Prosincový ukazatel podnikatelského klimatu Ifo nepřekvapil novým rekordem.
Optimista by řekl, že nálada německých podnikatelů zůstává stále velmi vysoká, pesimista by mohl věštit první známky ochlazení či špatné nálady u našeho hlavního partnera.
GRAF: Vývoj ukazatele německého podnikatelského klimatu Ifo
Za letošní rok, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
My se kloníme spíše k názoru, že jde o drobnou korekci z listopadového maxima. Jednoduše se dá říct, o co jsou firmy spokojenější se současným stavem, o to obezřetnější jsou očekávání od příštích měsíců.
V době, kdy se Německo ne zrovna hladce propracovává k nové vládě, je to i vcelku logické.
Různé nálady obchodníků
Jestli je na výsledcích Ifa něco opravdu zajímavé – než samotná interpretace souhrnného indexu – je proměnlivost nálady německých obchodníků.
Jeden měsíc nadšení obvykle letos střídá měsíc skepse. Přitom spotřeba domácností táhne německou ekonomiku nahoru a rozhodně netrpí takovými výkyvy jako nálady maloobchodních prodejců.
Kontrastuje i se situací v ČR, kde nálada obchodníků je, vůbec ne náhodou, velmi dobrá. Nakonec nákupní horečka vrcholí a s největší pravděpodobností padnou i nové rekordy.
GRAF: Vývoj maloobchodních tržeb v Česku
Od roku 2016 do současnosti, meziroční údaje jsou v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Tržby na maximech si bude moci vychutnat většina obchodníků (zejména těch internetových), největší počet balíků přepravní společnosti a nejdelší čekání zase zákazníci.
Rekordní Vánoce na obzoru
Takže nakonec očekávání od českých Vánoc jsou nastavena oprávněně vysoko.
A za vším můžeme hledat silný růst ekonomiky přinášející rekordní zaměstnanost, respektive minimální nezaměstnanost, a s ní spojené zvyšování životní úrovně.
A zapomenout nemůžeme ani na stále menší obavy z budoucnosti, které spotřebitele motivují k větší odvaze při nakupování a méně už k tvorbě rezerv na budoucnost.
Propadl stát vánoční horečce?
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Jenže rekordně utrácet nehodlají jen spotřebitelé, ale i erár.
Právě schválený rozpočet na příští rok s deficitem 50 miliard korun vypadá v době velmi solidního růstu hospodářství a téměř nulové nezaměstnanosti až moc „velkoryse“.
Nabízí se totiž hned otázka, jak by asi schodek vypadal, kdyby ekonomika stagnovala nebo dokonce klesala.
Takže spotřebitelé nebudou asi jedinými, kdo se s budoucností v současné době až tak příliš nezatěžuje.
Tak snad aby nás doba nezaskočila. Bude stát za to, dát si i za měsíc pozor, jakže si německá ekonomika v průběhu času opět vede…