Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
- ČLÁNEK
Číně je jedno, kdo vyhraje na Ukrajině. Chce sice mír, ale hlavně dělat byznys
Analytici oslovení americkou televizí CNBC vysvětlují postoje Pekingu k válce na Ukrajině. Asijskou ekonomiku brzdí hlavně válka jako taková, a proto si vedení země přeje rychlý mír a obnovení globální poptávky po čínském zboží.
Čína potřebuje mír, aby mohla posilovat svou ekonomiku, a je jí vlastně jedno, jak dopadne válka na Ukrajině. Navíc pokud by se stala mírotvůrcem, který dohodu mezi Kyjevem a Moskvou zprostředkuje, stoupla by i její geopolitická váha na úkor Spojených států amerických.
Tak hodnotí dosavadní počínání komunistického režimu američtí politologové a analytici se specializací na největší asijskou ekonomiku, která je po Spojených státech druhá největší na světě.
Peking chce oslabit Bílý dům
Říše středu ruskou agresi přímo neodsoudila. Spíše se snaží využít ji k oslabení dosud dominantní geopolitické role Bílého domu ve světě. Prezident Si Ťin-pching byl také jedinou hlavou státu z kategorie „těžkých politických a ekonomických vah“, která letos v březnu přijela na státní návštěvu do Kremlu. Od začátku války jezdí do Moskvy především prezidenti postsovětských asijských republik.
Nicméně Čína nově tvrdí, že pošle své emisary také na Ukrajinu, aby začali řešit „krizi“. Ta je ale ve skutečnosti největším vojenským konfliktem v Evropě po roce 1945. Čínští komunisté mají samozřejmě zájem na tom, aby válka okamžitě skončila a globální ekonomika nebyla „zpomalována“ protiruskými sankcemi Západu.
Může Čína nastartovat globální ekonomiku? Asi ne |
Po finanční krizi v roce 2008 pomohl čínský vládní stimul i globální ekonomice, aby začala zase růst. Tentokrát, po covidové pandemii, to je ale nepravděpodobné. „Čínská ekonomika se nehroutí, ale už se nevrátí do zlaté dekády po roce 2010, kdy rostla dvouciferným tempem,“ řekl pro Deutsche Welle Steve Tsang, ředitel Čínského institutu na londýnské School of Oriental and African Studies. Navíc napětí spojené s Tchaj-wanem dále zvyšuje rozpory mezi říší středu a celým Západem. Pokud by Peking na ostrov zaútočil, způsobilo by to masivní odchod západních firem z Číny a zavedení protičínských sankcí, dodal ekonom Pushan Dutt ze Singapuru. |
Boj o mír
„Čína se zaměřuje spíš na vybojování míru než na to, kdo vyhraje válku mezi Ruskem a Ukrajinou,“ zdůraznil pro americkou televizi CNBC Ryan Hass, expert na Čínu z vlivného amerického think tanku Brookings Institution.
Komunistický režim chce mít rovněž vliv na budování nové bezpečnostní architektury v Evropě a plánuje mít velký vliv i při budování obnovy válkou zničené Ukrajiny. Navíc hodlá pokračovat v diplomatických úspěších, jako bylo zprostředkování sblížení mezi Íránem a Saúdskou Arábií.
Profesor politologie na State University of New York Cheng Chen připomenul, že Čína samozřejmě nevystupuje jako mírotvůrce čistě altruisticky, chce mít z dojednání míru výhody.
Připoutat si Rusko
Zejména k sobě více ekonomicky i politicky připoutat současné Rusko, když Kremlu pomůže „zachovat si tvář“ ve válce, která se pro největší zemi světa nevyvíjí podle představ.
Dalším benefitem by mohl být větší čínský vliv na zbytek světa, zejména takzvaný globální jih. Tedy region sdružující země Afriky, Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Oceánie. Tyto země také stojí „mimo válku“ mezi Ruskem a Ukrajinou a jsou spíše na straně Rusů.
GRAF: Jak roste čínský HDP
Za poslední tři roky, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Asymetrický vztah mezi Moskvou a Pekingem
Vztahy Pekingu k Moskvě a Kyjevu jsou ale velmi asymetrické. Si Ťin-pchingovi trvalo celých 14 měsíců, než zvedl sluchátko a zavolal Volodymyru Zelenskému. S Vladimirem Putinem a vedením Ruska oproti tomu mělo čínské vedení za tuto dobu více než 20 interakcí, zdůraznila Alicja Bachulska z Evropské rady pro zahraniční vztahy, jež sídlí ve Varšavě.
Čínské vedení navíc obviňuje Spojené státy i celou Severoatlantickou alianci, že válku fakticky vyprovokovaly a podporují ji. Pekingu jde zejména o oslabení liberálních demokracií a hlavně Washingtonu.
Každopádně čínský lídr má z mezinárodních vůdců na Putina největší vliv, dodal prezident Eurasia Group Ian Bremmer.
„Čína je vnímána jako příliš přátelská k Rusku na to, aby byla skutečně ‚neutrální‘, pokud jde o potenciální zprostředkování konfliktu. Nicméně právě proto, že je Čína jedním z mála zbývajících mezinárodních partnerů Ruska a poskytuje mu od invaze zásadní diplomatickou a ekonomickou podporu, má schopnost přivést Rusko k jednacímu stolu a ovlivnit ruskou pozici při ukončení konfliktu,“ myslí si Chen.
Zelenskyj: Nebudu jednat se šílencem z Kremlu
Na druhou stranu s mírovými rozhovory zatím nesouhlasí ani Ukrajina. Zelenskyj opakovaně prohlásil, že s Putinem určitě nebude o případném míru vůbec jednat, protože to je šílenec.
Kyjev opakuje, že musí být garantovány hranice Ukrajiny, jak vznikla po rozpadu Sovětského svazu, tedy včetně Krymu. Že by se ho ale dobrovolně vzdal Kreml, je velmi nepravděpodobné. Navíc o případném příměří nebude Zelenskyj a spol. jednat dříve, než ukrajinská armáda uskuteční plánovanou protiofenzivu.
„Navrhnou nějaké příměří nebo mírovou dohodu s ruskými podmínkami. To pro nás samozřejmě není výhodnější,“ myslí si o „čínském míru“ Oleksandr Musijenko, vojenský expert a šéf Centra vojenských a právních studií v Kyjevě.
I proto je skeptický, že by Peking mohl zprostředkovat jednání mezi oběma stranami konfliktu, když „nadržuje“ Kremlu.