O přehřátosti českého realitního trhu už toho bylo napsáno poměrně dost. Poslední data z OECD ukazují, že jeho nadhodnocenost narůstá.
I když v roce 2018 postupně zvolňuje dynamika růstu cen nemovitostí, ty pořád pádí meziročně vpřed rychleji než nájmy nebo mzdy.
Především vůči příjmům domácností jsou tak ceny nemovitostí hodně vysoko nad dlouhodobým průměrem – podle našich propočtů skoro dvě směrodatné odchylky.
Z tohoto pohledu se zdá nadhodnocení vůči nájmům o poznání menší – poměr cen nemovitostí k nájmům je nad dlouhodobým průměrem stále necelou jednu směrodatnou odchylku.
GRAF: Poměr cen nemovitostí k mzdám domácností
Odchylka od dlouhodobého průměru
Zdroj: OECD, Patria
Drahé pro nákup, ne tak pro nájemce
Poslední čísla tak potvrzují naše závěry z konce minulého roku. Český realitní trh je v průměru drahý pro domácnosti, které chtějí bydlet – koupit nemovitost a splácet ji ze svého příjmu.
VÍCE K TÉMATU:
Proč v Praze vázne bytová, ale i další výstavba?
Němce trápí nedostatek bytů. Nejsou parcely ani řemeslníci
České realitní fondy nabírají na popularitě. Navíc jsou výkonnější než ty zahraniční
Naopak nemusí být nutně předražené pro domácnosti, které peníze jednoduše mají, chtějí je do nemovitostí uložit a inkasovat nájem.
Přijde ochlazení trhu s realitami?
Jak se bude situace vyvíjet dál? Čeká nás pravděpodobně další ochlazení realitního trhu.
V průběhu roku 2018 pravděpodobně nakonec tempo mezd postupně překoná růst cen nemovitostí a cenová dostupnost bydlení by se měla přestat zhoršovat.
I tak ale zůstane pro řadu domácností špatná a vedle vysokých cen k tomu již dnes přispívají nová makroprudenční opatření ČNB (zabraňující nezdravému zadlužení na přehřátém realitním trhu) a stále víc také rostoucí úrokové sazby.
GRAF: Vývoj hypotečního trhu v Česku
Za rok 2017 a 1. pololetí 2018. Počty hypoték jsou v absolutních číslech, objem uzavřených hypotečních úvěrů je v mld. Kč.
Zdroj dat: Fincetrum Hypoindex
Počet nově poskytnutých hypotečních úvěrů tak zřejmě bude dál pozvolna klesat ze svých maxim dosažených na přelomu roku 2016 a 2017.
To bohužel je. Připravme se na další krizi. Ekonomický cyklus je u konce a čeká nás horší krize, než po pádu Lehman brothers.
http://www.epshark.cz/clanek/980