Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Do boje s drahotou, Sberbank CZ v konkurzu a nový iPhone za dveřmi aneb souhrn 34. týdne 2022
Vláda „odhalila“ zbraně proti drahotě; zvláštní daň by se kromě bank a energetiky mohla týkat i rafinerií; Sberbank CZ je v konkurzu; Apple odhalí novinky již 7. září; český trh práce čeká těžká doba; ceny elektřiny vyletěly k 750 eurům za MWh; Polsko a Slovensko propojuje nový plynovod; Tatra Trucks dodá armádě desítky vozů za 2 mld. Kč; Škoda Auto zrychluje elektrifikaci automobilů; Playstationy podraží kvůli inflaci a v Německu spustili první ryze vodíkově železniční spojení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
zdá se to těžko uvěřitelné, ale od vypuknutí války na Ukrajině tento týden uplynulo už půl roku. Ruský plán pod taktovkou Vladimira Putina na začlenění této země do svého impéria naštěstí selhává. Bohužel obrázky zničené země, mrtvých či raněných neubývají. Ruská agrese proměnila nejen samotnou Ukrajinu, ale i celou Evropu. Ostatně velmi trefně to popsal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu při „oslavách“ 31. výročí ukrajinské nezávislosti. „Ukrajinci během posledních šesti měsíců změnili dějiny, svět i sebe a dali lidstvu naději na spravedlnost.“ Tak doufejme, že už další podobné bilancování nebude třeba…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Proti drahotě s vládním deštníkem
Na celkovou pomoc občanům proti inflaci vyčlenila vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) 177 miliard korun. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády, na kterém ministři schválili takzvaný úsporný energetický tarif pro podporu domácností. Pomoc s energiemi přes úsporný tarif se začne zohledňovat ve fakturách za říjen. Od října bude platit také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Průměrná výše podpory bude celkem zhruba 15 000 korun, z toho letos zhruba 4000 korun. Pod takzvaný Deštník proti drahotě zahrnula vláda i mandatorní výdaje, ke kterým je vázána zákony, například valorizace důchodů.
Německo zatím stále roste
Hrubý domácí produkt Německa vzrostl ve druhém kvartále proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta. V konečné zprávě to oznámil spolkový statistický úřad. Nepotvrdila se tak předběžná zpráva z konce července, která uváděla, že se hospodářský růst největší evropské ekonomiky zastavil. Německý HDP se tak po očištění o cenové, sezonní a kalendářní vlivy dostal na úroveň před koronakrizí.
Speciální daň i na rafinerie?
Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků také v sektoru výroby a distribuce pohonných hmot. Televizi Nova to ve středu řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Daň by se podle něj týkala hlavně rafinerií, ne čerpacích stanic. V případě schválení by dopadla na desítky největších firem v oboru, uvedl ministr. Celkem vláda uvažuje o této mimořádné dani pro tři sektory, kromě rafinerií také pro energetiku a bankovnictví. Výnos z daně by měl být určen na pokrytí mimořádných výdajů státu spojených se zvládáním nárůstu cen energií.
VÍCE K TÉMATU: Banky vyřešily Babiše, na řadě je Fiala. Do hry jde znovu speciální daň
Česká odnož Sberbank v konkurzu
Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Přezkumné jednání o přihlášených pohledávkách nařídil na 6. října, následovat bude ten den i schůze věřitelů. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. V konkurzu se rozprodává majetek dlužníka a výtěžek se rozděluje mezi jeho věřitele.
Nový iPhone už v září?
Společnost Apple uspořádá 7. září tiskovou konferenci. Záznam z ní bude vysílat na svých webových stránkách. Očekává se, že amerických technologický gigant na konferenci představí čtyři nové modely chytrých telefonů, takzvaný iPhone 14 a možná i nějaké další produkty.
