„Při realizaci tohoto projektu jsme se nechali inspirovat přírodou. Hejna ptáků za letu či plovoucích ryb jsou vybavená smyslovým orgánem, který jim umožňuje držet se pohromadě a reagovat na situaci, například se vyhnout predátorovi. Náš roj napodobuje tento skupinový pohyb, autonomní roboty si během letu vyměňují jen minimum informací, přesto postupují koordinovaně,“ říká Martin Saska, vedoucí skupiny MRS.
Nasazení dronů při vyhledávání osob a jejich záchraně je jen jeden ze směrů výzkumu. Další oblastí, kterou se vývoj ubírá, je jejich nasazení při záchranných operacích ve vícepatrových budovách, zejména pak při požáru. Dron by v budoucnu měl být schopen vyletět do desátého patra budovy a vstřelit oknem dovnitř hasicí kapsli.
Alternativní možnosti hašení požárů jsou ve Spojených arabských emirátech – zemi mrakodrapů a solventních klientů – velmi vítané. Projekt vychází ze spolupráce s firemním partnerem Technology Innovation Institute (TII) se sídlem v Abú Zabí, který si vybral skupinu MRS z Fakulty elektrotechnické ČVUT s ohledem na její světovou dominanci v oblasti rojování a stabilizace nízkoletících robotů. Stále se jedná o základní výzkum, který ověřuje základní principy.
„K dalšímu rozšíření určitě může přispět přistoupení dalších firemních partnerů, kteří projekt dotáhnou do fáze jeho aplikace. Tady se otevírá prostor pro české firmy, které budou chtít navázat na naše výsledky v oblasti základního výzkumu,“ uzavírá Saska.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Martin Juřík (APUtime): Nejlepší šéf? Robot, který zaměstnance vytrhne z rozhodovací paralýzy
Moje auto, můj hrad. Češi vysáli z trhu obytné vozy a karavany
Praha se při řešení bytové krize může inspirovat Hamburkem či Vídní, klíčové je využít brownfieldy