Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
Česko v čele Evropy, ČNB či Škoda auto s novými vládci aneb souhrn 26. týdne 2022
ČEZ má za sebou valnou hromadu; globální recese nás (asi) nemine; Rusko nezaplatilo a je v bankrotu; speciální energo-daň na obzoru; ECB půjde proti inflaci s vervou; autoland Slovakia zase nabobtná; Rusko čeká další vlna sankcí; Budvar navýšil zisk; Aston Martin chce arabské finance anebo sedmá vlna sankcí proti Rusku už se rýsuje.
Valná hromada ČEZ: vyšší dividenda a obměna dozoru
Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům z loňského zisku dividendu 48 korun na akcii před zdaněním. V úterý pozdě večer o tom po více než 13 hodinách jednání rozhodla valná hromada firmy. Prošel tak protinávrh Ministerstva financí, které společně s vyšší dividendou navrhovalo také posunout výplatní termín o tři měsíce na 1. listopadu. Akcionáři také zvolili pět nových členů dozorčí rady, kterými jsou: Jiří Kadrnka a Radim Jirout, regionální představitelé ODS, která je nominovala, Vít Doležálek nominovaný KDU-ČSL, poradkyně ministra průmyslu a obchodu nominovaná STAN Eva Hanáková a náměstek ministra financí nominovaný ODS Roman Binder, který již byl do dozorčí rady kooptovaný.
Češi do čela Evropy
Česko úderem 1. července od Francie podruhé převzalo předsednictví v Radě Evropské unie. Zahájilo jej v Litomyšli zasedáním vlády Petra Fialy (ODS) s Evropskou komisí. V čele EU bude Česká republika půl roku. Předsednictví bude výrazně ovlivněno ruskou invazí na Ukrajinu i související ekonomickou a energetickou krizí. Mezi hlavní politické priority předsednictví patří zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.
Globální recese (asi) nevyhnutelná
Hlavní ekonomka Světové banky (SB) Carmen Reinhartová pochybuje, že se americké a světové ekonomice podaří vyhnout recesi, vzhledem k prudkému růstu inflace a úrokových sazeb a také vzhledem ke zpomalení tempa růstu v Číně. Snížit inflaci a zároveň zajistit ekonomice takzvané hladké přistání je z historického hlediska těžký úkol a riziko recese je v současné době jednoznačně žhavým tématem. Reinhartová to řekla v rozhovoru s agenturou Reuters.
Bankovní rada ČNB už v novém
Od 1. července se mění složení Bankovní rady ČNB. Funkce se ujal nový guvernér Aleš Michl a další tři noví členové rady: Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait. Kromě nich jsou zbylými třemi členy Oldřich Dědek, Marek Mora a Tomáš Holub. „Dohledem nad finančním trhem a makroobezřetnostní politikou budeme pečovat o finanční stabilitu a odolnost bankovního systému. Budeme pokračovat v koordinovaném působení měnové a makroobezřetnostní politiky tak, aby byla udržována důvěra v hodnotu české koruny a stabilita makroekonomického prostředí. Povedeme dialog s vládou ohledně širší hospodářské politiky žádoucí pro vytváření zdravého makroekonomického prostředí,“ uvedl v den nástupu do funkce Michl.
ECB: Proti inflaci odvážně
Evropská centrální banka (ECB) půjde v boji s vysokou inflací tak daleko, jak bude třeba. Při zahajovacím proslovu na akci nazvané Fórum ECB o centrálním bankovnictví to řekla prezidentka banky Christine Lagardeová. ECB chce mít inflaci v eurozóně na dvou procentech, ve skutečnosti je ale teď inflace asi čtyřikrát vyšší. ECB počítá s novým programem nákupů dluhopisů. Ten by měl utlumit rostoucí náklady na půjčky pro zranitelné země hlavně na jižním křídle eurozóny a zároveň udržet tlak na jejich vlády, aby upravovaly své rozpočty, řekla Lagardeová.
Ruský bankrot
Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli večer Moskvě vypršela lhůta na zaplacení zhruba 100 milionů dolarů úroků ze zahraničních dluhopisů, informovala v pondělí agentura Bloomberg. Moskva peníze na zaplacení má, západní země jí ale kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit. Ruský ministr financí Anton Siluanov situaci označil za frašku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov později dodal, že pokud peníze nedorazily, jsou na vině sankce, které na Rusko uvalily západní země.
Platební neschopnost Ruska později potvrdila mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service. Ta je jednou z autorit, která může takové prohlášení učinit. Odůvodnila to tím, že věřitelé nedostali na účet platbu úroků.
Speciální daň, už zase?
Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro ČT. Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %. Piráti přišli se třemi variantami. Podle první by ji platily firmy vyrábějící elektřinu z uhlí, podle druhé i firmy vyrábějící elektřinu z jádra a třetí varianta počítá s tím, že by daň byla pro všechny energetické firmy s obratem nad 500 milionů korun ročně. Zavedená by mohla být buď už od října, nebo až od ledna, a to na dva až tři roky.
VÍCE K TÉMATU: Klement Gottwald by tleskal. Sektorová daň Česko obrací k populismu a socialismu
Rychleji k ochraně klimatu
Skupina velkých světových ekonomik G7, Evropská unie, Argentina, Indie, Indonésie, Senegal a Jihoafrická republika chtějí urychlit přechod ke klimaticky neutrálnímu hospodářství a zároveň si zajistit energetickou bezpečnost. Země to v pondělí po jednání na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau uvedly ve společném prohlášení. G7 tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA, jejich summitů se ale tradičně účastní i EU. Ostatní nečlenské státy pozval do Elmau německý kancléř Olaf Scholz.
Plyn pro EU: USA poslalo více než Rusko
Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států než prostřednictvím plynovodů z Ruska. Na Twitteru to napsal výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.
GRAF: Vývoj dovozu zemního plynu do EU
Od začátku roku 2021 do června 2022, v mld. m3 plynu.
Zdroj: IEA
Siemens více softwarový
Divize německé strojírenské společnosti Siemens koupí za 1,58 mld. USD americkou technologickou společnost Brightly Software od soukromého vlastníka Clearlake Capital. Akvizice má rozšířit softwarové aktivity Siemensu a pomoci mu růst rychleji než konkurence. Brightly se spojí se Siemens Smart Infrastructure, která nabízí digitální systémy pro řízení bezpečnosti a spotřeby energie v budovách. Rozšíří tak svoji nabídku v oblasti označované „software jako služba“. Brightly vyrábí cloudový software, který shromažďuje data ze senzorů instalovaných v budovách a analyzuje, kdy bude potřeba provést údržbu předtím, než se objeví problém. Produkty firmy se používají ve školách, nemocnicích, kancelářích a továrnách.
Nový šéf Škoda Auto se ujal vlády
Vedení mladoboleslavské automobilky Škoda Auto se od 1. července ujal Klaus Zellmer, který střídá dosavadního šéfa Thomase Schäfera. Zellmer má automobilku provést obdobím transformace automobilového průmyslu a přechodu k elektromobilitě. „Vidím před sebou vysoce motivovaný tým, který v uplynulých dvou letech zvládl nejrůznější výzvy. Nyní nás čeká další krok. Obrovskou předností značky ŠKODA je její zaměření na zákazníka,“ citovala firma nového šéfa.
Autoland Slovakia bobtná
Švédská automobilka Volvo Cars postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut. Investice dosáhne 1,2 miliardy eur, z toho pětinu tvoří předpokládaná podpora státu, informovalo slovenské ministerstvo hospodářství. Půjde o pátou automobilku, která bude mít továrnu na Slovensku, jež je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem automobilů na světě. Nový závod Volvo Cars bude umístěn ve strategickém parku Valaliky u Košic na východním Slovensku. Zahájení výstavby továrny je plánované na příští rok, se sériovou výrobou se počítá v roce 2026.
Zlepšený odhad HDP Česka
Česká ekonomika letos v 1. čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 %, oznámil ČSÚ. Statistici tak zlepšili svůj odhad z konce května, kdy uváděli růst o 4,8 %. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) zůstal na 0,9 %. V prvním čtvrtletí loňského roku, které bylo negativně ovlivněno pandemií nemoci covid-19, naopak výkon ekonomiky meziročně klesl.
Další sankce v přípravě
Šéfové států a vlád skupiny velkých světových ekonomik G7 se v pondělí po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jasně postavili za Kyjev, který přes čtyři měsíce vzdoruje ruské invazi. Slíbili, že Ukrajina si rozhodne o své budoucnosti výhradně sama, a zároveň ohlásili další vystupňování tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelenskyj státníky požádal o další zbraně a další protiruské sankce. Podle USA už G7 další odvetná opatření připravuje, cílit mají mimo jiné na ruský zbrojní průmysl a možná i na vývoz ruské ropy.
Budvar navýšil zisk
Budějovický Budvar zvýšil loni zisk před zdaněním o 13,6 % na 422,5 mil. Kč. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 10,8 % na 3,11 mld. korun. Zisk po zdanění stoupl o 10,5 % na 337,1 mil. Kč. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou Budvar zveřejnil ve Sbírce listin. Roste i zisk EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů), za posledních pět let ho národní podnik navýšil téměř o 40 procent. Loni by tento zisk 765,2 milionu Kč, řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák.