Český trh práce čekají těžké časy
Ze současných pěti milionů ekonomicky aktivních Čechů bude do roku 2030 milion pracujících vykonávat profese, u kterých hrozí zánik významného množství pozic. Zhruba 330 tisíc zaměstnanců přijde proto o práci a bude se muset přeškolit na jiné povolání. Razantně se zvýší i požadavky na alespoň základní digitální dovednosti. Do roku 2030 naroste podíl pozic, které vyžadují digitální dovednosti, ze současných 54 procent na 90 procent. Vyplývá to ze studie Budoucnost českého pracovního trhu, kterou představily poradenská společnost Boston Consulting Group a nezisková organizace Aspen Institute Central Europe.
Kam až porostou ceny elektřiny?
Ceny elektřiny ve čtvrtek pokračovaly v extrémním růstu a vystřelily o 105 EUR/MWh na 748 EUR/MWh v pokračující reakci na chystané přerušení dodávek ruského plynu přes Nord Stream I. Zásoby plynu v Evropě nicméně pokračovaly v plynulém růstu na hodnoty přes 78 %. Podle analýzy ENTSOG není při naplnění evropských zásobníků na úroveň 90 % do 1. října potřeba ve střední Evropě vůbec žádné omezování spotřeby, při naplnění na 80 % (kde již téměř jsme) by bylo rozumné omezit spotřebu o asi 2 %. K takovému a většímu omezení již ovšem samovolně dochází z ekonomických důvodů.
V Kalifornii brzy bez benzinu
Nejlidnatější americký stát Kalifornie zakáže od roku 2035 prodej nových automobilů se spalovacími motory. Povolená budou pouze vozidla s takzvaným hybridním pohonem. Elektromobily, hybridy a auta na vodík mají už v roce 2026 tvořit 35 procent prodejů. Kalifornské úřady tak postupují v odklonu od fosilních paliv rychleji než federální vláda USA.
Že by Twitter nebyl až tak svatý?
Americká společnost Twitter lhala federálnímu regulátorovi a vlastní správní radě o „krajních a nehorázných nedostatcích“ v ochraně proti hackerům i o své chabé snaze bojovat proti spamům. Ve své stížnosti na společnost to uvádí bývalý šéf bezpečnostního oddělení Twitteru Peiter Zatko. Informuje o tom list Washington Post, který získal kopii Zatkovy stížnosti. Zatko, známý také pod jménem Mudge, popisuje Twitter jako chaotickou a neřízenou společnost, ničenou vnitřními spory a neschopnou náležitě chránit 238 milionů každodenních uživatelů, mezi nimiž jsou vládní agentury, hlavy států a další vlivné osobnosti.
Macron: Doba blahobytu končí
Skončilo období blahobytu a bezstarostnosti, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron členům své vlády. Svět podle něj zažívá zásadní zvraty jako válku na Ukrajině nebo vlnu veder a požárů. Macronův projev k ministrům, které vyzval k jednotě, byl výjimečně živě přenášen. „To, co zažíváme, je spíše velký otřes a velký převrat,“ uvedl Macron. „Již několik let zažíváme konec něčeho, co by se mohlo zdát jako hojnost. Konec hojnosti produktů a technologií, o kterých jsme se domnívali, že je budeme mít kdykoli k dispozici,“ dodal prezident.
Sousedi mají plynovod
Polsko a Slovensko propojil nový plynovod, který umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu v Evropě. Premiéři obou zemí Mateusz Morawiecki a Eduard Heger na slavnostní ceremonii otevření plynovodního propojení označili projekt za krok ke zvýšení energetické bezpečnosti. Výstavba zhruba 164 kilometrů dlouhého plynovodu, kterou finančně podpořila Evropská unie, začala v roce 2018.
Lepší vakcína proti covidu už v září?
Upravená vakcína firem Pfizer/BioNTech proti koronaviru by mohla být na trh uvedena možná už na začátku září, záhy po schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Uvedla to ve čtvrtek německá společnost BioNTech, která očkovací látku vyvíjí. Příslušný výbor EMA by měl podle očekávání podávání posilujících dávek modifikovanými vakcínami firem Pfizer/BioNTech a Moderna schválit na mimořádném zasedání 1. září. Upravený preparát americké firmy Moderna už v polovině srpna jako první země na světě schválila Británie.
