Mohlo by vás také zajímat
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Může Česko dohnat vbrzku německé platy? Říše snů, sci-fi či zázrak, shodují se ekonomové
Libor Akrman 25. listopadu 2024Premiér Petr Fiala nastínil možnost, že by Česko mohlo v dohledné době (příští volební období) dohnat úroveň německých mezd. Zeptali…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Česko vstupuje do recese, bankám se daří a Fed zvyšuje úroky aneb souhrn 44. týdne
Stanjura: Koalice se shodla na dani z mimořádných zisků; ČNB zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,7 procenta HDP; česká ekonomika podle analytiků vstupuje do recese; Komerční bance stoupl čistý zisk o 51,1 %; německý Uniper za první tři čtvrtletí roku vykázal rekordní ztrátu; schodek českého státního rozpočtu se v říjnu prohloubil na 286,7 mld. korun; Musk hodlá propustit polovinu zaměstnanců Twitteru; ruská ekonomika v září klesla meziročně o pět procent; Fed zvýšil úroky o 0,75 procentního bodu; výrobci luxusních aut Ferrari a Bentley zvýšili zisk; Moody's snížila výhled ratingu bank šesti zemí EU včetně České republiky; tržní hodnota Amazonu klesla pod bilion dolarů; ekonomika Saúdské Arábie výrazně roste.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
máme pro vás dobrou zprávu, blýská se na lepší časy. A to i přes to, že se z médií line mnoho negativních informací o stavu české ekonomiky. Tento týden jsme se dozvěděli, že hospodářství je na hraně recese, že schodek rozpočtu bobtná, že inflace neustává… Tak proč se blýská na lepší časy? Protože stejně jako stojíme na hraně recese, stojíme na hraně pozitivního zlomu. Zejména z pohledu zmiňované inflace. Jeden pozitivní zlom už máme v tomto ohledu za sebou, jde o pokles cen energetických komodit. Plyn je nejlevnější od června a uhlí od dubna. Do toho se Evropa díky narychlo nasmlouvaným tankerům s LNG a teplému podzimnímu počasí topí v plynu. Sice teprve zima otestuje naši připravenost, ale největší energetická tsunami je z pohledu vývoje cen zřejmě za námi. Navíc se blíží zastropování.
Do dalšího zlomu se blížíme, když vstupujeme do období, kdy v meziročním srovnání nebude růst cen, tedy inflace, tak silný. Ba naopak, v příštím roce možná dojde i k dočasnému poklesu, tedy deflaci. Mohou za to ty levnější energie a fakt, že ceny se začaly prudce zvedat od loňského podzimu a meziroční porovnání už nebude tak rozdílné. Zboží už totiž může být sotva dražší, lidé by si ho zkrátka nemohli dovolit zaplatit. A i ta recese by koneckonců mohla ochladit poptávku a tím i ceny, i když má mnoho jiných negativních vlivů. Na vše je ale třeba se dívat pozitivně.
Jan Strouhal
zástupce šéfredaktora Peak.cz
Stanjura: Koalice se shodla na dani z mimořádných zisků
Koalice se podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) shodla na podobě daně z mimořádných zisků. Řekl to po jednání zástupců všech pěti koaličních stran. Některé pozměňovací návrhy budou staženy, konkrétní Stanjura nebyl. Podle informací ČTK by se změna mohla týkat dosavadních návrhů pro sazbu daně pro léta následující po roce 2023. Příjmy z daně z neočekávaných zisků mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Daň by měly platit energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. Novou daň vkládá do daňového balíčku, který aktuálně projednává Sněmovna, Stanjurův pozměňovací návrh. Ministr navrhl sazbu daně 60 procent pro roky 2023 až 2025, TOP 09 dříve předložila návrh, aby v prvním roce platila sazba 60 procent a v následujících letech sazba 40 procent.
ČNB zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,7 procenta HDP
Česká národní banka (ČNB) zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 5,1 procenta. V srpnovém odhadu centrální banka očekávala schodek 4,9 procenta. Vyplývá to z tabulky klíčových makroekonomických indikátorů, které jsou součástí aktuální zprávy o měnové politice. Celou zprávu banka zveřejní 11. listopadu.
