Mohlo by vás také zajímat
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Trump v čele USA znamená větší stabilitu pro finanční trhy
Kryštof Míšek 7. listopadu 2024Uplynulé týdny se nesly v nejistotě z výsledků voleb a jejich možného dopadu na ekonomiku a finanční trhy. Zejména protekcionistická…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- Komentář
Ďábelská volební účast udělala radost Zemanovi a velkému byznysu
Českým prezidentem po druhé přímé volbě zůstává Miloš Zeman. Od voličů dostal více hlasů než před pěti lety, ale vyhrál s výrazně menším rozdílem. K volbám také přišlo více lidí. Co výsledek prezidentské volby znamená, rozebírá Ondřej Záruba z Comsense.
Volební účast na prezidentských volbách, konaných v pátek a sobotu, byla 66,6 procenta. Pro přibližně 48,62 procenta těch, kteří přišli volit, tato hodnota může být opravdu ďábelská.
Jejich kandidát profesor Jiří Drahoš prohrál se stávajícím prezidentem Milošem Zemanem.
TABULKA: Základní fakta o 2. kole přímé prezidentské volby
Pojďme se podívat na podrobnější čísla. Zemanovi se dařilo především v menších okrscích a městech obecně.
Při zveřejnění prvních výsledků se Zemanova převaha pohybovala okolo 58 procent. Jak se však sčítaly větší volební okrsky, náskok Zemana se poměrně rychle snižoval.
Výsledný náskok se zastavil na 151 tisících hlasů. To představuje nějakých 2,72 procenta všech odevzdaných hlasů a 1,81 procenta osob s volebním právem v naší republice. Jedná se tak o velmi malý rozdíl.
Velká města Drahoše nespasila
Ještě zajímavější je pohled na to, jak se hlasovalo ve velkých městech ČR.
Zeman ve většině z největších měst prohrál. Dalo by se tak říct, že v tomto směru připomíná svého oblíbence Donalda Trumpa, který rovněž dopadl katastrofálně v New Yorku, Washingtonu a dalších velkých městech.
GRAF: Volební výsledek Miloše Zemana v největších městech ČR
Zdroj: ČSÚ
V Praze Zeman získal přízeň pouhých 31 % voličů. Přesto mu to stačilo na celkové vítězství.
Díky tomu, že dokázal během svého angažmá na Pražském hradě objezdit celou republiku, posbíral dostatek hlasů právě v menších obcích a opomíjených regionech.
Nutno podotknout, že tak činil za státní peníze a že hospodaření Hradu za jeho vlády bylo dosti problematické.
GRAF: Volební výsledek Miloše Zemana proti celorepublikovému výsledku voleb
Zdroj: ČSÚ
Nadprůměrného výsledku dosáhl Zeman v Ostravě, Olomouci a Ústí nad Labem. V dalších sedmi z deseti největších měst dosáhl podprůměrného výsledku.
Za Drahošem stály osobnosti
Když se podíváme na to, kdo koho podpořil před volbou, všimneme si, že Jiřího Drahoše podporovala celá řada veřejně známých osobností ze světa kultury a sportu.
Můžeme zmínit například Zdeňka Svěráka, Jiřího Lábuse, Aňu Geislerovou, Ivana Trojana, Romana Vaňka, Petra Jandu, Taťánu Kuchařovou nebo Vladimíra Šmicera.
Kromě toho se za něj postavili neúspěšní kandidáti z prvního kola Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer i Mirek Topolánek. Svou podporu Drahošovi deklarovaly politické strany ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a rovněž většina zástupců Pirátů.
Drahoš mohl počítat i s podporou celé řady podnikatelů. Asi nejviditelnějšími podporovateli byli Dalibor Dědek, Václav Dejčmar či Miroslav Motejlek.
Za Zemanem byli mocní
Zemanovy celebrity nejsou tak početná skupina. Dokonce se stalo, že Karel Gott, kterého prezident označil za svého podporovatele, tuto informaci popřel. Pobavila nás Olivie Žižková, jež vykopala ze záhrobí žánr popová politická píseň.
