Jak ukazují aktuální statistiky o ekonomickém růstu, Čína je viditelně za vrcholem finančního cyklu.
Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 6,5 procenta ze 6,7 procenta v předchozím kvartálu a zaostal za očekáváním. Je tak nejslabší od vypuknutí finanční krize začátkem roku 2009.
GRAF: Vývoj čínského HDP
Meziroční srovnání po čtvrtletích, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Po více než deseti letech silného růstu úvěrů a cen nemovitostí, kdy se zadlužení domácností a podniků zvýšilo celkově o více než 100 procent HDP, se kolo začíná točit opačným směrem.
Ukazuje se, že řada úvěrů byla v minulosti poskytnuta nerozvážně, jejich růst se zastavil a ceny nemovitostí začínají klesat. To nutně negativně dopadá na investice, které v Číně tvoří přes polovinu HDP, což je výrazně více, než je v takto velkých ekonomikách běžné (v USA tvoří investice přibližně 20 procent HDP).
Pevná ruka komunistického vedení
V důsledku toho nemá ekonomika moc jiných možností než dál zpomalovat. Otázka pouze je, jak rychle. Zprávy z posledních měsíců spíše ukazují, že čínská komunistická strana přestává mít situaci pevně v rukou.
Na jedné straně se snaží viditelně zpomalující ekonomiku povzbudit uvolněnější měnovou politikou. Na druhé straně aktivně brání finančnímu sektoru v dalším poskytování úvěrů, především ze strachu z dalšího nafukování realitní bubliny. V takové chvíli volnější měnová politika nemůže příliš pomoci.
I rozpočtová politika naráží na podobné mantinely přeinvestovanosti v čínské ekonomice.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Opět přátelé: USA, Kanada a Mexiko mají novou dohodu. Co ale čeká Čínu?
Pozadí americko-čínské obchodní války? Snaha o udržení nadvlády dolaru
Boj o technologickou nadvládu: přebírá Čína vůdčí pozici Silicon Valley?
Dobré řešení neexistuje
Situace jednoduše nemá dobré řešení a v sestupné fázi finančního cyklu se Čína bude muset připravit na slabou, nebo dokonce padající domácí poptávku.
V takovém případě by potřebovala opět více zabrat na zahraničních trzích a vůbec se jí nehodí obchodní válka s Donaldem Trumpem.
Číně může teoreticky trochu ulevit postupné oslabování jüanu. Ovšem ne nějak dramatické, které by bylo pravděpodobně spojené s výrazným odlivem kapitálu a zrychlením poklesu cen akcií a nemovitostí.
A co hlas lidu?
V takovém případě by investice i útraty domácností ještě rychleji šláply na brzdu. A už nyní zažívají čínská města protesty lidí proti klesajícím cenám nemovitostí. V Šanghaji a dalších velkých městech lidé napadají centra developerů zlevňujících neprodané byty, které tak tlačí dolů jejich již realizované investice.
GRAF: Vývoj indexu cen nemovitostí
Meziroční srovnání průměrných cen bytů za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Zdá se ovšem, že s poklesem cen předražených nemovitostí ani čínští komunisté nic nesvedou.
To, že lidé protestují proti klesajícím cenám nemovitostí je úsměvné. To ponechme stranou. Asi před pěti lety šla v televizi reportáž o tom, že v Číně je výhodné si půjčit peníze, koupit byt a ten pronajmout. Peníze z nájmu zaplatí splácení i s úroky a ještě zbyde na „bublifuk“. Realitní bublina v Číně musí být abnormální a spíš se divím, že to tak dlouho drží.
No, já to beru asi nějak tak, že velký čínský lid bude pobněkud zaskočen kapitalistickou praxí, anžto si na kapitalismus zatím spíš jen hrál. Takže nyní protestují proti klesajícím cenám nemovitostí, a za chvíli proti stoupajícím cenám těch samých nemovitostí, které nyní v panice prodají, povstanou se zbraní v ruce v „nové socialistické“ revoluci…
vtipný je ten graf, který podle autora článku ukazuje vývoj HDP a ve skutečnosti je to vývoj růstu HDP. Tedy ten obrovský propad v roce 2009 znamená, že jim HDP meziročně vzrostlo jen o 6 procent. Zatím co u nás je růst o 3 % nadšeně oslavován. A kontrolní otázka – je 6 víc než 3 ?
V Irsku a Španělsku za minulé hosp. krize nechali buldozery srovnat se zemí nově postavené bytové domy ještě neobydlené aby neklasaly ceny realit příliš rychle.
A co třeba vyměnit komunistickou stranu za nějakou jinou stranu? 🙂
Vtipný je spíš to, že si to myslíte. Z článku jasně vyplývá, že autor ví, co graf ukazuje. Je to ostatně napsané i v tom grafu China GDP annual growth rate. Komentářem srážíte maximálně vaše chápání textu, nikoliv autorův článek.