Místo Starbucks mají Rusové Star Coffee
Americký řetězec kaváren Starbucks je jednou z mnoha západních společností, které se kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu rozhodly opustit Rusko. Zdejší pobočky v červenci převzal rapper Timati a ruský restauratér Anton Pinkskij, kavárny se tak znovu otevírají veřejnosti. Název se změnil na Stars Coffee a logo i nabídka nápojů vypadají velmi podobně jako u kaváren Starbucks, upozornil server Daily Mail.
Čipy budou
Americký výrobce čipů Intel se dohodl s kanadskou investiční společností Brookfield Asset Management na finančním partnerství. Obě firmy budou společně investovat až 30 mld. USD do rozšíření výroby čipů v Arizoně, uvádí firmy v prohlášení. Dohoda je první z řady podobných ujednání, které by mohly podpořit snahu generálního ředitele Pata Gelsingera udělat z Intelu předního smluvního výrobce čipů a získat znovu výrobní náskok před konkurenty z Tchaj-wanu a Jižní Koreje. Naznačuje také, že někteří velcí investoři jsou optimističtí v dlouhodobém výhledu poptávky po polovodičích, upozornil list The Wall Street Journal.
Tatra Power
České ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup 209 vozů Tatra za více než 1,9 mld. Kč. Se společností Tatra Trucks přitom plánuje v nejbližších dnech podepsat ještě další smlouvu na dalších osmdesát těžkých nákladních terénních automobilů za zhruba 1,2 mld. Kč. Ministerstvo v tomto případě využilo urgentní způsob zadání, který je využitelný v případě válečných krizí a podobných situací.
Není plyn, nebude hnojivo
Polská chemická společnost Grupa Azoty kvůli výraznému nárůstu cen zemního plynu dočasně zastavuje výrobu ve svých závodech na dusíkatá hnojiva, kaprolaktam a nylon 6. S odvoláním na sdělení polského státního podniku o tom v úterý informovala agentura Reuters. Grupa Azoty je v Polsku největší chemickou skupinou a patří k předním evropským výrobcům umělých hnojiv.
Ford zruší tři tisíce kancelářských míst
Americká automobilka Ford Motor zruší zhruba 3 000 pracovních míst v kancelářích. Snaží se tím snížit náklady a přeměnit se z výrobce aut se spalovacím motorem na výrobce elektromobilů. Firma v e-mailovém sdělení zaměstnancům uvedla, že propustí 2 000 zaměstnanců s pevnou mzdou na plný úvazek a dalších 1 000 smluvních zaměstnanců. To představuje zhruba šest procent z přibližně 31 000 zaměstnanců s pevnou mzdou v USA a Kanadě.
Kypr našel další plyn
Společnosti TotalEnergies a Eni oznámily objev významných zásob plynu ve vrtu Cronos-1 u pobřeží Kypru. Je to již třetí nález plynu v moři u Kypru, žádný zatím nebyl využit. Objev však nyní přichází v době, kdy Evropská unie hledá alternativu k dodávkám ruského plynu po únorové invazi Moskvy na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters. Cronos-1 se nachází asi 160 km jihozápadně od pobřeží Kypru a vrt se uskutečnil v hloubce 2287 metrů. Předběžné odhady naznačují, že v místě je 2,5 bilionu krychlových stop (79 mld. m3) plynu s významným dodatečným potenciálem.
VÍCE K TÉMATU: Vítězové války plynové, Katar ale i Egypt s dalšími africkými státy v zádech
Škoda Auto zrychluje elektroplány
Mladoboleslavská automobilka zrychluje tempo, jakým uvede nové čistě elektrické modely na trh. Plán Škody Auto dosud počítal s alespoň třemi novými elektromobily do roku 2030, které měly být menší a levnější než stávající vlajková loď Enyaq iV. Podle informací deníku E15 je už však nyní jasné, že Škoda zákazníkům nabídne přinejmenším čtveřici modelů – tím jedním elektromobilem nad rámec avizovaných tří má být v posledních dnech postupně odhalovaná studie vozu pojmenovaná Vision 7S. Ten by měl být ještě větší a dražší než Enyaq, jehož cena přesahuje hranici milionu korun.
