Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Jednorožec Mews získal další miliardy; ČNB mírně snížila sazby a místo Síkely na MPO zřejmě Vlček aneb souhrn ekonomických událostí 39. týdne 2024
Libor Akrman 27. září 2024Vláda schválila větší schodek rozpočtu; Meta ukázala nové „virtu-brýle“; nováčkem ve vedení ČNB Jakub Seidler; české banky v pololetí v…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
- ČLÁNEK
Dodací lhůty tepelných čerpadel a fotovoltaiky se výrazně zkrátily, říká Jan Kadlec z Woltair
Termíny dodání ekologických zdrojů energie do domácností se oproti loňskému roku zásadně zkrátily. Poptávka přitom neuvadá, což potvrzují data instalačních firem i rekordní počty žádostí podaných v programu Nová zelená úsporám. Ten bude znovu spuštěn v průběhu září. Současně se výrazně snížila cena za fotovoltaiky pro domácnosti.
Zatímco v loňském roce byla průměrná doba od podpisu smlouvy do instalace tepelného čerpadla až 8 měsíců, dnes je situace výrazně příznivější.
„V současnosti instalujeme průměrně do 2 měsíců a například u tepelných čerpadel vlastní značky WLTR garantujeme instalaci dokonce do 30 dnů od stavební připravenosti,“ popisuje Country manažer Woltair ČR Jan Kadlec.
Zákaz starých kotlů i restart dotací
Hlavními příčinami výrazného zrychlení instalací jsou částečné obnovení dodavatelsko-odběratelských řetězců a navýšení kapacit výrobců tepelných čerpadel v Evropě i globálně. Poptávka přitom zůstává stabilně na vysoké úrovni a dodavatelé i instalační firmy očekávají její další navyšování.
„Od 1. září začala běžet roční lhůta pro výměnu kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, v krajích jsou v plném proudu Kotlíkové dotace a znovu bude startovat i program Nová zelená úsporám. V něm budou nově moci lidé čerpat dotaci i při výměně tepelného čerpadla za starý plynový kotel. To vše zvyšuje současný zájem o tepelná čerpadla před začátkem letošní topné sezóny,“ popisuje Kadlec.
Novým trendem v poptávce je preferování zařízení s kratší dobou dodání. Výrobci, kteří se na situaci připravili a dokážou dodávat tepelná čerpadla v krátkých termínech. I proto rostou na popularitě. Lidé se také více zajímají o chytrá tepelná čerpadla, která umožňují vzdálené ovládání nebo regulaci podle předpovědi počasí.
„I proto evidujeme rostoucí zájem o naše vlastní tepelné čerpadlo WLTR, které jsme uvedli na trh v červnu a které přináší inovativní možnosti regulace. Za akční zářijové ceny od 99 tisíc korun je zároveň ideální volbou, pokud jde o poměr kvality a ceny,“ říká Jan Kadlec.
Průměrná cena tepelného čerpadla včetně instalace se aktuálně pohybuje okolo 300 tisíc korun a od poloviny roku 2022 je poměrně stabilní. Jednotliví výrobci sice ceny průběžně zvyšují, ale zákazníkům hraje do karet širší výběr značek, ze kterých lze momentálně vybírat.
Rekordní instalace fotovoltaik
Také u fotovoltaických elektráren došlo oproti loňsku k výraznému zrychlení dodávek. Průměrná dodací lhůta se tak dle dat Woltairu už v první polovině roku podstatně zkrátila z loňských 6 měsíců na 2 a půl měsíce od podpisu smlouvy o dílo. Spolu s lepší dostupností materiálu i skladových zásob a zajištěním dostatečných instalačních kapacit je tak rok 2023 ve znamení výrazného růstu počtu instalací.
„Momentálně instalujeme rekordní množství solárních elektráren, když jsme oproti první polovině loňského roku zvýšili počet instalací fotovoltaiky o 350 %. Celkem plánujeme v tomto roce nainstalovat přes 1 600 fotovoltaických elektráren, přičemž tento plán nyní ještě přeplňujeme,“ vypočítává Kadlec.
Solární boom tak stále nepolevuje. Například více než 80 tisíc podaných žádostí v rámci programu Nová zelená úsporám jen v první polovině roku potvrzuje pokračující zájem. Dojem ochlazení trhu může vyvolávat vyšší intenzita konkurence. Od roku 2021 vzniklo velké množství firem věnujících se instalacím fotovoltaických elektráren a trh se nyní přirozeně konsoliduje.
Snazší dotace a příznivé ceny
I v případě fotovoltaických elektráren očekávají instalační firmy další navýšení zájmu od září v souvislosti s restartem dotací z programu Nová zelená úsporám. Nové podmínky programu by měly v případě fotovoltaiky odbourat povinnost dokládat projektovou dokumentaci.
„To bývá dnes problém především v situacích, kdy dochází v průběhu instalace ke změnám, jako je například jiné uspořádání panelů. Často se kvůli tomu prodlouží čekání na vyplacení dotace o dva až tři týdny. Bez nutnosti dokládat projektovou dokumentaci toto poměrně časté zdržení odpadne a my budeme moci celý proces s klienty uzavřít ještě rychleji než dnes,“ popisuje Kadlec.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Virtuální elektrárny. Mohou spasit Česko a zlevnit elektřinu?
Žijeme v éře dotací. Kam jdou stovky miliard korun z evropských a národních dotací?
Po odklonu od ruského plynu zachránily Evropu při výrobě elektřiny vítr a slunce
Na zhoršení podmínek se naopak budou muset připravit zájemci o nabíjecí stanici pro elektromobil. Zatímco dříve byla možnost získat na jeden dobíjecí bod dotaci 30 tisíc korun, od září to podle dosud zveřejněných informací bude jen 15 tisíc korun.
Ke zvýšení poptávky motivují také současné výhodné ceny fotovoltaických panelů. Průměrná celková cena zařízení s instalací se totiž meziročně mírně snížila až o 10 % v závislosti na zvolené technologii. Na trhu sledujeme výrazný pokles cen FVE, které jsou od září 2021 na historickém minimu.
Samotné zařízení u Woltair vyjde zhruba o 30 tisíc korun levněji než v druhé polovině roku 2021. Současně zákazníkům hrají do karet i vyšší dotace, které od září 2021 vzrostly ze 155 tisíc na 200 tisíc korun. Další složka, která cenu FVE výrazně snižuje je stabilní cena komponentů“, říká Kadlec.
Dlouhodobým trendem je zvyšování průměrného instalovaného výkonu FVE, který se aktuálně pohybuje okolo 8 kWp. Průměrná kapacita instalovaných bateriových systémů činí 10 kWh a dále pokračuje mírný trend jejího navyšování. Ten je ovlivněn například výkyvy cen elektřiny v rámci dne a snahou zákazníků maximalizovat energetickou soběstačnost.