Nike v plusu
Největšímu světovému výrobci sportovního oblečení a obuvi Nike ve čtvrtém čtvrtletí klesly tržby; díky poptávce v Severní Americe a v Evropě ale překonaly odhady. Čistý zisk se kvůli uzávěrám v Číně v období tří měsíců do konce května meziročně snížil o pět procent na 1,4 miliardy dolarů. Americká firma to uvedla v pondělí po skončování burzovního obchodování na svém webu.
Němcům se podařilo přibrzdit inflaci
Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v Německu v červnu zpomalilo na 7,6 % z květnové hodnoty 7,9 %. V předběžné zprávě o tom informoval německý statistický úřad Destatis, podle kterého se proti květnu spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta. Motorem inflačního růstu zůstávají podle statistiků především vysoké ceny energií a další dopady související s válkou na Ukrajině.
GRAF: Vývoj německé inflace
Za posledních 5 let v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Gazprom nic nevyplatí
Ruská plynárenská společnost Gazprom za loňský rok nevyplatí žádné dividendy, jejich výplatu zrušila poprvé od roku 1998. Cena akcií firmy, nad kterou má kontrolu Kreml, se v reakci na oznámení propadla o více než čtvrtinu. „Akcionáři rozhodli, že v současné situaci není vhodné vyplatit dividendy založené na výsledcích roku 2021,“ uvedl náměstek ředitele Famil Sadygov. „Prioritou Gazpromu je nyní realizace investičního programu, včetně regionální plynofikace Ruska,“ dodal. Firma se podle něj rovněž musí připravit na topnou sezonu a na placení vyšších daní.
Aston Martin arabský?
Saúdskoarabský státní investiční fond PIF je v počáteční fázi jednání s britským výrobcem luxusních aut Aston Martin a převzetí podílu v automobilce v hodnotě až 200 milionů liber. Aston Martin se snaží získat další peníze pro financování nové řady svých modelů. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na informované zdroje.
Upvest láká investory
Společnost Upvest, provozovatel stejnojmenné platformy pro investice do nemovitostí formou participace na privátním dluhu, zveřejnila novou investiční příležitost – OC Jindřichův Hradec II. Jedná se o seniorní financování projektu pro vybudování infrastruktury pozemků budoucího obchodního centra a následný prodej parcel OC v Jindřichově Hradci. Investoři si mohou podle výše investice přijít na čistý výnos 8,25 až 9 % p.a. Splatnost úvěru je odhadována na 11 měsíců.
CzechInvest otevírá inkubaci
Agentura CzechInvest od 1. července začala přijímat žádosti do projektu Technologická inkubace. Příjem žádostí bude probíhat v průběhu července a do první výzvy se mohou přihlásit start-upy, které se zaměřují na mobilitu, kreativní průmysly, ekologii a cirkulární ekonomiku nebo umělou inteligenci. V posledních třech týdnech se registrovalo přes sto potenciálních zájemců o inkubaci, kterým se nyní budou zaměstnanci CzechInvestu věnovat. Projekt představuje zásadní investici do budoucnosti českého průmyslu. V horizontu nadcházejících 5 let předpokládá podpořit až 250 inovativních startupů částkou až 850 mil. Kč. Mezi klíčové oblasti patří umělá inteligence, mobilita, kreativní průmysly, kosmické technologie, ekologie a cirkulární ekonomika, chytrá řešení v oblastech zdravotnictví, farmacie či kybernetické bezpečnosti.
5G v praxi: Vodafone a Škoda Auto
V jednom z největších výrobních závodů v ČR – v automobilce Škoda Auto v Mladé Boleslavi se rozbíhá první komerční testovací standalone 5G síť. Standalone znamená, že jde o skutečně samostatně fungující 5G síť jak na rádiové části, tak v rámci hlavního systému neboli v jádru sítě (core). Tato síť umožní automobilce dál digitalizovat výrobu i logistiku. Firma tak otestuje nejmodernější a nejbezpečnější mobilní technologii, ve které budou komunikovat roboti, stroje a senzory při výrobě automobilů.
Udobření v e-commerce
E-shop Alza.cz vrací svou nabídku na cenový srovnávač Heureka. Po dubnovém spuštění kooperace na Slovensku nyní největší český e-shop začal nahrávat svůj katalog i do české verze srovnávače. Zákazníkům tak chce usnadnit ověřování výhodných cen své nabídky. Před šesti lety Alza z Heureky odešla, protože Heureka.cz a Mall Group měly společného majitele. Tyto důvody nyní pominuly, což vytvořilo prostor pro návrat. E-shop navíc s cenovými srovnávači běžně spolupracuje jak v zahraničí, tak i v Česku. Opětovnou spoluprací s Heureka.cz chce Alza podpořit svou novou cenovou strategii.