Pandemie koronaviru změnila pracovní návyky i prostředí u mnoha zaměstnanců, kteří si přesunem na home office museli vytvořit domácí kancelář. S rozvolněním se pomalu, ale jistě lidé do kancelářských prostor vracejí.
„Hledání nové formy uspořádání kancelářské práce bude firmám trvat minimálně rok. Nemyslím ale, že se ve finále tato nová úprava obejde bez odpovídajících prostor,“ říká Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika odpovědný za sektor real estate.
Nejistota ve vývoji zpomalila i výstavbu nových kancelářských objektů. Celková plocha moderních kancelářských prostor v Praze se ve druhém čtvrtletí roku 2021 mírně zvýšila a dosáhla 3,73 milionu metrů čtverečních, jak uvádí zpráva společnosti Savills.
Trh je sice utlumený a stále se potýká s nejistotou ohledně budoucího uspořádání a využití kanceláří. I tak představuje Praha na kancelářské mapě střední Evropy stále atraktivní a rychle se rozvíjející lokalitu, jak zjistila studie poradenské společnosti KPMG.
Přes otřesy způsobené pandemickou situací podle ní zůstává trh aktivní a dosahuje stabilní míry obsazenosti. „Neobsazenost kanceláří je stále pod zdravou hranicí deset procent,“ podotýká Kliment.
Největší plochy na Bořislavce a na Harfě
Z pohledu kancelářské výstavby se podle KPMG nejrychleji rozvíjí městská část Praha 8. Její výhodou je vedle výborné občanské vybavenosti také blízké sousedství s historickým centrem. Nejžádanější a nejrychleji rostoucí oblastí v Praze 8 je Karlín, kde postupně vzniká hlavně na Rohanském nábřeží nová čtvrť.
V poslední době značně roste také popularita Prahy 7 a západní části Prahy 9. Atraktivita „sedmičky“ spočívá v relativní blízkosti centru a ve volných stavebních parcelách v těsné blízkosti metra A. Lokalita je zajímavá také dobrou dopravní a železniční dostupností.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Ceny rostou nejen u bytů. Půl milionu za garážové stání už je v Praze běžná realita
Rozvoji pražských čtvrtí má pomoci dohoda s developery. Budou stavět podle jednotných pravidel
Praha se při řešení bytové krize může inspirovat Hamburkem či Vídní, klíčové je využít brownfieldy
Václav Jonáš (CA Immo): Dnes firmy chtějí, aby relaxační prostory byly srdcem kanceláří
Praha 9 pak nabízí velký rozvojový potenciál v podobě ploch s možností vysoké hustoty zastavění v těsné blízkosti metra. Dobrou dostupnost automobilové dopravy zajišťuje napojení na rychlostní komunikace v severní a východní části Prahy.
Benefitem je nepochybně také napojení na městský okruh a takzvanou Libeňskou spojku s výjezdem do ulice Českomoravská a občanská vybavenost.
V minulém roce se završila výstavba deseti kancelářských projektů o celkové výměře 130 900 m2. Letos se počítá s dokončením devíti projektů o výměře 110 700 m2. Polovinu nově vzniklých kancelářských ploch představují dva největší projekty – Bořislavka v Praze 6 a Harfa Business Centre B v Praze 9.
Projekt v přímém sousedství O2 areny nabídne přes 30 000 m2 kancelářských a retailových ploch (na snímku). Prostory O2 Universa, aréna i nákupní centrum Harfa zajišťují okolním kancelářím velmi dobrou občanskou a byznysovou vybavenost.
V předpokládané nebo už běžící výstavbě je dalších 13 developerských projektů o celkové výměře 265 400 m2 s plánovanou realizací do konce roku 2023. Dá se ale očekávat, že některé z nich se podaří dokončit až v roce 2024.
„Za předpokladu pozitivního vývoje pandemické situace očekáváme, že druhá polovina letošního roku bude ve znamení oživení trhu s kancelářskými prostory, a to i z pohledu větších firem, které doposud vyčkávaly. Aktuálně již registrujeme nárůst poptávky, která může souviset i s odloženou potřebou z první poloviny letošního roku,“ popisuje aktuální stav na trhu Pavel Novák, vedoucí oddělení pronájmu kancelářských prostor Savills ČR a SR.