Mohlo by vás také zajímat
Za levný benzín v Česku může Rusko
Lukáš Kovanda 21. března 2025V Česku v uplynulém týdnu klesla cena benzinu pod 35 korun za litr, Natural 95 je tak nejlevnější od října…
Láteření nad Trumpovými cly a vymýšlení odvet? EU by spíše prospěl stop Green Dealu
Lukáš Kovanda 14. března 2025EU se ocitá v pozici celku, který svolněji než jiní obchodní střet stupňuje. "Brusel by udělal lépe, kdyby se rovnou…
Inflaci jsme zkrotili, cla ale mohou zamíchat kartami
Jakub Rochlitz 12. března 2025Od loňského roku se růst cen v Česku stabilizoval. ČNB se do boje s inflací pustila razantně a nakonec ji…
- KOMENTÁŘ
Chystáte se na dovolenou? Dobrá zpráva pro řidiče je, že léto bude docela levné
Pokud vídeňský summit kartelu OPEC skončí nejednoznačně a pokud tak skončí i Trumpova schůzka se Si Ťin-pchingem na G20 v Japonsku, což oboje rozhodně nelze vyloučit, cena ropy během července bude zlevňovat citelně pod své současné úrovně. A tento pokles by se pak promítl i do cen pohonných hmot v Česku, domnívá se hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Chorvatsko je populární letní destinací pro statisíce českých turistů. Zdroj: Fodors Travel Guide
Pohonné hmoty v ČR dále zlevňují. Od začátku června jak benzin, tak nafta zlevnily takřka o zhruba padesátník na litr. A navzdory nadcházející vrcholné motoristické sezoně bude pokles cen v červnu ještě pokračovat.
Ceny budou klesat také ve vyhledávaných dovolenkových destinacích, takže na řadě míst letos čeští řidiči v přepočtu na koruny podle dat Evropské komise zaplatí méně než loni. Jedná se například o Řecko či Slovinsko.
V některých zemích však bude dráže než loni, třeba v Maďarsku nebo Polsku. Polsko společně s Bulharskem ale i letos představují země v dojezdové vzdálenosti od Česka s vůbec nejlevnějšími pohonnými hmotami, na opačném pólu je tradičně třeba Itálie.
Může za to geopolitika
Pohonné hmoty zlevňují v podstatné části Evropy kvůli propadu cen ropy na světovém trhu.
Důvodem je vyostření napětí v mezinárodních obchodních vztazích a související obava z celosvětového ekonomického útlumu. Ten by pochopitelně utlumil také právě poptávku po ropě, což obchodníky vede k nižšímu zájmu o ni, a tedy k poklesu ceny.
Nyní se barel ropy typu Brent prodává za zhruba 66 dolarů, o devět dolarů levněji než ve zmíněné druhé polovině dubna, kdy ropa dosáhla svého letošního cenového maxima.
GRAF: Vývoj ceny ropy Brent
Za posledních pět let, v USD za barel
Zdroj: tradingeconomics.com
Ceny ropy tlačí dolů nejen mezinárodní obchodní napětí, ale též slábnoucí dolar. Ten nyní slábne jak vůči středoevropským měnám, koruně, zlotému a forintu, tak vůči euru.
Sníží Fed sazby poprvé po jedenácti letech?
Důvodem je postoj americké centrální banky, který si trh široce vykládá jako „otevření dveří“ možnosti už červencového snížení základní úrokové sazby. K jejímu snížení by došlo poprvé od roku 2008.
Koruna vůči dolaru zpevňuje na nejvyšší úroveň od letošního ledna, což snižuje korunovou cenu barelu ropy a vytváří další tlak na pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Volkswagen Dieselgate stále bolí. Dosud ho spory stály 30 miliard eur
Černobyl na steroidech aneb tři detaily, které odborníka na seriálovém hitu mrzí
Zachrání automobilky ekonomiku? Podle statistik to vypadá, že ano
Čekání na jednání mocných
Obchodníci s ropou nyní vyčkávají, jak dopadnou dvě klíčová setkání v příštích týdnech. Prvním z nich bude summit skupiny zemí G20 v Japonsku.
Americký prezident Donald Trump se tam setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Trhy do této schůzky vkládají naději, že by mohla znamenat zmírnění vyhrocené situace v obchodních a ekonomických vztazích dvou největších světových ekonomik.
Pozitivní vyznění schůzky by povzbudilo ceny ropy a během července by tak mohlo zakončit současný pokles cen pohonných hmot v Česku.
Bude ovšem záležet na výsledku ještě jednoho setkání, a sice vrcholné schůzky kartelu OPEC a dalších klíčových světových těžařů v čele s Ruskem. Ta se uskuteční ve Vídni v prvních červencových dnech.
Země jako Saúdská Arábie nebo Rusko tam budou jednat o tom, kolik ropy budou těžit v druhé polovině letošního roku. Saudská Arábie, Irák a Spojené arabské emiráty jsou silně nakloněny dalšímu omezování těžby, které by hnalo cenu ropy výše.
Ve Vídni se zřejmě dohodne prodloužení režimu omezované těžby ropy i po zbytek letošního roku, avšak otázka je, zda bude dohoda dodržována tak jednotně jako v prvním letošním pololetí.
Letní zlevnění na obzoru
Pokud vídeňský summit skončí nejednoznačně a pokud tak skončí i Trumpova schůzka se Si Ťin-pchingem, což oboje rozhodně nelze vyloučit, cena ropy během července bude zlevňovat citelně pod své současné úrovně.
V korunovém vyjádření by ke zlevnění pomohl slábnoucí dolar. Existuje značná pravděpodobnost, že pohonné hmoty v Česku budou přes léto ještě znatelně levnější než nyní.