Vznik a základní myšlenka
Autory tohoto teoretického rámce byli ekonom Oskar Morgenstern a matematik John von Neumann, kteří v roce 1940 vydali knihu Theory of Games and Economic Behavior. Vychází z modelové hry, která představuje interaktivní situaci mezi dvěma hráči. Proto se můžete setkat i s označením „teorie strategických her“, který problematiku vystihuje o něco přesněji. Jasně totiž odkazuje k volbě strategie v konfliktních rozhodovacích momentech.
K lepší orientaci v celém principu slouží šest hlavních pojmů, které definuje například server Investopedia.com. Patří sem:
- hra – jakýkoliv soubor okolností, jehož výsledek závisí na jednání dvou nebo více hráčů (osob s rozhodovací pravomocí);
- hráči – strategicky se rozhodující účastníci hry;
- strategie – komplexní akční plán, podle kterého se hráč řídí v závislosti na možných modelových situacích;
- výplata – odměna, kterou hráč získá po dosažení daného výsledku, nemusí být nutně peněžní, ale měla by mít vyčíslitelnou formu;
- informační sada – informace, ke kterým má hráč přístup v daném momentě hry, většinou se používá v případě, že je hra rozdělena na sekvence;
- rovnováha – bod hry, kdy oba hráči učinili rozhodnutí a bylo dosaženo výsledku.
A v čem to celé spočívá? Zjednodušeně řečeno se snažíte vymyslet nejlepší strategii pro vítězství či úspěch tím, že budete předpokládat, co by mohli udělat ostatní účastníci, a na základě toho učiníte co nejlepší rozhodnutí.
Svět i vaše podnikání musí být v rovnováze
Podnikat je občas hodně podobné jako hrát v casinu nebo na pokerovém turnaji. Jistoty jsou malé a rizika velká. Všechny zmiňované aktivity ale zvládnete mnohem lépe, když budete vědět, jak funguje takzvaná Nashova rovnováha. Té je zpravidla dosaženo až v průběhu hry, po nepovedenych pokusech a omylech.
Na gamescenter.cz ani jiných herních serverech návod nenajdete. Výpočet probíhá pomocí výplatních matic a může jít i o rovnováhu vícenásobnou. Výhodou je, že jakmile tohoto stavu dosáhnete, jednostranně se od něj neodchýlíte. Odborníci se tedy shodují, že Nashova rovnováha reflektuje tržní hospodářství lépe než spousta jiných teorií včetně populární neoklasické ekonomie.
Využití teorie her v praxi
Nyní už víme, jak se teorie her osvědčila v oblasti práva, psychologie nebo válečnictví. Proč ji tedy nevyužít i v byznysu? I tržní hospodářství totiž může připomínat známé vězňovo dilema, kdy oba zločinci raději promluví, protože se obávají, že je prozradí ten druhý.
Podobně funguje takzvaný oligopolní trh, který si rozdělí několik hlavních hráčů. Kdyby ani jedna z těchto firem své zboží nepropagovala, bylo by to pro ně jednodušší, než když musí platit za inzerci. Přesto si obě za reklamu platí, protože počítají s tím, že druhá společnost by to dříve nebo později udělá také. Malé firmy a živnostníci pak teorii využijí hlavně při vývoji nových produktů, změně cenové politiky nebo kompletní marketingové strategie.
Tento článek je komerční sdělení. Peak.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah.