Společně s údaji o stavební výrobě vyšla tento týden tradičně také měsíční data týkající se mimo jiné počtu nově zahájených a dokončených bytů.
„Počet zahájených bytů v říjnu podle statistiků meziročně vzrostl o 38,8 procenta a činil 3 583 bytů. V rodinných domech vzrostl počet bytů o 16,6 procenta, v bytových domech stoupl počet zahájených bytů dvojnásobně,“ oznámil Český statistický úřad.
„Počet dokončených bytů pak v říjnu 2021 podle úřadu meziročně vzrostl o 17,2 procenta na 3 379 bytů. V rodinných domech vzrostl o 7,8 procenta, v bytových domech počet dokončených bytů stoupl o 37,7 procenta,“ sdělili statistici.
Staví se jako před krizí
A právě tato data zaslouží v poslední době mimořádnou pozornost. Ukazuje se totiž (v následujícím grafu modrá čára), že počet zahájených bytů začal v posledních měsících velmi prudce růst.
Tak prudce, že dvanáctiměsíční kumulace se rychle vyhoupla na úroveň cca 42 tisíc zahájených bytů. Takový počet jsme viděli naposledy v roce 2009, kdy ještě dozníval stavební boom z doby před pádem Lehman Brothers.
GRAF: Vývoj počtu zahájených a dokončených bytů
Od roku 2007 do půle roku 2021, jde o úhrny za posledních 12 měsíců, v tis. bytů.

Zdroj: ČSÚ, autor
Předpokládejme, že bytů je v Česku tolik, kolik je domácností, tj. lehce přes čtyři miliony. Počet zahájených bytů se tedy vyšplhal na přibližně jedno procento stávajícího počtu bytů.
Budeme-li dále předpokládat, že životnost průměrného bytu je kolem 100 let, pak aktuální vývoj znamená, že bytový fond se letos konečně po cca 12 letech přestal zmenšovat.
Jak hluboko do kapsy si sáhnou domácnosti po zpřísnění hypotečních limitů?
Dobře už bylo. Vysoká inflace znamená největší náraz na peněženky Čechů od devadesátých let