ANKETA PEAK VOICE
Měla by ČNB při krocení inflace použít devizové rezervy, aby posílila korunu, čímž by oslabila inflační tlaky dovážené ze zahraničí?
Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management
Myslím, že ČNB má využít svých devizových rezerv k přinucení kurzu posílit. Zaprvé, devizové rezervy, které výrazně narostly během devizových intervencí, jsou nejspíš vzhledem k potřebám Česka příliš velké.
Zadruhé, kurz má oproti vyšším sazbám výhodu, že je přesnější než „tupější“ nástroj v podobě sazeb: posílení kurzu se negativně dotkne „jen“ (čistých) exportérů, vysoké sazby zasáhnou úplně každého.
Ani kurz ale není spásonosný – v dnešní době excesivní agregátní poptávky je možné, že posílení kurzu posílí mnohem více marže dovozců než cokoliv jiného. ČNB by také měla tlačit na vládu, aby fiskální politika přestala být expanzivní a začala být, podobně jako začíná být měnová politika, restriktivní.
Jiří Pech, investiční analytik Broker Trust
Využít posílení kurzu koruny v kombinaci s dosavadním poměrně razantním zvyšováním úrokových sazeb by mohlo vést k rychlejšímu utlumení inflace, ale přesto bychom byli v tomto ohledu spíše zdrženliví.
Česko je exportní ekonomikou a skokové posílení koruny by mohlo představovat zásadní problém pro řadu českých firem orientovaných na export. Podniky se u nás už dnes potýkají s drahým financováním nebo narušenými dodavatelskými řetězci. Posílení koruny by tak v konečném důsledku mohlo ohrozit i tuzemská pracovní místa.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Inflace míří k 13 procentům a dočkáme se i dalšího růstu cen
Česká ekonomika začíná pomalu šlapat na brzdu, naznačují nová data
Zažíváme ozvěny „sedmdesátek“? Evropa je na cestě ke stagflaci
Miloš Filip, ředitel realitního fondu Schönfeld & Co Prémiové nemovitosti
Inflace je stále na vzestupné trajektorii, v březnu se spotřebitelské ceny přehouply přes 12 procent a 14procentní laťky může být dosaženo v polovině roku.
Inflaci v České republice nyní vnímám jako silného záškodníka: ohrožuje většinu sektorů hospodářství (jaké investice máte jako firma hledat s alespoň nenulovým reálným výnosem, tedy na úrovni 15 až 20 procent ročně?).
Inflace neproporčně a nerovnoměrně škodí ekonomickým skupinám obyvatel. (V jakých „bezpečných“ finančních instrumentech budete při 12procentní inflaci chránit reálnou hodnotu svých úspor? Jak nesahat jako rodina měsíc za měsícem stále hlouběji do peněženky, když růst mezd prostě nedokáže doběhnout růst cen potravin a energií?)
Čím dříve zastavíme a začneme snižovat „utrhnuté“ tempo růstu cen v České republice, tím lépe. Synergie utažení úrokových sazeb a měnových intervencí tomu může pomoci. Účinnost devizových intervencí ke snížení inflace přes silnější měnový kurz nepřeceňuji. Na druhé straně na ně má centrální banka dostatečné devizové rezervy a půjde o důležitý signál účastníkům trhu.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Jako nejvhodnější přístup se mi stále jeví devizové intervence v případě, že by koruna prudce oslabovala. V podstatě jde o přístup, který ČNB začala uplatňovat na začátku března.
Pokud jde o nějakou sofistikovanější variantu, pomocí které by centrální banka chtěla „řídit“ inflaci a inflační očekávání, jsem spíše skeptický.
Aby zkrotila inflaci pomocí kurzu, musela by ČNB korunu opravdu velmi výrazně posílit. Nemělo by smysl hrát si s padesátihaléřovým posunem kurzu, ale muselo by jít hned o několik korun. To by se nepochybně neobešlo bez dopadu na tuzemský průmysl, který už nyní má svých problémů více než dost.