Mohlo by vás také zajímat
Polsko se pomalu stává lídrem v oblasti bezpečnosti a obrany Evropy
Robert Břešťan 25. září 2024Česká republika se začátkem září na tři dny stala centrem globální politické debaty o bezpečnosti. Velkou část debat konference byla…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
Může fotbalové Euro pomoci německé ekonomice?
Jan Bureš 17. června 2024Stabilní, bohatá a relativně drahá ekonomika je dnešní Německo, které se ale potýká s dílčím hospodářským útlumem. Ekonom Jan Bureš…
- Analýza
České firmy loni kupce přivábily víc než jindy. Nevadily ani vyšší ceny
Zatímco český burzovní akciový trh v posledních letech stagnuje a investoři o něj ve větší míře nejeví zájem, domácí trh fúzí a akvizic zažívá neobvyklý boom.
Česká republika se z pohledu objemu fúzí a akvizic posouvá do čela střední a jihovýchodní Evropy. Lepší než Česko bylo sousední Polsko, podle počtu transakcí jsme na tom byli dokonce nejlépe.
Tuzemské společnosti byly přitom dražší než jejich konkurenti ze zahraničí. Ani vysoké ceny však investory od nákupů v Česku neodradily. Jak uvedla poradenská společnost EY ve svém pravidelném EY M&A Barometru, ceny se pohybovaly na úrovni třináctinásobku ročního zisku firmy.
„Dříve bylo standardem kupovat firmu za zhruba pětinásobek ročního zisku. Současné ocenění považujeme za velmi vysoké, nicméně zčásti může odrážet prémii za stabilitu zdejší politické i makroekonomické scény,“ uvedl k tomu akviziční konzultant EY Michal Hrmo.
Prvenství v regionu
Česká republika se v loňském roce umístila dle počtu transakcí na prvním místě v regionu střední a jihovýchodní Evropy, před druhým Tureckem a třetím Polskem. Celkem se jednalo o 288 fúzí a akvizic (M&A) v celkovém objemu necelých deseti miliard dolarů (přibližně 250 miliard korun).
Za posledních šest let rostl trh v česku průměrným tempem 19 procent ročně. Vzrostla i průměrná hodnota jedné transakce, z 96,6 milionu dolarů o 29,5 procenta na celkových 125,1 milionu dolarů.
Fúze a akvizice v Česku |
Zatímco ve světě loni klesl objem M&A transakcí o téměř jednu pětinu, Česká republika zaznamenala nárůst o velmi vysokých 38 procent (ze 7,2 na 9,9 miliardy amerických dolarů).
Počet transakcí se oproti předchozímu roku zvýšil dokonce o více než polovinu. Nejvíce transakcí se uskutečnilo v sektoru informačních technologií. Data zveřejnila minulý týden poradenská společnost EY ve svém pravidelném M&A Barometru.
Důvodů pro aktivnější český trh M&A je hned několik. Patří mezi ně například silný zájem čínských a japonských společností o české podniky.
Další příčinou byl i pozitivní ekonomický vývoj v ČR a dostupné akviziční financování díky slabé české koruně. Řada majitelů firem tak v dobré finanční situaci uvažuje o prodeji.
A podmínky jsou v současné době velmi příznivé, jelikož se tyto transakce ve značné míře daří přetransformovat v úspěšné obchody.
Vysoké ceny nejsou překážkou
Ceny českých firem přitom nepatří v regionu mezi nejnižší. Podle poradenské společnosti EY stála průměrná firma přibližně třináctinásobek ročního zisku společnosti. Podstatně více než v okolních zemích.
Dříve se přitom běžné valuace společností pohybovaly kolem zhruba pětinásobku zisku. Současné ocenění českých firem je tedy velmi vysoké. Odráží ale prémii za stabilitu České republiky jak z pohledu ekonomického, tak politického.
Například třeba pivovarnická skupina Asahi loni koupila Plzeňský Prazdroj v mediálně asi nejsledovanější transakci minulého roku za patnáctinásobek zisku. Právě japonský holding Asahi Group udělal z pohledu regionu střední a jihovýchodní Evropy (kam spadá i Česká republika) největší akvizici, jejíž byl Prazdroj součástí.
Japonci totiž kromě české pivovarnické jedničky koupili soubor evropských pivovarů v hodnotě 7,8 miliardy dolarů. Na celkovém objemu M&A v regionu se tato transakce podílela šesti procenty (de facto šlo o regulační důsledek toho, aby mohlo dojít ke vzniku největší pivovarnické skupiny Anheuser-Busch InBev, pozn. red.).