Česká ekonomika podle analytiků vstupuje do recese
Česká ekonomika vstupuje do recese a je otázkou, jak dlouho bude trvat. Shodují se na tom analytici v reakci zveřejněné výsledky hrubého domácího produktu, který v třetím čtvrtletí mezičvrtletně klesl o 0,4 procenta. Další mezičtvrtletní pokles očekávají i v posledním kvartálu letošního roku. Za celý rok by podle nich měl HDP vzrůst zhruba o 2,5 procenta, upozorňují ale, že vychází z nízké loňské srovnávací základny ovlivněné pandemií covidu-19. „Aktuální data potvrzují předpoklady o nevyhnutelnosti ekonomické recese v Česku. Pozorované ochlazení domácí poptávky evidentně vyplývá z poklesu reálných příjmů, které jsou požírány inflací a zamrzající ekonomickou náladou. Zde přitom není důvod očekávat významné oživení ani v nejbližších měsících,“ uvedl hlavní ekonom společnosti CYRRUS Vít Hradil.
Komerční bance stoupl čistý zisk o 51,1 %
Komerční banka vydělala v prvních devíti měsících letošního roku 12,9 mld. korun. Čistý zisk jí meziročně vyskočil o 51,1 %. Celkový objem poskytnutých úvěrů stoupl o 8,6 % na 787,2 mld. korun a celkové výnosy se bance meziročně zvýšily o 28,2 % na 29 mld. korun.
Čistý úrokový příjem se bance v prvních devíti měsících roku zvýšil o 40,1 % na 21,50 mld. korun a výnos z poplatků a provizí jí narostl o 6,7 % na 4,45 mld. korun, zatímco čistý zisk z finančních operací se jí naopak snížil o 1,4 % na 2,91 mld. korun. Provozní náklady meziročně vzrostly o 6,4 % na 12,08 mld. korun. Banka upozornila, že meziroční srovnání výsledků je ovlivněno nízkou základnou minulého roku, jež byla ovlivněna pandemickými omezeními a mimořádně nízkými úrokovými sazbami.
Německý Uniper za první tři čtvrtletí roku vykázal rekordní ztrátu
Německý dovozce plynu Uniper vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku rekordní ztrátu 40 mld. eur. Oznámila to ve čtvrtek firma, kterou tvrdě zasáhlo přerušení dodávek plynu z Ruska. Německá vláda se v září dohodla na převzetí Uniperu, aby zajistila, že podnik bude dál schopen zajišťovat dodávky plynu německým zákazníkům. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.
Musk hodlá propustit polovinu zaměstnanců Twitteru
Nový majitel internetové společnosti Twitter, americký miliardář Elon Musk, chce propustit zhruba polovinu zaměstnanců této společnosti. S odkazem na své zdroje ve firmě to uvedla agentura Bloomberg. Současně ale musí čelit obavám inzerentů, kteří pochybují, že se novému šéfovi podaří ze sociální sítě Twitter vymýtit dezinformace. Musk se podle informací Bloombergu chystá dát výpověď zhruba 3 700 ze 7 500 zaměstnanců společnosti. Současně míní zpřísnit i některá personální pravidla uvnitř firmy a nařídit zaměstnancům, aby více pracovali v kancelářích společnosti. Musk po převzetí firmy nechal rozpustit devítičlennou správní radu Twitteru a stal se jediným ředitelem firmy.
Schodek českého státního rozpočtu se v říjnu prohloubil na 286,7 mld. korun
Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci října prohloubil na 286,7 mld. korun ze zářijových 270,9 mld. korun. Informovalo o tom ministerstvo financí (MF). Loni v říjnu činil deficit 335 mld. korun, což byl nejhorší říjnový výsledek od vzniku Česka. Celkové příjmy rozpočtu za deset měsíců meziročně vzrostly o 7,8 % na 1,297 bil. korun. Výdaje meziročně vzrostly o tři procenta na 1,584 bil. korun. K růstu příjmů přispěly zejména výnosy z pojistného a z daní. Prohloubení výdajů ovlivnila především mimořádná valorizace důchodů, zvýšení dávek a příspěvek domácnostem na platby za energie.
Británie nebude bránit Křetínskému ve zvýšení podílu v Royal Mail
Britská vláda nebude zasahovat do plánu českého miliardáře Daniela Křetínského zvýšit podíl ve firmě International Distributions Services, která je mateřskou společností britské pošty Royal Mail. Vesa Equity Investment, která patří podnikatelům Křetínskému a Patriku Tkáčovi, je největším akcionářem britské pošty, drží v ní podíl kolem 22 %. V srpnu tehdejší britský ministr obchodu Kwasi Kwarteng Royal Mail uvědomil o záměru transakci prověřit na základě zákona o národní bezpečnosti a investicích. Ten dává vládě větší pravomoc rozhodovat o obchodech, v nichž by mohly být dotčeny národní zájmy.
