Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
- ČLÁNEK
Data neběhají v cloudu, ale hlavně pod mořem. Facebook jim dodá další rychlodráhu
Třicet sedm tisíc kilometrů dlouhé spojení má zlepšit dostupnost internetu pro 1,3 miliardy Afričanů a další země na Blízkém východě i v Evropě. Projekt, za nímž stojí Facebook a další společnosti, by měl být dokončen za čtyři roky.
Mauretánie se řadí mezi nejchudší země světa. Tento třímilionový africký stát před dvěma lety zažil internetový blackout, na celé dva dny byl zcela odříznutý od přístupu k internetu. O něco lépe na tom byly země na západoafrickém pobřeží, které pocítily „jen“ výrazné zpomalení datového toku.
Důvod? Havárie na podmořském kabelu ACE, který je pro tuto oblast v podstatě jedinou cestou, jak být online. Shutdown takového rozsahu by se už nikdy nemusel opakovat díky plánům společnosti Facebook.
Superdlouhý kabel
Facebook chce podle stanice CNBC vybudovat jeden z nejdelších podmořských kabelů, který propojí celý africký kontinent. Měřit bude až 37 tisíc kilometrů a stane se vstupenkou do online světa pro 1,3 miliardy Afričanů. Podle odhadů má nyní na kontinentu přístup k internetu mezi 25 až 40 procenty populace, přičemž asi jedna šestina je aktivní na sociálních sítích.
Jak Facebook uvedl již loni, jde o součást projektů ve spolupráci s vládami, akademiky, průmyslem i veřejností směřující k poskytnutí konektivity pro více než 3,5 miliardy lidí.
Rozšiřování globální konektivity sice loni zpomalilo, jak vyplývá z ukazatele Inclusive Internet Index magazínu The Economist, který pokrývá konektivitu stovky zemí, jejichž podíl na globálním HDP je více než 96 procent a týká se 91 procent populace. I tak konektivita domácností v nízko- a středněpříjmových zemích vzrostla o 12 procent. Ve srovnání s rokem 2014 činil nárůst připojení 65 procent.
Hlavní cesty podmořských optických kabelů vedou mezi USA a Evropou. Na důležitosti ale získává také propojení mezi Evropou a Afrikou nebo mezi Severní a Jižní Amerikou.
INFOGRAFIKA: Mapa zvýrazňující rychlost celosvětové sítě ve světě
Jednotlivé škály ukazují, kolik procent provozu je velmi nízké v širokopásmovém připojení v dané oblasti. Čím nižší procento, tím lepší je v oblasti připojení.
Zdroj: Facebook Connectivity
Dohromady 2Africa
Na projektu s názvem 2Africa se kromě Facebooku podílí i další firmy – jihoafrická telekomunikační MTN, francouzská Orange, britský Vodafone nebo China Mobile. Samotnou pokládku kabelu má podle Facebooku na starosti společnost Alcatel Submarine Networks (ASN), která je vlastněna společností Nokia.
Nejrychlejší kabel buduje Google |
V letošním roce by měla společnost Google zprovoznit „nejrychlejší“ optický kabel, který vede z amerického Virginia Beach do francouzského Saint Hillare de Riez. Projekt s názvem Dunant by měl zvládat přenést 250 terabytů za vteřinu. Což je podle médií objem dat, která protečou za vteřinu, srovnatelný s trojnásobkem obsahu v celé Knihovně Kongresu. Zdroj: The Wired |
Na rozdíl od jiných kabelů ho dceřiná společnost Nokia plánuje zakopat hlouběji, než je obvyklé, a to až tři metry pod úroveň mořského dna. Chce tak snížit riziko poškození, jako se to stalo před zmíněnými dvěma roky.
Zajímavé na projektu je, že inovativní kabel bude z hliníku místo běžně používané mědi. Podle ASN hliníkový kabel umožní navýšit kapacitu připojení, která by měla dosáhnout 180 terabytů za vteřinu (TBps).
