Čtvrtletní statistiky vývoje HDP potvrzují, že oživování americké ekonomiky přibrzdilo, eurozóna je v recesi a Čína zařadila historicky nejvyšší rychlost. Masivní očkování proti koronaviru snad světovou ekonomiku výrazně rozpohybuje už v druhém pololetí letošního roku, tedy téměř o rok později, než se začala ozdravovat samotná Čína. Proč tomu tak je?
Virus stále do velké míry určuje světový vývoj. To, jak si jednotlivé státy v boji s ním vedou, totiž ovlivňuje nejen zdravotnictví, ale i makroekonomiku. Dnes jsou na tom lépe státy, které byly přísné.
Čínu pandemie zasáhla loni v zimě, jen o několik měsíců dříve, než vpadla do USA a Evropy. Ale čínská ekonomika se vrátila na běžný výkon už ve druhé polovině loňského roku. Oproti tomu USA na plný plyn pojedou až letos ve druhém kvartálu, Evropa dokonce až ve třetím.
Každý z těchto tří hráčů šel na věc jinak. Čína nebezpečí tvrdě a systematicky minimalizovala a mohla tak „otevřít“ dříve. Amerika i starý kontinent byly liknavější – váhaly, zda epidemie může udeřit znovu. Chyběla důslednost. Zdravotníci sice před rychlým ekonomickým uvolňováním varovali, politici ale nebyli dost tvrdí. Nejvíc na to paradoxně doplatily firmy a domácnosti.
Liknavost se nevyplácí
Chvíli to vypadalo nadějně, na podzim a v zimě ale přišla nová vlna nemoci a další uzavírky. Předchozí rychlé otevírání ekonomiky se USA i Evropě vymstilo. Průmysl sice víceméně jel dál, stejně tak zahraniční obchod, utrpěl ale motor z nejsilnějších – služby a spotřeba domácností. Oživování ve Spojených státech se zabrzdilo a Evropa spadla do obnovené recese.
Ano, Čína čelí kritice, že před virem nevarovala dříve a více nahlas. Podmínky k reakci však měla západní polokoule stejné. Škody napáchané v prvních vlnách a několika měsících po nich jsou proti tomu, co nastalo na podzim a v zimě, zanedbatelné.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Prezident Biden i bankéři Fedu požehnali raketovému růstu americké ekonomiky
Proč se není třeba bát toho, že je eurozóna ve druhé recesi
Vidina rozvolňování zvyšuje optimismus v ekonomice
Ponaučení? USA, Velká Británie nebo třeba Izrael rychle rozjely očkování ve velkém a zdá se, že se jim podařilo pandemii zkrotit. Rychlejší oživování americké ekonomiky podporuje rovněž soustředěný a silný fiskální stimul prezidenta Joea Bidena.
Hra o čas
Evropa sice spustila fond obnovy EU příští generace (Next Generation EU), je však násobně skromnější než podpůrné balíčky USA a nic moc na tom nemění ani fiskální stimuly jednotlivých států.
A navíc: fond se zaměřuje na strukturální změny v ochraně životního prostředí či digitalizaci a jeho zapojení bude postupné a začne až ve druhém pololetí letošního roku.
Oproti tomu USA investovaly i do okamžité podpory domácností a připravují také sociální balíček na podporu vzdělání a chudších rodin s dětmi.
Američané chápou – poučeni i vzpomínkami na světovou finanční a hospodářskou krizi z let 2008 a 2009, po níž ekonomika ožívala velmi pomalu –, že jde také o čas. Každý měsíc recese totiž přináší těžké zdravotní i ekonomické ztráty. První účinky cílené státní pomoci jsou ve výsledcích ekonomiky vidět už teď.
Kontinentální Evropa očkuje pomaleji a potýká se s horší distribucí vakcíny, k tomu dvě největší země – Francii a Německo – začátkem jara postihlo další zvýšení nákazy. Alespoň je vidět, že si evropští (i čeští) politici začínají uvědomovat, jak důležité je upřednostnit dlouhodobé přínosy před okamžitým prospěchem. Proto nové koronavirové vlny zastavují důsledněji a ekonomiku otevírají opatrněji.
Z toho všeho plyne jedna velká naděje pro nás všechny – díky masivní vakcinaci i výše popsaným ponaučením můžeme očekávat, že trvalejší a komplexnější oživení ekonomiky přijde (už) po polovině letošního roku.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Klid před bouří nebo se situace na českém trhu práce skutečně uklidňuje?
Třetina roku za námi a deficit rozpočtu je bezmála 200 miliard korun. Tři pohledy na děsivé číslo očima ekonoma
Turci svádí dvojí boj. Jeden proti covidu a druhý o důvěru investorů