Mohlo by vás také zajímat
Zlato poprvé nad 3000 USD za unci; výsledky Škody Auto přepisují historii a podpis k JE Dukovany II se opozdí aneb souhrn ekonomických událostí 12. týdne 2025
Libor Akrman 17. března 2025ČEZ loni vydělal přes 30 miliard; Škoda Auto chystá nové 7místné SUV a hybridy; USA uvalily clo na hliník a…
Láteření nad Trumpovými cly a vymýšlení odvet? EU by spíše prospěl stop Green Dealu
Lukáš Kovanda 14. března 2025EU se ocitá v pozici celku, který svolněji než jiní obchodní střet stupňuje. "Brusel by udělal lépe, kdyby se rovnou…
Velký nákup PPF v Srbsku, Češi věří jádru nejvíc v EU a Trumpova cla na ocel a hliník aneb souhrn ekonomických událostí 7. týdne 2025
Libor Akrman 16. února 2025USA už chystají s Ruskem "mírový" summit bez Evropy; ČSOB o čtvrtinu zvýšila zisk; Mall. cz se přesune na Allegro;…
- ČLÁNEK
Češi už testují zálohování PET lahví a plechovek. První reakce jsou pozitivní
Téma zálohování PET lahví a hliníkových plechovek rezonuje v Česku čím dál více. Vybrané obchody Lidl a Kaufland spustily nedávno testovací provoz vracení PET lahví a plechovek, které by se tak mohly časem přidat ke skleněným lahvím od piva.

Obchody Lidl a Kaufland koncem února 2023 spustili testovací provoz na zálohování PET lahví a plechovek. Zdroj: Lidl
Již dva týdny běží v Česku testovací projekt zpětného odběru nápojových PET lahví a plechovek. Ten spustily obchodní řetězce Kaufland a Lidl dohromady na šestici míst. A podle prvních reakcí zákazníků se projekt rozběhl úspěšně.
„Zpětná vazba od zákazníků je velice pozitivní a ve všech prodejnách Lidl se zpětný odběr PET lahví a plechovek těší značné oblibě. Jsme si vědomi toho, že zákazníci na možnost vracení nových typů nápojových obalů budou reagovat v určité náběhové křivce,“ uvedla na dotaz Peak.cz mluvčí Lidlu Barbora Jirků.
Kde lze vracet PETky a plech |
PET lahve, ale i plechovky můžete vracet v těchto prodejnách Lidl: – Lhotecká, Praha 12 – Kamýk – Folmavská, Plzeň 3 – Jižní Předměstí – Trnkova, Brno a Kaufland:– U Plynárny, Praha 4 – Michle – Průmyslová, Šternberk – Hněvotínská, OlomoucDo automatu je možné vložit lahve o objemu 200 mililitrů až tři litry s čitelnou etiketou a čárovým kódem, které nejsou nijak poškozené nebo stlačené. |
Řetězce, které patří pod německou obchodní skupinu Schwarz, umožňují zákazníkům obaly vracet ve třech svých obchodech. Obaly je nutné, podobně jako v jiných zemích, kde již zálohové systémy fungují, vracet nezmačkané a nepoškozené. Podle mluvčího Kauflandu Tomáše Mylera však automaty přijmou i nápojové obaly s mírnými deformacemi. Zákazníci, kteří službu využijí, v obchodech dostanou slevové kupony na nákup.
To, co známe u skleněných lahví, se zatím testuje u plechovek a PET lahví ve vybraných obchodech. Vratné PETky také fungují ve společném projektu Košíku s výrobcem nápojů Mattoni.
Čekání na legislativu
Téma zálohování PET lahví a hliníkových plechovek rezonuje v Česku čím dál více. Zatím ale chybí legislativní rámec, který je v přípravě na ministerstvu životního prostředí.
Nejbližší realistický termín zavedení zpětného odběru PET lahví a plechovek je rok 2025, může to ale být i později, řekl během února novinářům tehdy ještě jako náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) (den po inauguraci prezidenta Petra Pavla byl Hladík jmenován ministrem, pozn. red.).
Návrh zákona by mohla podle Hladíka vláda projednat do konce roku. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu (SOCR) Tomáše Prouzy je na spuštění systému od přijetí legislativy rok a půl až dva roky.
V dubnu podle Hladíka ministerstvo plánuje návrh zákona začít konzultovat se Svazem měst a obcí, Svazem průmyslu a dopravy a dalšími organizacemi zapojenými do oběhového a odpadového hospodářství.
PET lahve a plechovky by se tak mohly časem přidat ke skleněným lahvím od piva, které jsou dle české legislativy vratným obalem a spadají pod zákon o obalech. Nápojové PET lahve a plechovky po zkonzumování nápoje jsou zatím dle české legislativy považovány za odpad a spadají pod zákon o odpadech.

