Nad světovou ekonomikou je jasno. Odhady růstu jsou přepisovány směrem vzhůru, a to (až na USA) prakticky ve všech významnějších ekonomikách.
Současně s tím globální měnová politika zůstává extrémně uvolněná. I proto vládla na začátku léta na trzích velice dobrá nálada, ve které trhy dokázaly “přimhouřit” oči nad řadou střednědobých rizik od nepročištěných italských bank po předražené čínské reality.
Tato pohoda ale v posledních několika dnech vzala rychle za své. Eskalace napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou vrátila strach rychle do hry.
Americké akcie zažily v tomto týdnu nejhorší den od května tohoto roku a index “strachu” VIX (implikovaná volatilita na S&P 500) vzrostl během jediného dne o více než 40 procent.
GRAF: Vývoj indexu VIX
Za poslední rok, v bodech.
Zdroj: TradingView.com
Politika (většinou) trhy neděsí
Geopolitické napětí zpravidla trhy vyděsí jen na krátko. Nutnou podmínkou ovšem je, že nepřeroste ve výraznější konflikt a časem napětí pomine.
To ale zdá se zatím Donald Trump nemá úplně v plánu. Své varování z předchozích dní vůči Severní Koreji ještě umocnil a prohlásil, že zatím byly jeho hrozby příliš mírné.
Trhy ale možná tak neděsí samotný konflikt Spojených států a Severní Koreji.
Čína do hry?
Důležité pro ně je, aby se nestal rozbuškou pro konflikt mezi USA a Čínou.V tomto směru jsou zajímavé zprávy z čínského tisku.
Oficiální média razí názor, že by Čína měla zůstat neutrální, pokud Korea “vypálí” na Spojené státy jako první.
Nárůst napětí na globálních trzích logicky nehraje do karet ani střední Evropě – pod tlakem je zlotý i koruna. Je vidět, že sázkaři na zisky koruny právě v takovýchto chvílích mohou ztrácet trpělivost a začít “balit kufry”.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru
Za poslední měsíc.
Zdroj: TradingView.com
Pokud se globální napětí kolem KLDR nezklidní, může se koruna pokusit znovu o proražení 26,20 – to by v případě úspěchu otevíralo měnovému páru další cestu vzhůru.
Uvidíme tedy jak se bude eskalující napětí mezi USA a KLDR dále vyvíjet. Sice jde zatím spíše o slovní strašení či „předvádění svalů,“ ale trhy na něj již reagují, kdy řada investorů „utekla“ do tzv. bezpečných přístavů.