Mohlo by vás také zajímat
Síkela eurokomisařem „proti Číně“; Fed výrazně srazil sazby a ČEZ chce jít na malé reaktory s Brity aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2024
Libor Akrman 20. září 2024Povodně se podepíší na změně rozpočtu, část škod půjde uhradit z fondů EU; pojišťovna zatím hlásí škody kolem 20 mld.…
Stovky miliard korun ve hře: Čeká nás jaderný tunel místo solárního?
Oldřich Sklenář 10. května 2024Česká energetika nyní stojí před zásadní výzvou v podobě blížícího se konce uhelné éry. Vládní sázka na jádro nejen že…
Richard Krajník (Sázíme Česko): Lesnický obor v Česku zaspal, my se ho snažíme posouvat do 21. století
Libor Akrman 19. prosince 2023Každý strom se počítá. Sázíme lesy pro budoucnost. To jsou jen některé slogany, které projekt Sázíme Česko má na svém…
- ANALÝZA
Daně v pohybu aneb u nové paušální daně by měli živnostníci rozhodně počítat
Téma daní se stává hitem letošního léta, aktuálně vláda pracuje na snížení daní zaměstnancům. Není to tak dlouho, co schválila zavedení jedné paušální daně, která má ulevit od papírování podnikatelům. Nicméně z finančního hlediska to zase takové terno není.
Úleva od papírování, ne od placení daní, tvrdí Ministerstvo financí v obhajobě zavedení paušální daně.
Opírá ho zároveň o průzkum agentury Median z loňského října, který se tázal respondentů, zda by uvítali jednu platbu místo dosavadních tří (odvod daně z příjmu fyzických osob, sociální a zdravotní pojištění, pozn. red.). Souhlas s tím, že je stávající stav obtěžuje, vyjádřily čtyři pětiny dotázaných.
Ministerská obhajoba
Stát slibuje, že od příštího roku měsíční splátka ve výši 5 740 korun vyřeší veškeré odvodové povinnosti včetně toho, že živnostníkům odpadnou povinnosti jako podání daňového přiznání, přehledů pojistného a další otravné papírování.
„Žádné dodatečné platby za účetní služby, které obvykle začínají od 500 korun měsíčně. A v neposlední řadě minimální riziko finančních kontrol, které logicky nemají příliš co kontrolovat. To je paušální daň,“ obhajuje výhody Tomáš Weiss z oddělení komunikace ministerstva.
Nutno podotknout, že na zmíněné výhody má šanci dosáhnout jen takový podnikatel, jehož roční obrat nepřekračuje 800 tisíc korun. Podle šéfky resortu Aleny Schillerové by o přechodu na paušální daň mohlo uvažovat přes 120 tisíc živnostníků.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy je dobrý, přesto k němu mají odborníci výhrady
Další pohroma pro živnostníky? Maláčová jim chce zvýšit důchodové odvody
Peníze, nebo papírování?
Osvobození od papírování je povzbuzující, přesto celá řada podnikatelů u něj i nadále zůstane. Důvod? Zůstane jim v kapsách více peněz.
Paušální daň totiž podnikatele připraví o výdajové paušály a další úlevy na daních. „Každému vychází výpočet odvodových povinností odlišně,“ přiznává mluvčí Weiss.
Hranice, od které se paušální daň finančně vyplatí, se odvíjí od výše příjmů, zmíněného výdajového paušálu, nezdanitelných částí daňového základu a také od množství uplatňovaných daňových slev, daňových zvýhodnění.
Server Podnikatel.cz upozornil, že samo Ministerstvo financí ve zprávě k hodnocení dopadů (RIA) novely uvádí, že bod zlomu (výše příjmů, od které se paušální daň vyplatí i finančně) je u 40procentního paušálu při příjmu 350 000 korun, u 60procentního paušálu 520 000 korun a u 80procentního paušálu vůbec nenastane (v tomto případě jde o živnostníky využívající jen slevu na poplatníka, nic více, pozn. red.).
Živnostníkům, kteří nyní využívají 80procentní paušál (zemědělci, podnikatelé v lesním a vodním hospodářství a řemeslníci), se tak paušální daň čistě finančně nevyplatí.
Příklady táhnou
Pojďme se tedy podívat blíže na několik propočtů, které srovnávají paušální daň se standardními odvody (podnikatel odvádí daň z příjmů fyzických osob, využívá výdajové paušály a řádně platí sociální a zdravotní pojištění, pozn. red.).
V ukázkovém případě jsme zvolili roční výši příjmů podnikatele na úrovni státem určeného stropu pro možnost využití paušální daně – tedy zmíněných 800 tisíc korun – a má dvě děti. Tudíž „normálně“ by uplatnil daný výdajový paušál a odpočetl si slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na dvě děti.
TABULKA: Srovnání celkových odvodů OSVČ při využití výdajových paušálů vs. paušální daň
Jde o OSVČ, která uplatňuje výdajový paušál, slevu na poplatníka, daňové zvýhodnění na dvě děti a řádně platí sociální a zdravotní pojištění, v Kč.
Z výše uvedeného je patrné, že v tomto ilustračním případě dává paušální daň z finančního hlediska smysl pouze u OSVČ uplatňující 40procentní daňový paušál, kde je ale úspora poměrně výrazná – 46 tisíc korun. Při uplatnění vyšších výdajových paušálů vychází odvod státu v případě paušální daně dráže.
Zatímco u 60procentního paušálu by se o tom dalo ještě přemýšlet a z hlediska papírování je zhruba pětitisícový příplatek asi v pořádku, u 80procentního výdajového paušálu se jednoduše vyplatí papírovat dál.
Rozhodnutí je na každém
Vzhledem k tomu, že čas jsou peníze, ale peníze vládnou světu, nelze než doporučit, aby si každý podnikatel zkusil spočítat, co se vyplatí jemu.
Navzdory tomu, co uvádí mluvčí Ministerstva financí Weiss: „Detailní propočítávání odvodových povinností v paušálním režimu a bez něj je proto nepochopením smyslu celého opatření. Tím rozhodně nemá být významná daňová úspora živnostníků a drobných podnikatelů, ale úleva od nadměrného papírování a zjednodušení jejich podnikání.“
Nicméně státní „nabídka“ podnikatelské úlevy přichází v době, kdy podnikatelé (i domácnosti) čelí výpadku příjmů kvůli jarnímu koronavirovému vypnutí ekonomiky. A vzhledem k tomu, že v řadě případů došlo k propadu jejich příjmů, se vyplatí „obrátit každou korunu“ dvakrát.
„Nevýhodou paušální daně je, že ten, kdo ji uplatní, nemá nárok na daňové slevy či bonusy. Proto je dobré zvážit, zda tuto novinku podnikatel využije, či nikoliv,“ doplňuje Michal Jelínek, majitel právní a daňové firmy V4 Group.
Článek vznikl s přispěním Aranky Bergnerové, která působí jako VŠ pedagog v oboru českého a mezinárodního zdanění.