Je to jen pár dní, co bylo v íránských médiích oficiálně oznámeno, že Rada dohlížitelů nepřipustila bývalého íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda k prezidentským volbám pro období 2017–2021.
Ahmadínežád, který byl íránským prezidentem v letech 2005 až 2013, nebyl speciálním vládním tělesem vyhodnocen jako způsobilý kandidát, čímž mu bylo zabráněno se ucházet o hlasy voličů.
Íránský předvolební filtr
Dvanáctičlenná Rada dohlížitelů, která je složena převážně z šíitských konzervativních duchovních má dle íránské ústavy pravomoc odmítnout jakéhokoli kandidáta do všech státních voleb ještě před jejich započetím.
Funguje tak jako jakýsi předvolební filtr, jenž zachytí režimu nepohodlné a morálně, politicky či nábožensky nezpůsobilé jedince ještě před propuknutím volební kampaně.
NOVINKA – Přihlaste se k odběru newsletteru – NOVINKA
Že se Rada dohlížitelů takto vyjádřila k člověku, který již dvakrát po sobě prezidentský post zastával, není ani novinkou, ani překvapením (tím byl spíše Ahmadínežádův záměr do voleb jít, pozn. red.).
V minulosti zamítavý verdikt Rady postihl rovněž bývalého a nedávno zesnulého prezidenta Akbara Rafsandžáního, jenž byl označen za příliš starého.
Nepřípustný Ahmadínežád
V případě Ahmadínežáda je důvodů pro jeho nepřipuštění jistě více. Především jeho špatné vztahy s nejvyšším duchovním vůdcem Alím Chámeneím. Tento v podstatě faktický vládce země Admadínežáda dokonce otevřeně vyzval, aby na prezidentskou kandidaturu zapomněl.
Íránské prezidentské volby |
Prezidentské volby se uskuteční 19. května. Podle íránských sdělovacích prostředků je na užším seznamu schváleným Radou dohlížitelů šest jmen včetně současného prezidenta Hasana Rúháního nebo konzervativce Ebráhíma Raísího. |
Aktivity a dlouhodobá profilace bývalého prezidenta, který byl znám svou velkohubostí na mezinárodních fórech, by rovněž nepřispívaly k současnému kurzu íránské zahraničí politiky.
Íránským cílem číslo jedna pro současné vnější vztahy je především usmířit si Západ a pokračovat v odstraňování ekonomických bariér mezinárodního obchodu (zejména sankcí vůči Íránu).
Na jméno nemohou Ahmadínežádovi přijít ani řadoví obyvatelé Íránu. Trnem v oku Íránců jsou exprezidentovy fatální zásahy do íránského hospodářství, na což lze jen těžko zapomenout. Ať už jde o zásahy protkané vysokou mírou populismu, nebo na státní rozpočet náročné dotace potravin a základního zboží.
Nemluvě o rozsáhlých sociálních projektech pro chudé, na něž se však tak nějak nenašly peníze a dodnes nejsou dokončené. A daly by se přidat i další kroky, které negativně dopadly především na íránskou střední třídu.
Vypadá to, že Mahmúd Ahmadínežád se definitivně dostává na politické pohřebiště.