Česko opět tento týden vstoupilo do novinových titulků – podle Eurostatu byla v Česku harmonizovaná inflace v srpnu hned po Maďarsku druhá nejvyšší (10,1 %).
I když podle národní metodiky je již inflace nižší (8,5 %) a porovnání v jednom měsíci rozhodně nemusí být vypovídající, Česko zůstává jednou z nejvíce inflací zasažených zemí v Evropě i při “serióznějším” srovnání.
Oproti průměru roku 2019 (před pandemií COVID 19) převyšují harmonizované ceny v Česku přibližně o 38 procent (podobně jako v Polsku), zatímco evropský průměr se pohybuje okolo 21 procent (podobně jako v Německu).
Při pohledu do detailu paradoxně největší rozdíly v cenovém nárůstu nevykazují “ostře sledované” ceny potravin, ale ceny služeb – řada z nich rostla v Česku výrazně rychleji než v eurozóně.
GRAFY: Srovnání vývoje cen potravin a cen v restauracích a kavárnách v Česku a EU
Bazické indexy (2019 = 100), v bodech.
Zdroj: KBC Economics/Eurostat
Potraviny jako za covidu
Ceny potravin jsou v Česku oproti roku 2019 vyšší v průměru o 38 procent, zatímco evropský průměr činí 32 procent. V Německu pak ceny jídla převyšují průměr o 34 procent a v Polsku dokonce o 42 procent. Co to znamená?
Podle oficiálních harmonizovaných statistik se zdá, že pokud ceny potravin v Česku převyšují ty polské (potažmo v celé EU), dělo se tomu tak zpravidla již před pandemií COVID 19. Procentuální rozdíly v cenách zůstávají přibližně stejně velké (což však v korunách vzhledem k rostoucím cenám může znamenat více).
Zcela jiná situace je však v segmentu služeb, které představují “doma vyrobenou” inflaci.
Restaurace třikrát dražší?
Oproti roku 2019 jsou služby ve střední Evropě výrazně dražší než v západní. V Česku o 36 procent, zatímco průměr EU je přibližně 16 procent.
Nejvíce je to vidět například na cenách v pohostinství a hoteliérství. Ceny v kavárnách a restauracích šly v Česku oproti roku 2019 vzhůru skoro o 60 procent. Oproti tomu v EU v průměru lehce přes 20 procent (Itálie pouze +15 %).
O něco nižší (ale také vysoké) rozdíly pozorujeme u cen ubytovacích zařízení. Rychlejší růst cen služeb je tak daleko větším původcem rozdílů mezi českou a evropskou inflací než ceny potravin.
Segment služeb však bezesporu čelí menší konkurenci než obchodovatelné zboží. Vyšší ceny v restauracích např. v Peci pod Sněžkou nemusí hned automaticky znamenat, že tam lidé přestanou chodit na oběd.
Pokud by se však v relativním srovnání ceny služeb měly odtrhnout od kvality, mohou lidé začít “hlasovat nohama” a čeští restauratéři a hoteliéři to pocítí…