Mohlo by vás také zajímat
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Volkswagen se otřásá v základech. Je odrazem útlumu evropských automobilek
Libor Akrman 30. října 2024Největší evropská automobilka Volkswagen plánuje zavřít v Německu nejméně tři závody a zrušit desítky tisíc pracovních míst. Krizi potvrdily i…
Pražský DPP mění vedení; MMF věří české ekonomice a pokuta ČD a ÖBB za újmu RegioJetu aneb souhrn ekonomických událostí 42.týdne 2024
Libor Akrman 25. října 2024ČEZ koupí menší podíl v Rolls Royce; firem v insolvenci bude letos víc; světový trh M&A ožívá; v Česku AI…
- ČLÁNEK
Černá nula už není pro Němce ideálem. Ekonomové kritizují německé vyrovnané rozpočty
Ve světle zpomalující německé ekonomiky se stále častěji objevují hlasy, aby Německo změnilo svou fiskální politiku. Zejména chybí větší investice do infrastruktury ve výši stovek miliard eur. Tvrdí to i ekonomové, již před deseti lety obhajovali koncept vyrovnaných rozpočtů.
Ekonom Michael Hüther může být vnímán jako významný hlas v německé ekonomice. V současnosti vede prestižní institut pro německou ekonomiku IW v Kolíně nad Rýnem. Výzkumný ústav je financován svazy německých firem a zaměstnavatelů.
Celou profesní kariéru zastává názor, že by do ekonomiky měl stát zasahovat co nejméně. Byl také hlavním zastáncem konceptu dluhové brzdy, jež byla zakotvena v německé ústavě s platností od roku 2011.
Nyní však otevřeně tvrdí, že doktrína vyrovnaných rozpočtů je překonána a je ekonomicky sporná. Z „černé nuly“ se dokonce podle něj stal svého druhu „erotický symbol“.
Kotva pro CDU
Právě politika vyrovnaných rozpočtů začala dominovat v politice Helmuta Kohla a pokračovaly v ní i vlády Angely Merkelové. Jak poznamenal týdeník Die Zeit, je to jedna z posledních ideologických kotev Křesťanskodemokratické unie (CDU).
Kancléřka Angela Merkelová se totiž v poslední dekádě vzdala jaderné energie, zrušila povinnou vojenskou službu a zavedla minimální mzdu. Nyní v Německu stále více ekonomů hovoří o tom, že koncept nezadlužování se je pryč. Také s ohledem na zpomalující ekonomiku, které hrozí recese.
GRAF: Vývoj podnikatelské nálady v Německu
Od roku 2016 do současnosti, index Ifo v bodech. Z grafu je patrné, že za posledních 12 měsíců podnikatelská nálada prudce klesá. V srpnu 2019 byl index Ifo Institutu podnikatelského prostředí v srpnu 2019 nejníže od prosince 2012.
Zdroj: Ifo
„Koncept černé nuly by se měl v době křehkého hospodářského růstu přehodnotit,“ je přesvědčen ředitel svazu německého průmyslu Joachim Lang. „Domnívám se, že by Německo mohlo více investovat a následně z toho těžit,“ nechala se slyšet i budoucí nová ředitelka ECB Christine Lagardeová.
Profesor ekonomie na univerzitě v Düsseldorfu Jens Südekum míní, že podřizovat fiskální politiku vyrovnanému rozpočtu není vhodné.
VÍCE K TÉMATU:
Německo na prahu recese. Dolů ho táhnou skomírající automobilky a vývoj v Číně
I při případné recesi se Němci mají o co opřít aneb kapitáni německého průmyslu očima čísel
Reakce na finanční krizi
Kde je legislativně upravena výše veřejného dluhu ústavním zákonem |
Zdroj: Wikipedia |
Koncept dluhové brzdy na německém ministerstvu financí vymyslel a prosazoval Christian Kastrop. Vláda a parlament jej schválily v roce 2009, v německé ústavě je zakotven s platností od roku 2011.
