Mohlo by vás také zajímat
Umělá inteligence cestovní kanceláře zatím nenahradí, ale jsme blízko
Tomáš Vocetka 15. února 2024I cestovní kanceláře se musejí popasovat s otázkou, jak umělá inteligence změní způsob jejich fungování. A ani v tomto odvětví…
Návštěva Benátek se prodraží. Město schválilo novou daň pro turisty
Jan Strouhal 13. září 2023Zastupitelům italských Benátek dochází trpělivost s miliony turistů, kteří ročně přijíždí do světoznámého města. Nově se zaměřila na nárazové turisty,…
DeSantisovo tažení proti progresivní levici má na Floridě dopady na byznys a turistický ruch
František Novák 16. srpna 2023Florida je v posledních letech vyhledávanou destinací turistického ruchu a také místem konání mnoha konferencí ve Spojených státech. Legislativní tažení…
- ČLÁNEK
Covid-19 dal stopku cestovnímu ruchu ve světě. Jen loni ztráty přesáhly bilion dolarů
Negativní dopad pandemie covidu-19 je větší, než tomu bylo v případě globální finanční krize z let 2008 a 2009. Jedním z nejvíce zasažených sektorů je oblast cestovního ruchu, a to celosvětově, jak potvrzují nejnovější data.
Vakcinace proti covidu-19 se postupně rozjela po celém světě, a ačkoli očkování nabírá na tempu, výrazná část světa zůstává kvůli pandemickým opatřením uzavřena.
Nová zpráva Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) uvádí, že celá třetina destinací zůstává zcela uzavřena. Dalších 34 procent destinací zůstává uzavřeno částečně, 32 procent zemí vyžaduje testování nebo karanténu a jen dvě procenta zemí na celém světě cestovní restrikce uvolnila.
Zpráva UNWTO poukazuje mimo jiné také na to, že z 69 destinací, které na nějaký čas zcela uzavřely svoje hranice, jich je 30 z regionu Asie–Pacifik, 15 z Evropy, 11 z Afriky, deset na obou amerických kontinentech a tři země jsou z oblasti Středního východu.
GRAF: Cestovní restrikce kvůli pandemickým opatřením ve vybraných oblastech světa
Jde o data k 1. únoru 2021, v procentech.
Zdroj dat: UNWTO
Loni nejvíc poklesly příjezdy turistů v asijsko-pacifickém regionu, meziročně to bylo o 84 procent. Oblast jako první zasáhlo šíření nového koronaviru a udržuje nejpřísnější restrikce pro cestování.
V Evropě se snížily příjezdy turistů o 70 procent, kontinent však zakusil „nejhlubší propad v absolutních číslech“. Přijelo sem o 500 milionů méně turistů než v roce 2019. Blízký východ a Afrika zaznamenaly pokles o 75 procent, Amerika o 69 procent.
Obrovské ztráty
Propad cestovního ruchu se projevuje i finančně. Podle UNWTO přišel loňský rok světový turistický ruch na 1,3 bilionu dolarů (bezmála 28 bilionů Kč). Hlavním důvodem jsou pandemická opatření, která navíc pokračují i letos.
VÍCE K TÉMATU:
Ekoturismus skončil, na ochranu vzácných druhů zvířat nejsou peníze. Pytláci mají žně
Aerolinky světa na kolenou, bez pomoci státu řadě z nich hrozí bankrot
Cestovní ruch jako nejvíc zasažený sektor služeb v Česku. Přesto se najdou obory, které vydělaly
Jen pro srovnání: když se v roce 2009 svět vzpamatovával z finanční krize, turistický ruch vykázal sice také ztrátu, ale zhruba desetkrát menší než nyní.
Ztráty jsou však ještě relativně dobré, jde-li to tak říci. Již loni v létě totiž vyšla prognóza k dopadům pandemie na příjmy z turismu ve studii zveřejněné Konferencí OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
Tato studie nazvaná Covid-19 a turistika rozebírá tři možné scénáře vývoje v tomto sektoru podle délky trvání omezení: po čtyři měsíce, po osm měsíců a po dvanáct měsíců. Podle jednotlivých scénářů (viz graf níže) se příjmy cestovního ruchu sníží o 1,17 bilionu dolarů, 2,22 bilionu dolarů nebo 3,3 bilionu dolarů.
GRAF: Možné ztráty v turismu podle délky trvání opatření
Zdroj: UNCTAD
V přepočtu na globální HDP jde o pokles v rozmezí 1,5 až 4,2 procenta. Z jednotlivých destinací by v případě všech tří scénářů největší ztráty utrpěly Spojené státy. V případě toho nejhoršího by ztráty přesáhly půl bilionu dolarů, což odpovídá třem procentům HDP.
GRAF: Patnáct nejvíce zasažených zemí podle středního scénáře (uzávěra na osm měsíců)
Levý graf ukazuje největší dopady v přepočtu do HDP (v procentech), pravý graf pak podle absolutních ztrát (v dolarech).
Zdroj: UNCTAD
Krize pokračuje
Zatímco za krize v letech 2008 a 2009 se počet turistů snížil o čtyři procenta, jen za loňský rok klesl stejný ukazatel o 74 procent. „Rok 2020 byl pro turistický ruch historicky nejhorším rokem. Na cestu do zahraničí se vydalo o miliardu méně lidí,“ uvedla porovnání s rokem 2019 organizace UNWTO.
Pomohou Evropě vakcinační pasy? |
Evropská komise chce v březnu představit návrh digitálních očkovacích certifikátů, které by mohly lidem usnadnit cestování už v letní turistické sezoně. Prohlásila to dnes šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Ministři odpovědní za turistiku zároveň jednali o tom, jak co nejefektivněji oživit cestovní ruch, který patří k odvětvím nejvíce zasaženým restrikcemi spojenými s koronavirovou pandemií. |
Cestovní ruch je klíčovým motorem pro celou řadu ekonomik po celém světě a poskytuje živobytí milionům lidí. V EU tvoří zhruba desetinu ekonomické produkce, v případě jihoevropských zemí je to někdy až pětina. Podle UNWTO se za posledních 20 let hodnota sektoru ztrojnásobila, nicméně pandemie tuto hodnotu dozajista srazí.
„Jsme si vědomi toho, že krize ani zdaleka nekončí,“ podotkl již koncem ledna generální tajemník UNWTO Zurab Pololikašvili. Návrat k bezpečnému cestování se podle něj neobejde bez koordinovaného postupu a digitalizace při snižování rizika nákazy, zejména při trasování a vydávání potvrzení o očkování.
Podle odborníků organizace je v sektoru turistického ruchu ohroženo 100 až 120 milionů pracovních míst, nemalá část z nich pak v malých a středně velkých podnicích. Na úroveň roku 2019 se světový turistický ruch dostane podle odhadu UNWTO nejdříve za dva a půl až čtyři roky.