„Afrika je nejméně propojeným kontinentem na světě. Projektem 2Africa pokračujeme v našem úsilí o rozšíření globální síťové infrastruktury,“ uvedla společnost Facebook.
Díky projektu by se podle firmy měla „téměř ztrojnásobit kapacita celkového připojení Afriky prostřednictvím podmořského kabelu. Díky tomu bude také zajištěno hladké spojení východního i západního pobřeží černého kontinentu“.
Za čtyři roky v provozu
Podmořský kabel propojí celkem 23 zemí, z toho 16 v Africe, se Středním východem a Evropou s celkem 28 uzlovými propojeními s pevninou. V současnosti probíhají práce na pokládce kabelu v Rudém a Středozemním moři.
I když není známa konkrétní výše investice, agentura Bloomberg ji odhaduje nejméně na jednu miliardu dolarů, přičemž výstavba by měla pokračovat příští tři roky. V roce 2024 by již měly být všechny komunikační uzly v plném provozu.
VIDEO: Jak se pokládají optické kabely pod mořem
Zdroj: SubCom, youtube.com
„Po dokončení by nové propojení mělo zabezpečit potřeby neustále rostoucí poptávky po datové kapacitě na Blízkém východě. Pomůže i při budování 4G a 5G sítí pro stovky milionů lidí,“ uvedl Facebook na svém blogu.
Chraňte si data
Jak ale upozornil německý server listu Frankfurter Algemeine Zeitung (F.A.Z.), projekt Facebooku nemá jen příznivce. Jedním z hlasitých kritiků je indická odbornice na digitální technologie Payal Arorová, která nyní působí v Nizozemsku.
„V Evropě a Americe probíhá vážná diskuse o tom, jak omezit sílu Facebooku. A nyní se tato společnost obrací k Africe, která je považována za trh budoucnosti,“ cituje Arorovou F.A.Z. Na prvním místě by podle ní měly být zájmy lidí, nikoli společností jako Facebook.
„V afrických zemích chybí příslušné instituce i legislativa, které by zaručovaly bezpečnost a ochranu osobních údajů uživatelů internetu,“ tvrdí Arorová. Připomíná, že právě takové instituce v Evropě a USA zakázaly jiný, loni představený projekt Facebooku, kterým bylo uvedení kryptoměny libra.
Profesorka působící na rotterdamské univerzitě také varuje, že plány Facebooku rozhodně nejsou altruistické. „Tito ‚kluci‘ mají kapitál, aby to dokázali. Mají na tom ale čistě obchodní zájem, jde o investici do jejich budoucího obchodního modelu. Jako taková by proto měla splňovat určité smluvní podmínky,“ dodává Arorová.
Internet se šíří
Projekt je zároveň dalším důkazem toho, že firmy v Silicon Valley vidí v Africe velký komerční potenciál. Investovat se zde chystá i Google, který také pracuje na podmořském připojení prostřednictvím projektu Equiano. Ten by měl rovněž zajišťovat spojení Afriky s Evropou.
Podmořské kabely v současnosti obsluhují drtivou většinu z mezikontinentálního datového provozu. Díky nim je totiž možné rychle přenášet data ve velkých objemech, při výši nákladů, která je výrazně nižší než u jiných technologií.
Google tak navazuje na svůj projekt Loon, který má internetové spojení zajistit ze vzduchu pomocí balonů.
VÍCE K TÉMATU:
Energetiku čeká zásadní proměna. Bude podobná revolučnímu nástupu internetu
Jack Dorsey, šéf Twitteru, podle CNBC již loni oznámil, že by se rád na Afriku zaměřil. Další projekty pak plánují k poskytování internetu využít drony. Na zemské orbitě zase přibývají družice, kterými chce šířit internet například Elon Musk.
VIDEO: Jak se šíří podmořské internetové kabely
Zdroj: Business Insider, youtube.com
Nejaktivnější v tomto směru jsou společnosti jako právě Google, Facebook, Amazon nebo Microsoft, které potřebují větší šířku pásma kvůli streamování videí a přenášení fotek i jiných dat mezi svými globálními datovými centry.