Fed opět zvýšil úroky o 0,75 procentního bodu
Americká centrální banka v listopadu podle očekávání opět zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Její základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75-4,00 %, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let. Banka v prohlášení po zasedání naznačila, že v budoucnosti by mohla úroky zvyšovat méně výrazně, její šéf Jerome Powell ale na tiskové konferenci svými vyjádřeními prvotní optimismus zchladil, protože připustil, že sazby vzrostou výše, než banka dříve předpokládala. Míra inflace v USA je nad 8 %.
Ruská ekonomika v září klesla meziročně o pět procent
Ekonomika v Rusku v září klesla meziročně o 5 %. Jde o horší výkon než v předchozím měsíci, kdy se hrubý domácí produkt snížil o 4 %. Uvedlo to ruské ministerstvo hospodářství. Ve třetím čtvrtletí pak ekonomika podle ministerstva klesla meziročně o 4,4 %. Západní sankce po ruské invazi na Ukrajinu uvrhly zemi do recese. Moskva ale tvrdí, že západní státy nedokážou ruskou ekonomiku zničit. Na začátku letošního roku ekonomové předpovídali dvouciferný procentuální pokles ekonomiky. Ministerstvo hospodářství však ve středu uvedlo, že země by za celý rok měla vykázat pokles jen o 2,9 %.
Čtvrtletní zisk Société Générale klesl, ale překonal očekávání
Čistý zisk francouzského finančního ústavu Société Générale ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 6,4 procenta na 1,498 mld. eur (zhruba 36,6 miliardy korun). Oznámila to společnost, která v České republice vlastní Komerční banku. Čtvrtletní zisk nicméně výrazně překonal očekávání analytiků. Ti jej v anketě společnosti Refinitiv odhadovali pouze na miliardu eur. Société Générale ve třetím čtvrtletí těžila z růstu příjmů z obchodování na finančních trzích. Celkové příjmy banky se zvýšily o 2,3 procenta na 6,828 mld. eur, a to navzdory poklesu čistých příjmů z úroků ve francouzské divizi drobného bankovnictví.
Moldavsko si zajistilo dovoz plynu ze Slovenska
Moldavsko si poprvé zajistilo reverzní dovoz plynu ze Slovenska. Uvedl to moldavský vicepremiér Andrei Spinu. Chudá postsovětská republika se potýká s nedostatkem dodávek suroviny z Ruska. Z hlediska zemního plynu je malá země, která je vklíněná mezi Rumunsko a Ukrajinu, závislá na ruské společnosti Gazprom. Plynárenský gigant Gazprom od 1. října snížil dodávky zemního plynu na 5,7 milionu metrů krychlových denně, což je přibližně o 40 % méně, než kolik Moldavsko potřebuje. Smlouva Kišiněva s Gazpromem se mění z měsíce na měsíc na základě spotové tržní ceny plynu a ropy.
Německá automobilka BMW zvýšila provozní zisk
Německý výrobce luxusních automobilů BMW ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 28 % na 3,68 mld. eur. Firma uvedla, že k růstu zisku přispěly dobré výsledky v segmentu dražších modelů a také převzetí většinového podílu v čínském společném podniku BMW Brilliance Automotive. Čtvrtletní tržby společnosti stouply o více než 35 % na 37,2 mld. eur, a to navzdory poklesu odbytu o 0,9 % na 587 744 vozidel. Firma potvrdila, že v celém letošním roce počítá s mírným poklesem odbytu z loňských 2,5 milionu vozů.
Výrobci luxusních aut Ferrari a Bentley zvýšili zisk
Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari v třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně o 17 % na 435 mil. eur. Překonal tak očekávání analytiků, kteří zisk podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 418 mil. eur. Podnik navíc zlepšil celoroční výhled. Dařilo se také britskému výrobci luxusních aut Bentley Motors, naopak další britská automobilka Aston Martin, která se také pohybuje v segmentu luxusních aut, prohloubila ztrátu.
Čínský výrobce počítačů Lenovo vykázal první pokles příjmů za deset kvartálů
Čínský výrobce počítačů Lenovo vykázal za druhé finanční čtvrtletí první pokles příjmů za deset kvartálů. Tržby meziročně klesly o čtyři procenta na 17,09 mld. dolarů. Končí růst prodeje, který poháněla koronavirová pandemie, zájem se snížil především v Číně. Tržby největšího prodejce osobních počítačů na světě ale překonaly odhady analytiků, kteří očekávali výsledek 16,74 miliardy. Za celé první pololetí tržby klesly o dvě procenta, když v prvním čtvrtletí přidaly jen 0,2 %. Čistý zisk pro akcionáře se ale meziročně zvýšil o šest procent na 541 mil. dolarů.