Do automatu je možné vložit lahve o objemu 200 mililitrů až tři litry s čitelnou etiketou a čárovým kódem, které nejsou nijak poškozené nebo stlačené. Zdroj: Lidl
Kampaň a finance nutné
Svaz obchodu a cestovního ruchu nedávno zveřejnil výsledky analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), která vyčíslila náklady na zavedení systému zálohování na zhruba 5,2 miliardy korun. Další 1,3 miliardy korun ročně bude stát provoz systému. Analýza počítá s tím, že ročně by se mohlo do systému dostat 2,3 miliardy obalů, což odpovídá devadesátiprocentní míře zpětného odběru.
Analytik CETA Michael Fanta uvedl, že hlavní tíhu vybudování a provozu systému na zálohování obalů ponesou obchody. Největší náklady pro ně budou představovat stavební úpravy kvůli případnému umístění automatů na sběr obalů.
Podle Barbory Jirků si ale prostory ve třech testovacích prodejnách nevyžádaly výraznější úpravy. „Automaty jsou původní, nicméně bylo nutné k nim doobjednat nové kabinety pro separaci PET lahví a plechovek. Celkové náklady na spuštění pilotu v rámci jedné prodejny se pohybují v řádu statisíců korun,“ uvedla na dotaz Peak.cz.
V Česku je v oběhu ročně přibližně 1,8 miliardy PET lahví a 800 milionů plechovek. „Zhruba 80 procent skončí v kontejnerech,“ uvedl Hladík. Ambice ministerstva podle něj směřují k tomu, aby se mnohem víc používaly principy cirkulární ekonomiky a odpad jako materiál.
Připravovaná úprava evropského nařízení o obalech zavádí pro členské státy povinnost zavést zálohový systém v případě, že do roku 2026 nedosáhnou devadesátiprocentní míry zpětného odběru.
Slovensko a další zálohují
Česko je jednou z mála evropských zemí, které PET lahve a plechovky zatím nezálohují. Funkčním zálohovým systémem na PET lahve a plechovky v současnosti disponuje již celkem třináct evropských zemí. Jednou z posledních zemí, které tento systém zavedly, je i Slovensko, které zálohuje od loňska. A výsledky se již projevují v tom, že v zemi ubylo volně pohozeného odpadu ve formě PET lahví i plechovek.

Lidl společně s Kauflandem předpokládají, že společně dokážou nashromáždit tisíce nápojových obalů měsíčně na jednu prodejnu.
Společnost ENVI-PAK, která pravidelně zkoumá 32 lokalit po celém Slovensku, uvedla, že v roce 2020 tvořily PET lahve na Slovensku ve vysbíraném odpadu 18 procent odpadu a plechovky 21 procent. Oproti tomu po zavedení záloh na zmíněných místech došlo k výraznému poklesu. „Na podzim 2022 bylo plechovek pět procent odpadu a PET lahví čtyři procenta,“ uvedla ENVI-PAK.
„Podobné pilotní projekty řetězce realizovaly i v jiných zálohujících zemích a vždy přinesly užitečnou zkušenost, která systém pomohla dobře nastavit tak, aby byl komfortní pro spotřebitele,“ uvedla Kristýna Havlingerová, která zastupuje Iniciativu pro zálohování. Sdružuje firmy Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni 1873, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj, které patří k největším výrobcům nápojů v Česku.
Češi mají potenciál
Pilotním projektem řetězce otevírají úvahy a debaty o budoucím nastavení režimu. Ostatně potenciál pro zavedení v Česku je.
Agentura Ipsos se loni v průzkumu zeptala respondentů, co by říkali na zavedení záloh zmíněných materiálů. 74 procent Čechů uvedlo, že je pro zavedení záloh na PET lahve, u plechovek to bylo o čtyři procenta méně. Podle průzkumu lidé považují ideální výši záloh čtyři koruny na lahve i plechovky. Tři čtvrtiny lidí v průzkumu odpověděly, že za ideální místo k vracení lahví by považovaly obchody.
„Testovací projekt řetězců může ověřit, zda jsou v Česku lidé ochotní zlepšit sběr plechovek a PET lahví,“ věří ředitel sekce ochrany životního prostředí ministerstva životního prostředí David Surý.
Čeští obyvatelé přitom mají velmi kladný postoj k třídění odpadu. Konkrétně u plastů statistiky uvádějí, že Češi vytřídí 75 procent plastových odpadů. Podle stejné statistiky třídí odpady 73 procent Čechů. PET lahve z celkového množství vytříděných plastů tvoří zhruba čtvrtinu.