Letos se můžeme těšit na příchod páté generace mobilních sítí 5G na masový trh. Podle závěrů studie Deloitte tuto technologii aktuálně testuje 72 operátorů a 25 z nich by ji mělo spustit už letos. V následujícím roce by mělo 5G sítě provozovat už na pět desítek světových operátorů.
„Vybudování infrastruktury sítí páté generace bude ještě nějaký čas trvat. Rok 2019 ale bude výchozím bodem pro rozsáhlé změny v sektoru telekomunikací. 5G sítě totiž umožní až stonásobný nárůst přenosové kapacity oproti stávající 4G síti, což představuje skutečně transformační potenciál pro nabídku rozšířené konektivity pro široké využití a rozvoj inovativních IoT řešení. Na síť nové generace se podle neoficiálních informací můžeme brzy těšit i u nás,“ říká Štěpán Húsek, partner technologického poradenství v oddělení poradenských služeb Deloitte.
Už letos se prodá přes milion mobilních zařízení s technologií 5G. V roce 2020 to bude mezi 15 až 20 miliony.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Roman Řezníček (Suntel): Na trhu budou vyhrávat ti, kdo mají nejlepší cenu a kvalitu
Invaze hlasových asistentů
Trh smart speakers s integrovaným hlasovým asistentem využívajícím AI podle Deloitte vzroste letos o 63 % na celkem 250 milionů instalovaných zařízení. Technologie rozpoznání hlasu se neustále zlepšují, pro další skutečně globální rozšíření asistentů nicméně budou muset výrobci překonat překážky mimo jiné v podobě širší podpory dalších jazyků.
Obrázek: Současná penetrace hlasových asistentů v domácnostech. Nejvíce jich najdete v USA a Číně
Zdroj: Deloitte Global Mobile Consumer Survey, June 2018
Deloitte ale předpovídá hlasovým asistentům větší budoucnost než například mobilním telefonům. Asistenti se mohou uplatnit nejen v domácnostech, ale také v každém hotelovém pokoji, restauracích, zdravotnických zařízeních, v továrnách, laboratořích a na dalších místech. Jejich prodejní potenciál tak není v milionech kusů, nýbrž v miliardách.
Mohou být užitečnou pomůckou 250 milionům lidí, kteří trpí částečnou či úplnou slepotou nebo branou do světa poznání a internetu pro 700 milionů lidí, kteří neumí číst a psát. Vše bude záležet na jejich ceně.
AI se stěhuje do cloudu
Firmy letos významně urychlí využívání služeb umělé inteligence v cloudu. Na 70 % z nich si zajistí AI schopnosti prostřednictvím cloudového enterprise softwaru a 65 % vyvine AI aplikace pomocí cloudových vývojářských služeb.
„Z počátečních výhod nasazení umělé inteligence dosud profitovali především technologičtí giganti, jako Amazon nebo Google, i díky svým finančním možnostem, pokročilé IT infrastruktuře a specializovanému poolu expertů,“ konstatuje Húsek a dodává: „Cloud však díky zvýšené nákladové efektivitě a široké dostupnosti nově umožní rychlou akceleraci využívání schopností AI mnohem širšímu spektru společností.“
V roce 2020 tak podle studie Deloitte dosáhne tržní podíl cloudového podnikového softwaru s AI schopnostmi 87 % a vývojářských služeb AI poskytovaných v cloudu 83 %.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Boj o technologickou nadvládu: přebírá Čína vůdčí pozici Silicon Valley?
Jednou z hlavních tržních příležitostí v oblasti nových technologií budou také kvantové počítače. Pole Deloitte by v roce 2030 mohl být trh s nimi srovnatelný s trhem superpočítačů, tedy okolo 50 miliard dolarů.
Další tématem, kterému se technologická studie Deiloitte věnuje, je 3D tisk. Tržby tohoto odvětví přesáhnou letos 2,7 miliard dolarů a 3 miliardy dolarů v roce 2020. Každoročně pak porostou o 12,5 %.
Celé znění technologické předpovědi Deloitte v anglickém originále najdete zde.