Za Zemanem ovšem stály jiné a daleko významnější zájmy. Jedním z největších podporovatelů Zemana je zbrojař Jaroslav Strnad a jeho skupina Czechoslovak Group.
Otevřenou podporu Zemanovi vyjádřil druhý nejbohatší Čech a obviněný premiér v demisi Andrej Babiš. Velmi dobré vztahy má Zeman s čínskou investiční skupinou CEFC, která je v partnerském vztahu se skupinou J&T.
Jak známo, Zeman se těší i z dobrých vztahů s největší podnikatelskou skupinou PPF. Z politické podpory mohl kromě zmíněného Babiše a většiny ANO počítat s podporou KSČM a SPD Tomia Okamury.
Z ostatních významných politiků Zemana podpořili bývalý prezident Václav Klaus i jeho syn Václav Klaus mladší. A pak tu ještě máme onen slavný Spolek přátel Miloše Zemana. Ale to je na déle. Museli bychom tu vést složité úvahy, jak je možné, že si firma, která je v podstatě v krachu, může dovolit dávat významné sponzorské dary.
Souboj médií
Z hlediska podpory médií lze konstatovat, že každý z kandidátů měl na své straně jiná média.
V případě Zemana bychom určitě mohli říct, že mu pomohla podpora ze strany Jaromíra Soukupa a jeho televize Barandov. Velmi vstřícné vůči Zemanovi byly rovněž obě hlavní komerční televize NOVA i Prima, ve kterých dostal velký prostor a kde vůči němu moderátoři byli velmi mírní. TV Prima mu dokonce ušila prezidentskou debatu na míru.
Z ostatních médií mu byly asi nejvíce nakloněny Parlamentní listy, které publikovaly desítky článků na podporu Zemana. Velká bulvární média poměrně elegantně přecházela excesy Miloše Zemana v průběhu celého jeho volebního období.
Trh s bulvárem v ČR ovládá především skupina CNC vlastněná Danielem Křetínským, majoritním vlastníkem EPH, a Patrikem Tkáčem ze skupiny J&T.
Drahošovi byla nakloněná zejména média, která kritizují i Andreje Babiše. Jedná se tak o média ze skupin Economia, Seznam, Echo 24, Forum24, Neovlivní nebo magazín Reportér.
Česká televize dle našeho soudu nestranila nikomu z kandidátů, o čemž svědčí i velmi kvalitně připravená závěrečná debata, kterou moderovala Světlana Witowská.
Co soudit o výsledku?
Dalo se očekávat, že výsledek bude těsný. O tom jsem již psal. Psal jsem ovšem, že těsně zvítězí Drahoš.
VÍCE ZDE: Nevíte, koho volit za prezidenta? Napovíme podle výsledků voleb do sněmovny
Troufám si tvrdit, že po prvním kole volby nebyl ani jeden kandidát favoritem. Vyhrál Zeman, ale kdyby v některém z krajů přišlo o pár lidí více či méně, mohl stejně tak vyhrát Drahoš. Ale nevyhrál.
Zemanovo vítězství je vítězství politického pragmatismu. Dalo by se říct „klauso-zemanismu“ nad „havlismem“, pokud přejmeme slovník našeho bývalého prezidenta. Tento režim se vyznačuje tím, že se pozitivně vymezuje vůči výsledkům voleb a negativně vůči různým nevoleným občanským iniciativám.
Na druhou stranu tento přístup lze označit za přístup zákona džungle. Zeman měl bezesporu obrovskou výhodu proti kterémukoliv ze svých kandidátů. Mohl si dovolit za státní peníze objíždět celou republiku dávno před začátkem volební kampaně.
Měl obrovskou výhodu v tom, že ho zná prakticky každý občan v ČR. Měl neskutečnou pozornost ze strany médií. A díky tomu „nemusel dělat kampaň“, ačkoliv jsme všichni viděli, že ji dělal.
Drahoš nestartoval na stejné startovní čáře. Jistě doběhl se ctí, jenže prohrál. A hlavně věděl, do čeho jde. Na závěr nám ale hezky zazpíval. A slíbil, že bude v politice dál aktivní. S 2,7 milionu lidí v zádech se jistě v nějakých volbách prosadí.
Dopad na další politický vývoj
Zeman jako znovuzvolený prezident, který navíc nemusí brát ohledy na veřejné mínění, s největší pravděpodobností bude dál provokovat své odpůrce. Je však možné, že si začne hrát i se svými neoficiálními koaličními partnery.
A je to právě Miloš Zeman, který s chutí opakuje, že stupňování slova nepřítel je nepřítel, úhlavní nepřítel a koaliční partner.
Na Zemana spoléhají výše zmíněné podnikatelské skupiny, že bude držet kurz zahraniční politiky. A právě zde se může nejvíce střetnout se svým „koaličním partnerem“ Andrejem Babišem.
Tomu, jak známo, neleží na srdci blaho výše zmíněných podnikatelských skupin podporujících Zemana. Naopak si potřebuje držet především dobré vztahy v EU.
Máme se obávat o demokracii?
Odpověď na otázku zní – určitě ne. Zeman prostě vyhrál. To už se tak občas stává, že kandidát, kterého jsme nevolili, vyhraje.
Mně se to vlastně stává celkem pravidelně, takže už jsem zvyklý. Proto mě to tentokrát nerozhodilo. Není třeba se hroutit.
Podstata demokracie je soupeření politických stran a politiků. A toho si nyní užijeme do sytosti. Nikdo ze zúčastněných není natolik silný, aby mohl ovládnout politickou scénu, aniž by na něj ostatní neměli páku.
V Praze sice panuje smutek, ale co mají říkat občané Washingtonu D. C., kde získal Trump jednotky procent? Přežijeme to.
Mluví-li autor o rozdílu v hlasování ve městech versus na venkově, přijde mi poněkud nelogické a matoucí použít výsledky okresů (no nichž spadá mnoho městeček a vesnic i desítky kilometrů vzdálených od města jehož jméno okres nese) a ne přímo těchto zmiňovaných měst.
S vyjímkou Prahy a Brna se pak výsledky samotných měst liší mnohdy i o více procent než kolik byl rozdíl mezi oběma kandidáty v celorepublikovém výsledku. Reálné výsledky vítěze voleb v autorem vybraných městech jsou:
Pardubice 47,47% (v článku uvedeno 50,50%) = podpora MZ oproti článku -3,03%
Č. Budějovice 46,84% (48,31%) = -1,50%
Hradec Král. 45,30% (49,02%) = -3,72%
Ústí n. L. 57,63% (58,40%) = -0,77%
Olomouc 48,45% (54,27%) = -5,82%
Liberec 44,36% (49,05%) = -4,69%
Plzeň 47,56% (47,85%) = -0,29%
Ostrava 62,58% (61,97%) = +0,61% *Pozn.: Jediná vyšší hodnota podpory města oproti okresu
Brno 42,42% (42,42%) = Uvedená hodnota odpovídá
Praha 31,25% (31,24%) = Uvedená hodnota odpovídá
Jakkoliv Drahoš nebyl dokonalý, tak je to vlastně tragikomická volba. Komická v tom, jak opět Zeman oblbnul většinou voličů sebeprezentací, že je lidovým ochráncem, kterým poslední léta opravdu není. A tragická v tom, kam nás to zase posouvá, stačilo se podívat na tu skupinu za ním při jeho děkovné řeči – Soukup, Okamura, Chovanec, Mynář, Nejedlý, …
Pan Zeman řekl (mimo jiné),že 90% nepřizpůsobyvých jsou cikáni,je jich 99% takže měl pan president pravdu.Ale okamžitě se cikáni ozvali,aby nikdo nevolil Zemana,dokonce i to odporné Bango z Gipsi se ozvalo.Tak je logické,že i člověk,který k volbám nechtěl,tak šel.Proto třeba úspěch v Ústeckém kraji.
