ANKETA PEAK VOICE: Budou podle vás banky dál snižovat hypoteční sazby?
Michaela Tomášková, výkonná ředitelka, Central Group
Spíše ano, úrokové sazby u hypoték do konce roku nejspíš ještě klesnou, ale snížení v příštích měsících nebude tak zásadní. Jedním z důvodů je konkurenční boj bank. Banky se kvůli nižšímu zájmu o hypotéky, který je patrný i z dat Central Group, snaží bojovat o každého klienta. Loni v září financovalo koupi bytu hypotečním úvěrem 45 procent klientů Central Group, kdežto letos ve stejném měsíci jich bylo jen 33 procent. Odhadujeme, že na konci bude průměrná úroková sazba kolem 2,4 procenta.
Jedním z řešení, jak zvýšit dostupnost bydlení a tím rozjet i zájem o hypotéky, je rekodifikace stavebního zákona a urychlení povolovacích procesů. Taková opatření by mohla na trh dostat větší počet bytů, kterých je především v Praze stále nedostatek. Trhu by také pomohlo jakékoli snížení daňové zátěže spojené s byty, tedy například upravení DPH z 15 na 10 procent. Jen to by kupujícím ušetřilo u průměrného bytu v Praze kolem 300 tisíc korun.
GRAF: Vývoj průměrné úrokové hypoteční sazby
Od roku 2014 do současnosti, v procentech
Zdroj: Fincetrum Hypoindex
Vladimír Staňura, hlavní poradce, ČBA
Úrokové sazby hypotečních úvěrů půjdou dál dolů. Další – zářijový – pokles průměrné sazby Hypoindexu na 2,47 procenta znamená snížení oproti srpnu o 0,14 procenta a oproti začátku roku dokonce o 0,53 procenta. To už lze bezpochyby označit za významnou změnu a také za trend.
Snižování sazeb je logická reakce bank na výrazné propady hypotečního trhu. V tuto chvíli to vypadá na 20procentní propad trhu oproti loňskému roku. Je dobré k tomu poznamenat, že v letech 2016 až 2018 došlo k boomu na hypotečním trhu, který se tak dostal na nezvykle vysoké objemy přes 200 miliard korun nových úvěrů a přes 100 tisíc kusů hypoték v jednom roce. To bylo ovšem doprovázeno dramatickým nárůstem cen nemovitostí a také opatřeními ČNB, která omezila dostupnost hypoték.
Obojí způsobilo letošní propad trhu, na který banky reagují snižováním sazeb, aby přilákaly nové klienty a aby si udržely ty stávající při refixaci úrokových sazeb. Snížení sazeb je samozřejmě dobrá zpráva pro klienty bank.
Půjde trend dál? Domnívám se, že ano. Jednak už jsme si v roce 2016 „vyzkoušeli“ sazby pod dvě procenta p. a. To znamená, že banky v rámci konkurenčního boje budou ochotny sáhnout ještě více do svých marží. A když se podívám po Evropě, vidím, že sazby hypotečních úvěrů se pohybují kolem jednoho procenta p. a. V Rakousku si můžete zafixovat svoji úrokovou sazbu na 30 let na úrovni kolem dvou procent. Česká koruna si může udržovat svoji úroveň úrokových sazeb, ale úplně od sazeb v eurozóně odhlédnout nemůže. Kromě toho si myslím, že ČNB bude více a více ztrácet chuť zvýšit svoji základní úrokovou sazbu. Možná naopak…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co říkají na schválení větších pravomocí ČNB pro regulaci hypoték odborníci?
Proč neklesnou ceny nemovitostí v Praze? Důvodů je více
Mohou berlínské protesty proti cenám nájmů a bydlení přijít i do Prahy?
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund
S hypotékami v Česku je to momentálně jako s lehce prošlým jogurtem. Banky je zlevňují, seč mohou, přesto o ně mezi Čechy není kdovíjaký zájem. Bankéři by rádi půjčovali víc, protože hypotéka je pro ně zlatý důl, avšak naráží na neochotu Čechů kupovat drahé, dost možná předražené a cenově nafouknuté nemovitosti. A naráží také na regulace České národní banky, které jim znemožňují půjčovat rizikovější klientele.
Nynější prudké zlevnění hypoték je způsobeno zaprvé tím, že o ně mezi Čechy není z výše uvedených důvodů až takový zájem, a zadruhé tím, že bankám takové zlevnění dává z hlediska jejich byznysu stále ekonomický smysl, což je dáno současným obecnějším poklesem tržních úrokových sazeb napříč ekonomikou naší i těmi zahraničními.
Tuzemské banky nadále pokračují ve zlevňování svých hypoték. Rezervoár potenciální nové klientely jim povážlivě vysychá, takže musí používat stále lákavější návnadu, aby alespoň nějakého klienta „ulovily“, případně přetáhly konkurenci v rámci refinancování. Ostrý konkurenční boj vede banky k tomu, že snižují úrokové sazby hypoték a své marže ve jménu navýšení nebo alespoň udržení tržního podílu na hypotečním trhu.
Tento vývoj jen tak neustane, byť jsou banky v možnosti snižovat sazby hypoték limitovány výší základní úrokové sazby České národní banky, která činí dvě procenta. Tato sazba se letos v nejpravděpodobnějším scénáři dalšího vývoje již nezmění. V příštím roce je pak rozhodně pravděpodobnější její pokles než růst. Snížení základní sazby ČNB by bankám otevřelo další prostor ke snižování sazeb hypoték. Ani tak však není zaručené, že se Češi osmělí k rozsáhlejšímu pořizování nemovitostí. Což ovšem banky povede k další redukci sazeb.
Průměrná sazba hypoték v ČR tak bude nadále klesat – letos i se vstupem do roku 2020. Tím výrazněji bude klesat, čím problematičtější bude vývoj světové ekonomiky.