VÍCE O PRODEJI PRAZDROJE: Prazdroj nakonec bude vařit japonská skupina Asahi
Za poslední roky vzrostly ceny českých firem o desítky procent. V Polsku nebo Maďarsku jsou společnosti o poznání levnější. Zde investoři platí přibližně jedenácti- až dvanáctinásobky zisků. To je ale odraz složitější politické situace v obou zemích.
Největší transakce v ČR
V České republice se v minulém roce uskutečnily také dvě transakce převyšující jednu miliardu amerických dolarů. Největší transakcí v Česku byl v loňském roce prodej 31procentního podílu společnosti EP Infrastructure australské společnosti Macquire v hodnotě 1,648 miliardy dolarů.
TABULKA: Top 10 největších transakcí v roce 2016 v České republice
Zdroj: EY M&A Barometr 2016
Na druhém místě žebříčku se umístila fúze světových antivirových gigantů AVAST a AVG za 1,365 miliardy dolarů. Další transakce pak dosahovaly pouze zlomku hodnoty těchto dvou.
Nejaktivnějším investorem s šesti transakcemi byla společnost CSG podnikatele Jaroslava Strnada, který mimo jiné koupil firmy jako Avia nebo Prim. O jednu transakci méně provedla čínská skupina CEFC. Největší česká veřejně obchodovaná společnost – ČEZ pak v tomto směru obsadila třetí příčku se čtyřmi transakcemi.
Vede IT obor
Oborově se na trhu fúzí a akvizic daří v Česku především IT firmám. Rostly ale také počty M&A transakcí ve stavebnictví nebo bankovnictví a finančních službách. Naopak se příliš nedařilo telekomunikacím či potravinářství.
Na celkovém objemu se v rámci republiky nejvíce podíleli domácí investoři. Ve srovnání s minulým rokem narostl počet domácích transakcí o 121 procent, zatímco počet investic českých subjektů do zahraničí klesl o 32 procent.
Z regionálního hlediska byli nejaktivnějšími nákupčími Britové (11 transakcí), Němci a Číňané (shodně 8 transakcí), ale tradičně také Slováci (6 transakcí). Naopak Češi se nejvíce zajímali o polské (v 8 případech), slovenské (4) a německé (4) společnosti.
Globální a regionální fúze a akvizice ubyly
Globálně je trend na poli M&A přesně opačný, než je tomu u České republiky. Oproti roku 2015 se loni odhadovaný objem fúzí a akvizic snížil o 18,1 procenta. Záleží ale na konkrétním odvětví, například energetika, těžební průmysl a utility rostly meziročně o 5,5 procenta.
TABULKA: Top 10 největších transakcí v roce 2016 v regionu střední a jihovýchodní Evropy
Pozn.: * Transakce podléhají obvyklým regulačním a antimonopolním nařízením a očekává se, že budou dokončeny v roce 2017.
Zdroj: EY M&A Barometr 2016
Na jednu stranu si rok 2016 připsal jednu z největších transakcí v historii – fúzi telekomunikačních gigantů AT&T a Time Warner ve výši 107,9 miliardy dolarů –, ale ani ta nepřispěla k celosvětovému růstu objemu transakcí.
Z globálního hlediska je významným trendem růst čínských investic v zahraničí, což kromě České republiky pociťují i jinde ve světě. Číňané uskutečnili 258 transakcí v hodnotě 185,3 miliardy dolarů. Oproti doposud rekordnímu roku 2015 se jedná o skoro čtyřnásobný nárůst.
Čína na lovu
Se zpomalující domácí ekonomikou je v Číně stále menší počet zajímavých investičních projektů, a tamní společnosti se tedy celkem logicky začínají poohlížet v zahraničí.
Ekonomický strašák jménem Čína. Co čekat od transformace její ekonomiky?
Největší čínská zahraniční transakce společností ChemChina a Syngenta v hodnotě 46,9 miliardy USD se uskutečnila v Evropě.
Zatímco Čína trh M&A výrazným způsobem podporuje, regulátoři naopak řadě významných transakcí v minulém roce zabránili. V minulém roce byla z nejrůznějších důvodů zastavena skoro čtvrtina z nich. To je nejvyšší číslo od finanční krize v roce 2008–2009.