Každého z obou kandidátů volilo přes dva a půl milionu lidí (2,86/2,71). Ale dalších dva a půl milionu lidí (2,4) nevolilo ani jednoho z nich. Jaký maji tito lidé názor? Nezajímal je ani jeden z obou nebo jim to prostě nestálo za to, protože si spočítali, že „chleba stejně levnější nebude“? To by mne zajímalo! 🙁
Krásný tendenční článek. Garatuluji pane Zárubo……
Vážený pane Zárubo.
dovolím si Váš komentář trochu doplnit o své postřehy z prezidentských voleb.
Před druhým kolem všichni komentátoři a tkzv. analytici tvrdili, že prezident Zeman má pouze své „tvrdé jádro voličů“, a tedy mu bude nahrávat nízká volební účast (při předpokladu, že se voliči neúspěšných kandidátů z prvního kola nedostaví k volbám ve 2. kole). Nějak jste ve svém komentáři neuvedl, jak tedy mohla vyšší účast dopomoci ke znuvuzvolení současného prezidenta.
Něco k Vámi udávaným číslům. Ve většině velkých měst zvítězil prof. Drahoš, ale udělejte si laskavě průměr u Vámi udávaných deseti největších měst. V průměru tam totiž prezident Zeman obdržel 49,303% hlasů, což je sice menšina, ale ne zase tak veliká (přihlédneme-li ke tvrzení prof. Drahoše, že volby ani nevyhrál a ani neprohrál). Ale vezměme si výsledky z patnácti největších měst ČR. Při rozšíření o pouhých pět měst zjistíme, že prezdent Zeman zde obdržel 53,572% hlasů, což je více než celostátní výsledky. To ovšem popírá Vaše tvrzení, že má podporu především v menších obcích a opomíjených regionech. (Podle Vás a dalších vede po celé volební období navštěvami regionů stálou volební kampaň na účet daňových poplatníků. Měli jste si ale poslechnout poslední rozhovor na radiožurnálu v pátek těsně před otevřením volebních místností, kdy prof. Drahoš chválil p. prezidenta za výjezdy do regionů, protože je to jeho povinnost!) Rád byh se Vás zeptal, které regiony jsou podle Vás opmíjené a proč, a které regiony pomíjí náš současny prezident?
Dále by mě zajímalo, proč děláte rozdíl mezi podnikateli. Např. Dalibor Dědek podniká v zabezpečovací a komunikační technice, Jaroslav Strnad je zbrojař, Miroslav Motejlek je z byznysu stejně jako Andrej Babiš a myslím že jihomoravský podnikatel v zednictví z vesnice v je úplně stejný jako severočeský i když bude každý podporovat někoho jiného.
Píšete i o podpoře kandidátů médií, k tomu se tedy nebudu vyjadřovat. Někteří jsou +, někteří -, to je ale na každém, ať si to zváží.
Chtěl bych Vás i další komentátory upozornit na jednu věc. Zapomněli jste politikům říci, že antikampaně jsou v současné době kontraproduktivní. Kdo chtěl, tak to pochopil při volbách do PS PČR. Nejůspěšnější protikandidát Miloše Zemana na (pro něj nejdůležitější debtatě na ČT) první otázku (proč by měl být zvolen prezidentem) odpověděl, že proto aby nebyl zvolen Miloš Zeman. To byl ale argument už jeho neúspěšných spolukandidátů, první to dokonce říkal Horáček, od něhož to tedy, mimo jiné (jak si i Horáček ztěžoval), opsal.
Vážený pane Zárubo. Řekl bych, že řada rádoby politiků, komentátorů, analytyků a podobných vsadila na rčení „mnoho psů, zajícova smrt“, ale neuvědomila si, že ti psi musejí mít minimálně schopnosti onoho zajíce.