpání hnací síly, která stála za výprodejem bitcoinu. Hlavním zdrojem prodejního tlaku byl fond Grayscale trust (GBTC), který zažívá výrazný odliv. Zisky z předchozích investic do uvedeného bitcoinového trustu ve snížené hodnotě oproti jeho čistým aktivům v loňském roce byly hlavním motorem bitcoinové korekce. Odhadovaný odliv tří miliard dolarů pravděpodobně způsobil spíše výběr zisků než realokace do jiných aktiv. Z hlediska sentimentu se tedy jedná o klasickou událost typu ‚sell the news‘.“
Podle Manturova je pravděpodobné, že velká část vybírání zisků ve výše zmíněném bitcoinovém trustu již proběhla. Tím pádem odezněly tlaky na další pokles bitcoinu z tohoto zdroje. „Tlak na pokles bitcoinu je do značné míry minulostí.“
Čeká se na halving
Od začátku rok se cena bitcoinu zvýšila zhruba o 50 procent. A dalším impulzem pro vzestup může být blížící se půlení bitcoinu, takzvaný halving.
K němu by mělo dojít v dubnu a podobně jako dříve se očekává, že se projeví právě růstem ceny. Halving bitcoinu je událost, ke které dochází přibližně každé čtyři roky a při které se odměny těžařů bitcoinů sníží na polovinu. Toto snížení nabídky je naprogramováno v bitcoinovém protokolu. Jeho cílem je kontrolovat inflaci a udržovat hodnotu bitcoinu.
Snížení odměn vede k poklesu počtu nových bitcoinů vstupujících do oběhu. Teoreticky to znamená snížení nabídky, a tedy potenciální růst ceny.