Vlastník Cinema City před bankrotem?
Britská společnost Cineworld zvažuje, že ve Spojených státech podá žádost o insolvenci. Druhý největší provozovatel kin na světě, který prostřednictvím divize Cinema City působí také v Česku, má problém s krátkodobou likviditou. Firma to v pondělí uvedla ve svém sdělení, a potvrdila tak informaci, kterou již dříve přinesl deník Wall Street Journal (WSJ).
O Bezvavlasy je zájem
Společnost Bezvavlasy, druhý největší prodejce vlasové kosmetiky v Česku, zahájila 18. srpna veřejnou nabídku akcií na trhu START pražské burzy. V polovině úpisu, který skončí 1. září ve 12 hodin, je o akcie solidní zájem. Poptávka po nich již dosáhla téměř 70 % nabízeného množství.
PlayStationy podraží
Japonská společnost Sony Group zvyšuje s okamžitou platností doporučenou maloobchodní cenu herní konzole PlayStation 5 v Evropě a na několika dalších trzích. Důvodem jsou ekonomické tlaky včetně zvyšování úrokových sazeb, oznámila. Cena konzole vybavené diskovou jednotkou vzroste v Evropě na 549,99 eura z předchozích 499,99 eura. Podobně se zvyšují ceny i v Číně, Austrálii, Mexiku a Kanadě. V Japonsku pak cena stoupne od poloviny září. Ve Spojených státech však cena zůstane stejná, protože zde Sony bojuje s konkurencí konzole Xbox společnosti Microsoft, která agresivně rozšiřuje svoji službu předplatného her.
V Německu už mají první vodíkovou trať
Osobní dopravu na železničních tratích v okolí německého města Bremervörde v regionu Dolního Saska zajišťují už pouze vodíkové vlaky. Konkrétně 14 vlaků Coradia iLint od výrobce Alstom. Jedná se o první takový případ na světě. Tato flotila vlaků patří společnosti Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen (LNVG). Společnost LNVG již v roce 2012 začala hledat alternativy k dieselovým vlakům a poskytla tak impuls pro rozvoj těchto vlaků v Německu. Dalšími partnery projektu pro tento světový debut jsou železniční a dopravní společnost Labe-Weser (evb) a plynárenská a strojírenská společnost Linde, která bude zajišťovat dodávky paliva.
Fielmann v Česku expanduje
Německá rodinná firma Fielmann je v oblasti oční optiky třetí největší společností na světě a má 27 milionů zákazníků v 16 evropských zemích. Aby podpořila rychlý růst prodejů, rozhodla se doplnit své investice v oblasti maloobchodu také o významnou investici do moderního výrobního závodu v Česku – v Chomutově. Celková investice skupiny Fielmann u nás dosáhne ve střednědobém horizontu výše 1,8 mld. Kč. Nová továrna vytvoří více než 500 pracovních míst, v součtu s dalšími plány na expanzi tak půjde o celkové množství 700 pracovních míst v Česku.
Oblečení JOTT už i v Česku
Do České republiky vstupuje nová fashion značka původem z francouzské Marseille. JOTT se specializuje na tenké, ultralehké a nepromokavé bundy, které se dají nosit během celého roku. V nabídce má ale také vesty, polokošile, šaty a další oblečení využitelné pro všechna čtyři roční období. Součástí nové strategie je masivní expanze do dalších evropských zemí. Zastoupení pro ČR získala společnost Urban Brands, která v příštích dnech otevírá první kamenný obchod na pražském Chodově v centru Westfield Chodov. V následujících měsících je v plánu otevření dalších dvou prodejen.
Výsledková sezona v plném proudu
Potěšily: Macy´s, Gevorkyan, Dollar Tree.
Zklamaly: Staropramen.