Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Německá budoucnost? V únoru předčasné volby a přetrvávající ekonomická mizérie
Dominik Rusinko 13. listopadu 2024Jako první věc na seznamu priorit bude muset nová německá vláda řešit, jak zvýšit konkurenceschopnost ekonomiky a nakopnout hospodářský růst.
Dřív kopírovala Čína světové výrobce. Dnes kopírují evropské a japonské automobilky Čínu a EU zavádí cla
Jan Staněk 11. listopadu 2024Od konce října platí v zemích Evropské unie vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů z Číny. Brusel…
- Analýza
Čísla nelžou: Zemanova cesta do Ruska ekonomicky smysl rozhodně nedává
Největší podnikatelská mise míří s prezidentem Zemanem do Ruska. Z pohledu celkové obchodní bilance příliš smyslu nedává, Rusko je pro Česko spíše méně významný obchodní partner.
Prezident Miloš Zeman se těsně před koncem svého mandátu vydává s více než stovkou českých podnikatelů na velkou zahraniční cestu do Ruska. Ve hře mají být kontrakty za několik miliard korun.
Je to hodně, nebo málo? Můžeme si vzpomenout na loňskou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze, která měla Česku také přinést miliardové kontrakty. Nicméně realita je poněkud jiná…
Jak je na tom ale Rusko? Je pro Česko významným obchodním partnerem? Naopak se ukazuje, že je jedním z těch slabších.
Exportně až za USA
Nejvýznamnějším exportním partnerem Česka je s obrovským náskokem Německo. Do této země ČR ročně exportuje za více než 52 miliard amerických dolarů.
Na druhém místě je s výrazným odstupem Slovensko s objemem exportu ve výši 13 miliard dolarů.
Pak následují další partneři z EU: Polsko, Velká Británie, Francie, Itálie, Rakousko, Maďarsko, Holandsko, Španělsko a Belgie. Do těchto zemí exportujeme souhrnně za necelých 58 miliard dolarů.
Až na 12. místě jsou Spojené státy s hodnotou exportu 3,5 miliardy dolarů. A Rusko je na 13. místě s hodnotou 3,078 miliardy dolarů.
Zajímavé je sledovat, jak se tato hodnota vyvíjela.
GRAF: Vývoj českého exportu do Ruska
Od roku 1993 do roku 2016, v mld. USD
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Je jednoznačně patrné, že došlo k významnému propadu exportu do Ruska mezi lety 2015 a 2016, kdy byly vůči Rusku uvaleny sankce za anexi Krymu.
V tomto roce se ovšem celý český export propadl o přibližně deset procent. Celkový propad exportu ČR dosáhl v roce 2016 přibližně 17 miliard korun.
Propad ruského exportu o 2,2 miliardy tedy nebyl hlavní příčinou. Pro rok 2017 se odhaduje hodnota ještě o 120 milionů dolarů nižší než v loňském roce. Jak je vidět z dalšího grafu, podíl Ruska na českém exportu dlouhodobě klesá.
GRAF: Vývoj podílu ruského exportu na celkovém exportu ČR
Od roku 1993 do roku 2016, v procentech
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Rusko nikdy nebylo opravdu významným exportním partnerem pro ČR s ohledem na to, o jak velikou zemi jde. Vidíme, že největšího podílu na exportu dosahovalo na počátku devadesátých let, nejmenšího pak okolo roku 2004. Kolem roku 2013 atakovalo hodnotu na českém exportu okolo čtyř procent.
Ovšem ve srovnání s Německem a celou EU jde doslova o směšné hodnoty. Proto jakákoliv úvaha o obchodní orientaci na Rusko na úkor EU musí být považována za výplod choré mysli.
GRAF: Kam míří české exportní zboží?
V grafu jsou nejvýznamnější destinace českého exportu za rok 2016, objem je v mld. USD.
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Obdobně slabý import
Jestliže z hlediska exportu je pro nás Rusko zanedbatelným partnerem, obdobná situace je i u importu, kde je Rusko až na 11. místě.
GRAF: Vývoj českého importu z Ruska
Od roku 1993 do roku 2016, v mld. USD
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Tabulce nejvýznamnějších importérů vévodí suverénním způsobem rovněž Německo, druhé je Polsko. Až na třetím místě je pak světový exportér číslo jedna, Čína.
Rusko se na importu podílí hodnotou přibližně 2,5 procenta. Nicméně odhad pro rok 2017 je ještě menší – pouhých 1,65 procenta.
Obchodní bilance s Ruskem je dlouhodobě záporná. A to dosti výrazně. Dlouhodobě platí, že z Ruska více zboží a služeb dovezeme, než za kolik exportujeme.
Letošní rok bude pravděpodobně poprvé v kladné bilanci. A to pouze díky tomu, že jsme daleko méně zboží z Ruska importovali.
GRAF: Vývoj obchodní bilance Česka s Ruskem
Od roku 1993 do roku 2016, v mld. USD
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Od vzniku samostatné ČR do konce roku 2016 byla obchodní bilance s Ruskem ve ztrátě celkem 41,1 miliardy dolarů. To je pro představu asi čtyřnásobek tržní hodnoty společnosti ČEZ.
Politické zájmy převládají
Z výše uvedených čísel a grafů vyplývá, že Rusko není pro Česko nějaký extra významný obchodní partner. Navzdory velikosti této země a vzhledem k tomu, kolik rozruchu budí politické kompromisy prorusky smýšlejících politiků.
Jako exportní trh je pro nás Rusko méně významné než třeba Belgie. Dvakrát lepších exportů dosahujeme v Rakousku a třikrát větších v Polsku. I geograficky velmi vzdálené Spojené státy jsou pro ČR významnějším trhem.
GRAF: Nejvýznamnější destinace českého exportu
Za rok 2016, podíl dané země na celkovém exportu v procentech
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Kdybychom sečetli vliv celé EU jako obchodního partnera, tak ta tvoří 83,29 procenta exportního trhu ČR.
Kdybychom přičetli k partnerům z Evropské unie partnery z NATO, kteří nejsou v EU, tak přidáme dalších 4,23 procenta. V součtu se jedná o 87,52 procenta českých exportních trhů.
Jaký tedy dává smysl orientovat ČR na Rusko a Čínu? Ekonomické zájmy Česka to rozhodně nejsou.
Tenhle článek se tváří jako analýza, ale přitom bere jen současná čísla bez přihlédnutí k minulosti. Pokud bychom srovnávali údaje z období před sankcemi (2014/15), tak se důležitost obchodu s Ruskem posune někam úplně jinam
Dobrý den,
v článku naleznete několik grafů, které Vám částečně dají za pravdu. Objem exportu i importu byl v tomto období před sankcemi vyšší. O tom nemůže být diskuse. Ovšem z pohledu bilance Export-Import jsme dlouhodobě s Ruskem ve ztrátě. To znamená, že mnohem více zboží a služeb z Ruska dovezme, než v jaké hodnotě exportuje. Tato obchodní bilance je tedy dlouhodobě ztrátová. Je evidentní, že sankce ve vztahu s ČR mnohem více poškodily Rusko než ČR. ČR má od svého vzniku s Ruskem obchodní deficit přes 40 miliard USD. Před sankcemi byla obchodní bilance záporná okolo 1 miliardy USD ročně, v roce 2009 dokonce přes 4,5 miliardy USD obchodní deficit. Z pohledu obchodu se jeví být důležitější ČR pro Rusko než Rusko pro ČR. Generujeme jim totiž obchodní přebytek, které vede k čistému přílivu obchodních peněz do Ruska.