Federální rozpočet může mít maximální schodek ve výši 0,35 procenta nominálního HDP v daném roce. „Potřebujeme větší flexibilitu při financování budoucích úkolů,“ tvrdí Kastrop, jenž je nyní ředitelem společnosti Bertelsmann Stiftung.
Měla by existovat specializovaná agentura, jež bude půjčovat například na velké infrastrukturní projekty. Takové investice by se do schodku neměly počítat, navrhuje.
Německo zavedlo dluhovou brzdu v reakci na americkou finanční krizi z roku 2008. Kancléřka Merkelová v té době mluvila o tom, že není možné žít nad své poměry. V roce 2005 byl německý dluh v poměru k HDP 67 procent, v tomto roce by měl být pouze 58 procent. Omezení schodků uzákonilo v roce 2011 také Španělsko, o rok později podobně reagovala i Itálie.
Kde chybí investice: školy, školky, MHD
Banka KfW, jež je vlastněna německou vládou a jednotlivými spolkovými zeměmi Německa, odhadla, že země je silně investičně podfinancována.
Jen na místní úrovni chybí investice ve výši 138 miliard eur. Prostředky chybí ve školách, školkách, místní hromadné dopravě i knihovnách. Jako jeden z argumentů nedostatečných investic se uvádí i nízký podíl internetového připojení prostřednictvím optických sítí.
OECD upozornila, že v Německu je k vysokorychlostnímu internetu pomocí optických vláken připojeno jen 3,2 procenta domácností, což je výrazně pod průměrem zemí OECD, který je 30,3 procenta.
GRAF: Podíl optických kabelů na připojení k internetu
Zdroj: Statista/OECD
I v samotné CDU zaznívají hlasy, že je třeba dluhovou brzdu modifikovat.
Optická vlákna a ČR |
V ČR je k vysokorychlostnímu internetu pomocí optických sítí připojeno asi 15 procent domácností především ve větších městech. Studie CEVRO Institutu v tomto ohledu zdůraznila, že bez podpory budování optických sítí ke koncovým uživatelům ztratí země konkurenceschopnost. Proces povolení a výstavby trvá i kvůli složité byrokracii 500 dní. |
Země potřebuje kromě digitalizace také ohromné prostředky pro energetický přechod na obnovitelné zdroje a s tím související investice do nových přenosových tras. Nemluvě o investicích do dopravní infrastruktury – železničních tratí a dálnic.
Stovky miliard na boj s klimatem
Šéf poslanců CDU/CSU Ralph Brinkhaus hovoří o potřebě investic do klimatických opatření, jež povedou ke snižování produkce skleníkových plynů. To bude stát v řádu stovek miliard eur.
Ministr hospodářství Peter Altmaier z CDU hovoří o dodatečných 50 miliardách eur na klimatickou politiku. Jednou z možností je i vydání takzvaných klimatických dluhopisů. Kupovali by je občané a vláda by vyplácela pouze úroky ve výši dvou procent po dobu deseti let.
Změny v německých daních |
Německá vláda odsouhlasila zrušení takzvané solidární daně. Tu platí všichni Němci – fyzické i právnické osoby – na podporu východních zemí od roku 1991. Od roku 2021 by ji nemělo platit asi 90 procent daňových poplatníků. Debatuje se také o snížení daní pro firmy, sazba by měla klesnout z 33 na 25 procent. |
V tomto kontextu se hovoří o mezigenerační solidaritě. Pokud se nebude investovat například do projektů, jež snižují emise skleníkových plynů, další generace se bude potýkat s násobně vyššími náklady v důsledku globálních změn klimatu.
I proto mladší Němci podporují, aby byla dluhová brzda z roku 2011 zrušena. S tím souhlasí i ekonom Michael Hüther. Z takových investic budou profitovat další generace.
Politiku černých nul po dlouholetém ministru financí Wolfgangu Schäublem zdědil Olaf Scholz z koaliční SPD. Ten zatím prohlašuje, že je černou nulu třeba držet i vzhledem k demografickému vývoji Německa, protože populace stárne. Sociální demokraté přitom již delší dobu hovoří o tom, že by se měla tato politika reformovat.