Čekání na regulérní vládu se prodlužuje. Osoba premiéra, pozice Ministerstva vnitra a zahraniční reputace jsou to, co brání vzniku nové vlády daleko více než programové neshody.
Po neúspěšném jednání s ČSSD doporučil prezident Miloš Zeman premiérovi v demisi Andreji Babišovi, aby jednal s KSČM a SPD. Ten se však vrátil k variantě vlády s ČSSD. Zemana tím evidentně zaskočil. Rozpor mezi oběma muži se tak prohlubuje.
Zeman přesto věří, že se vládu napodruhé podaří sestavit do konce června, jak uvedl v rozhovoru pro Frekvenci 1.
Rozladění komunisté
Premiéra Babiše akceptují pouze tři potenciální koaliční partneři. Těmi jsou komunisté, SPD a ČSSD.
Nicméně s komunisty si to Babiš rozházel svým postojem v kauzách Novičok, Nikulin a nově i svou reakcí na odvetný útok USA v Sýrii. Podle místopředsedy KSČM Josefa Skály byl útok porušením Washingtonské smlouvy (ustavující dokument NATO, pozn. red.).
Ani v ANO není nálada vůči KSČM ideální. O podporu této strany nestál ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který oznámil, že v nové vládě už nebude a že rezignuje na post poslance.
I další poslanci z hnutí ANO mají s komunisty problém. A co je horší, existuje reálná hrozba, že kvůli vládě opírající se o hlasy komunistů vyjdou občané do ulic.
Okamurova SPD (zatím) ne
Problémy nese i koalice s SPD. Tato strana, podobně jako komunisté, má zcela odlišné postoje v zahraniční politice.
Místopředseda SPD Radim Fiala například prohlásil, že chemický útok v Sýrii je v podstatě pouhým výmyslem islamistů.
RADIM FIALA v Otázkách Václava Moravce, ČT 15. 4. 2018:
Osobně si myslím, že to může být i provokace islamistů, kteří mají organizace právě v té oblasti, jako jsou – vy jim říkáte demokratická opozice, já jim říkám islamisté – jsou to organizace jako al-Káida, Meč islámu a podobně, které samozřejmě vydávají tyto zprávy, že došlo k použití chemie. A my jim prostě nevěříme. Nevěříme jim ani slovo a chceme, aby se to prvně vyšetřilo.
Na půdě partnerů NATO a EU lze bezpochyby označit takový výrok za extremistický. Kromě toho SPD je dle některých členů ANO fašistická a rasistická organizace. S tímto názorem přišel například odstupující ministr Pelikán či ministryně obrany Karla
Šlechtová.
SPD se pochopitelně silně vymezuje proti EU, což je pravý opak politiky Andreje Babiše, který naopak v EU touží mít co nejlepší vztahy. Problémem je i to, že SPD má výhrady k účasti ve vládě ministrů Dana Ťoka a Karly Šlechtové.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Ďábelská volební účast udělala radost Zemanovi a velkému byznysu
Volby přehledně a jasně: triumf ANO, nečekaní Starostové a propad ČSSD
Znovu námluvy s ČSSD
ANO tedy opět usiluje o přízeň ČSSD. Nebude to však mít jednoduché, ačkoliv ČSSD je v nejhorší pozici ve své polistopadové historii. Kromě ztráty politického vlivu se potýká i s finančními problémy.
VÍCE ČTĚTE:
Volební debakl táhne finance ČSSD ke dnu. Přežije strana výpadek peněz?
Nicméně v ČSSD mají největší strach z toho, že je premiér Babiš „zválcuje“ a zničí podobně jako v předchozí vládě. Požadují tedy křeslo ministra vnitra, jehož se však Babiš nechce vzdát.
Druhý problém je, že ČSSD má s ANO dohromady pouze 93 poslanců. Opírat se tak musí o podporu dalšího subjektu.
Je zaděláno na rekord?
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
A tak stále nejpravděpodobnějším scénářem jsou předčasné volby. Ještě se mluví o variantě, že by premiérem místo Andreje Babiše byl ministr životního prostředí a bývalý šéf Lovochemie z holdingu Agrofert Richard Brabec.
Tato možnost se však nejeví jako příliš reálná, protože faktickým premiérem by stejně byl Babiš, což si všechny politické strany ve sněmovně uvědomují.
Vláda vládne bez důvěry Poslanecké sněmovny již od 6. 12. 2017. Tedy celkem 130 dní.
Dosud nejdelší vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny, ta Jiřího Rusnoka, vládla 203 dní. A i když Babišovi do rekordu pořád ještě zbývá více než dva měsíce, má reálnou šanci, že Rusnoka v tomto ostudném rekordu překoná.