O úvěry mají Češi zájem. Potvrzují to aktuální statistiky České národní banky (ČNB), podle nichž na konci května objem úvěrů v české ekonomice přesáhl tři biliony korun.
Z toho objem úvěrů domácností vyšplhal na 1,37 bilionu korun (přes bilion tvoří hypotéky) a úvěry podnikům tvořily 1,03 bilionu.
Co stojí za nárůstem objemu úvěrů?
Na vině ČNB?
Jednoznačně nízké sazby. Monetární expanze ČNB (intervenční režim) a rekordně nízké úrokové sazby měly za cíl nastartovat českou ekonomiku a zabránit riziku deflační spirály.
Kýžený efekt ve formě cílené dvouprocentní inflace se dlouho nechtěl dostavit, avšak rekordně nízké úrokové sazby napomáhaly masivnímu růstu nejen podnikatelských úvěrů.
Výrazný dopad této situace zažívá realitní trh, kde rekordně nízké ceny hypoték napomohly k meziročnímu růstu cen bytů až o dvouciferné procentuální cifry.
Hypoteční boom
Výrazně vzrostl také objem hypoték investičních bytů, kde příjemce hypotéky kupuje nemovitost za účelem pronájmu.
Nejdramatičtější nárůst cen byl dle očekávání v Praze a v Brně. Česká národní banka se proto rozhodla k postupné regulaci hypoték, ve které hodlá pokračovat.
VÍCE K TÉMATU ZDE:
Proč ČNB krotí hypotéky aneb jaká je situace na trhu úvěrů na bydlení?
Levné hypotéky zdraží změny podmínek i konec intervencí
Rekordní jízdu českého hypotečního trhu zarazí změny pravidel
Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů tak za poslední čtvrtletí roku 2016 výrazně vzrostl a překonal 130 miliard Kč. Předpokládá se, že za tímto rapidním růstem je právě postupná regulace ČNB, která „donutila“ spotřebitele k akci, navíc se regulace dále zpřísnila v dubnu letošního roku.
GRAF: Vývoj objemu hypotečních úvěrů vs. počet uzavřených smluv
Od roku 2002 do roku 2016, objem je v mld. Kč, počet smluv je v tisících.
Zdroj: MMR ČR
Hypotéky na bytové nemovitosti se k poslednímu prosinci 2016 podílely na objemu nově poskytnutých hypoték více než 64procentním podílem.
Pokud se na to podíváme z pohledu obchodních bank, tak je podíl úvěrů na bydlení na celkovém objemu úvěrů a pohledávek přes 37 procent. Tempo růstu ostatních úvěrů je ale vyšší než v případě úvěrů na bydlení.
Tuzemské úvěry převládají
Dle jednotlivých měn tvoří drtivou většinu úvěry v domácí měně. Podíl úvěrů v eurech však výrazně narostl během prvního čtvrtletí tohoto roku.
Důvod je celkem jasný. Inflace dosáhla vytouženého dvouprocentního cíle ČNB a začala se zvyšovat pravděpodobnost, že centrální banka ukončí intervenční režim ještě v první polovině letošní roku (což se i začátkem dubna stalo).
Celkový objem eurových úvěrů pak ke konci prvního čtvrtletí překročil 600 miliard korun. Toto lze chápat tak, že většina příjemců úvěru cítila konec intervenčního režimu a chtěli stihnout ukotvený kurz koruny vůči euru jako jednu z forem měnového zajištění.
Zároveň chtěli ušetřit na úrocích a splátkách. Výsledkem bylo rekordní výše eurového zadlužení českých firem. Ke konci loňského roku tvořily závazky firem v eurech rekordních 28 procent všech nabraných dluhů, v lednu to přitom bylo necelých 23 procent.
GRAF: Vývoj objemů úvěrů podle měn
Od roku 2000, údaje jsou v mld. Kč. Na samostatném grafu je pak patrný prudký nárůst objemu eurových úvěrů od začátku intervence ČNB v roce 2013.
Zdroj: ČNB
Po ukončení intervenčního režimu se opět otevřela debata zvýšení úrokových sazeb, to prodraží úvěry a měl by se tak zpomalit přírůstek nových úvěrů.
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ihned po ukončení intervenčního režim prohlásil, že vše bude záležet, jestli se ustálí kurz koruny a inflace bude vykazovat stabilní 2procentní růst.
Před nedávnem pak již uvedl, že zvýšení úrokových sazeb by mělo přijít ve třetím čtvrtletí letošního roku.
Budoucnost? Menší dynamika
Nabízí se otázka, jak si Češi budou půjčovat nadále. Boom hypotečních úvěrů brzdí ČNB a zpřísňující podmínky. Ostatní úvěry pak zřejmě částečně doplatí na očekávaný růst sazeb, i když zde se analytici shodují, že by zvýšení minimálně pro příští rok nemělo být výraznější brzdou.
Navíc trh se spotřebitelskými úvěry „čistí“ nedávno přijatý nový zákon o spotřebitelském úvěru, kdy do letošního března musely všechny firmy, které chtějí úvěry poskytovat, požádat o licenci ČNB. A centrální banka nyní rozhoduje, zda dané subjekty splňují podmínky udělení licence.
Přesto přetrvávají obavy, že jsou Češi zadlužení až příliš. I proto ČNB vydala nová doporučení nabádající k obezřetnosti především u poskytování úvěrů na bydlení, ale i ostatních typů.
Uvidíme tedy, zdali hrozí Česku úvěrová bublina, či nikoli.
UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!