Moody’s snížila výhled ratingu bank šesti zemí EU včetně České republiky
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service snížila výhled ratingu bank šesti unijních zemí včetně České republiky ze stabilního na negativní. Poukázala přitom na dopady energetické krize a vysoké inflace, které oslabují evropské ekonomiky. Snížení výhledu se vedle České republiky týká i bankovních sektorů Německa, Itálie, Maďarska, Polska a Slovenska.
Tržní hodnota Amazonu klesla pod bilion dolarů
Tržní hodnota americké společnosti Amazon poprvé od dubna 2020 klesla pod bilion dolarů. Akcie největšího internetového prodejce na světě klesají už týden, v úterý ztratily 5,9 %. Investory zklamal výhled hospodaření firmy pro letošní čtvrté čtvrtletí, který společnost zveřejnila minulý týden. Amazon uvedl, že tržby v letošním závěrečném čtvrtletí meziročně vzrostou o 2 až 8 %, což je hluboko pod odhady analytiků. Slabší tržby vykázala také cloudová divize Amazon Web Services.
Čína vyhlásila uzávěru ve městě Čeng-čou, kde je největší továrna na telefony iPhone
Čína ve středu vyhlásila sedmidenní protipandemickou uzávěru ve městě, kde je největší světový závod na přístroje iPhone americké společnosti Apple. Továrna patří firmě Foxconn a nachází se ve městě Čeng-čou ve střední Číně. Opatření se odrazí na produkci nejnovějších přístrojů iPhone 14. Čínský výrobce elektromobilů Nio ohlásil, že kvůli protipandemickým uzávěrám pozastavil výrobu.
Šéf ukrajinské plynárenské firmy Naftogaz Jurij Vitrenko odchází z funkce
Šéf ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko odchází z funkce. Jeho rezignaci schválila v úterý vláda, oznámil Naftogaz. Šestačtyřicetiletý Vitrenko stojí v čele Naftogazu od loňského dubna. Vitrenko se k důvodům svého odchodu z funkce odmítl vyjádřit. Rezignace přichází po sérii ruských raketových útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Zisk Thomson Reuters v třetím čtvrtletí stoupl o 41 %
Globální zpravodajské a informační skupině Thomson Reuters, pod kterou patří i zpravodajská společnost Reuters News, vzrostl v třetím čtvrtletí provozní zisk o 41 % na 398 mil. USD. Růst podpořily všechny tři největší divize, uvedla firma v úterním prohlášení. Potvrdila také výhled na letošní a příští rok. Tržby se zvýšily o 3 % na 1,57 mld. USD, analytici čekali tržby 1,59 mld. USD.
Lagardeová: ECB musí dále zvyšovat sazby, i když stoupá riziko recese
Evropská centrální banka musí pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, i když roste pravděpodobnost recese v eurozóně. V rozhovoru s lotyšským zpravodajským serverem Delfi to uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. Zvyšováním úrokových sazeb se banka snaží zpomalit růst spotřebitelských cen. Inflace v eurozóně v říjnu stoupla na rekordních 10,7 procenta a je výrazně nad dvouprocentním cílem ECB.
Toyotě kvůli nedostatku čipů klesl čtvrtletní zisk o 25 %
Japonskému výrobci aut Toyota Motor Corp. klesl ve druhém fiskálním čtvrtletí provozní zisk o 25 procent na 562,7 mld. jenů (13,9 mld. korun). Pokles zaznamenal již čtvrté čtvrtletí za sebou. Automobilka současně ve své zprávě zhoršila cíl výroby na letošní rok kvůli rostoucím nákladům na suroviny a přetrvávajícímu nedostatku polovodičů.
Ekonomika Saúdské Arábie výrazně roste, těží z vyšších cen energie
Hrubý domácí produkt Saúdské Arábie se v třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 8,6 %. Země, která je největším exportérem ropy na světě, těží z vyšších cen energie. Hospodářský růst nicméně zpomalil z 12,2 % v druhém kvartálu, vyplývá z pondělních údajů zveřejněných vládou v Rijádu. Hospodářský růst u ropných aktivit Saúdské Arábie v třetím čtvrtletí dosáhl 14,5 %, zatímco u ostatních aktivit činil jen 5,6 %. Saúdská Arábie je nyní na cestě k tomu, aby se v celém letošním roce stala nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou na světě.
Výsledková sezona v plném proudu:
Potěšily: Komerční banka; Société Générale; Thomson Reuters; BMW; Ferrari
Zklamaly: Amazon, Uniper