Mohlo by vás také zajímat
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
Důchodová reforma odtajněna; Kellnerovi budují superholding a světový dluh zase nabobtnal aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2023
Podle HK se životní úroveň od sametové revoluce zdvojnásobila; ČEZ sází na bioplyn; dobrá zpráva pro klienty zkrachovalé Sberbank; Vítkovické slévárny v úpadku; zarazí svět Rusku i diamantovod?; Maďarsko blíže k rozšíření jaderné elektrárny; Eurostat: Ekonomika EU stagnuje; ExxonMobil chce vstoupit do byznysu s lithiem; Microsoft má AI novinky; Hollywood bude točit o Muskovi; německá vláda má problém, za 60 miliard eur; aerolinky si věří, nakupují jak o závod a pražskou Florenc dál „polyká" Penta.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
kromě toho, že nám i letošní výročí 17. listopadu přináší den pracovního volna navíc, tak dostala před pár dny tato připomínka boje za svobodu hlubší náboj. Jen 5 dní před výročím sametové revoluce totiž odešel Karel Schwarzenberg, kníže (jak se mu běžně přezdívalo), politik a rozhodně velký člověk naší postsocialistické historie. K čemuž se pojí i jeho velký nadhled, smysl pro humor i občas ostřejší slovník, který však používal s nonšalancí sobě vlastní. Takže pokud se třeba připojíte v pátek 17. listopadu k Festivalu svobody, tak si vzpomeňte kromě dalších osobností i na Knížete. I on se podílel na tom, že můžeme žít v demokratickém a bezpečném státě…
Od sametové revoluce se máme dvakrát lépe?
Životní úroveň se v ČR od sametové revoluce zdvojnásobila. Výdělky zaměstnanců jsou nyní proti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, zatímco ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale dosud nedosáhla úrovně Německa, vyplývá z analýzy Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Klíčovou změnou v české ekonomice byla podle analýzy liberalizace cen. Ceny před rokem 1989 byly regulované a uměle udržované na nízké úrovni, proto také byl nedostatek některých druhů zboží.
Kellnerovic nový superholding
Rodina zesnulého Petra Kellnera zakládá společnost Amalar Holding, do které se postupně včlení všechna rodinná aktiva. Cílem je zjednodušení vlastnické struktury, která bude plně pod kontrolou rodiny Kellnerových, řekl ČTK mluvčí rodiny Tomáš Perman. Novou společnost označuje jako superholding. Amalar bude podle něj koncentrovat aktiva a akciové podíly všech společností, které Kellnerovi vlastní, včetně skupiny PPF. Vznikl také poradní sbor rodiny, se kterým mohou jednatelky konzultovat správu rodinného majetku a potenciální strategické investice, v jehož čele bude stát bývalý premiér a guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Návrh důchodové reformy je na světě
Výpočet nových důchodů by se měl postupně snížit. Za dobu péče o děti a blízké by se měl při stanovení penze započítávat fiktivní příjem ve výši průměrné mzdy. Opatření má postupně nahradit v nových důchodech výchovné, které by zůstalo jen na třetí a další dítě. Důchodový věk v Česku by se měl postupně dál zvyšovat nad 65 let podle doby dožití. Stanovit se má minimální penze ve výši 20 procent průměrné mzdy. Reformní změny penzí představil tento týden ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), který návrh pošle do legislativního procesu. Podle ministra má reforma zajistit, aby důchody byly i v budoucnu důstojné a udržitelné. Návrh obsahuje celkem 12 opatření. Polovina z nich růst výdajů brzdí, polovina naopak vyplacenou sumu zvyšuje.
Globální dluh zase nabobtnal
Světový dluh se v třetím čtvrtletí zvýšil na rekordních 307,4 bil. USD. Ve skupině tzv. rozvíjejících se zemí pak maxima dosáhl poměr dluhu k hrubému domácímu produktu. Vyplývá to ze zprávy Institutu pro mezinárodní finance (IIF), jehož členy jsou více než 400 bank a finančních institucí po celém světě. Institut předpokládá, že globální dluh dosáhne do konce roku 310 bil. USD, což za pět let představuje nárůst o více než 25 %. Varuje také, že posun směrem k politickému populismu by mohl v příštím roce dluh ještě zvýšit.
ČEZ sází na bioplyn
Polostátní energetická skupina ČEZ rozšiřuje své aktivity v oblasti bioplynu. Prostřednictvím dceřiné společnosti Elevion v srpnu koupila německou firmu Sercoo, která se zabývá servisem bioplynových stanic. K tomu přikoupila i podnik Fattorie Novella Sentieri vlastnící dvě bioplynové stanice v Itálii. Souhrnná pořizovací cena podle odhadu E15 překročila miliardu korun.
ČEZ zároveň odložil plán na zajištění kapacity v novém polském terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG). Nebyl totiž spokojen s nabízenými podmínkami. S odvoláním na dva informované zdroje to uvedla agentura Reuters.
Crowdfunding už jen s licencí
Firmy nabízející investiční produkty široké veřejnosti zpravidla podléhají přísnému dohledu regulátora. Donedávna tomu tak nebylo v případě crowdfundingového investování. Změna nastala minulý týden, kdy začala platit povinnost mít na tuto činnost licenci od České národní banky. První crowdfundingovou společností, která získala licenci takzvaného poskytovatele služeb skupinového financování, se před zhruba třemi týdny stal Investown. Následovaly platformy Fingood a Roier.
Dobrá zpráva pro klienty zkrachovalé Sberbank
Městský soud v Praze povolil schválení výplaty 57 mld. Kč zhruba 16 000 věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ formou částečného rozvrhu. Všechny skupiny věřitelů by tak mohly dostat do dvou měsíců 95 % pohledávek. I tak bance ještě část financí zbude, koncem října měla insolvenční správkyně Jiřina Lužová k dispozici téměř 62,4 mld. Kč.
Vítkovické slévárny v úpadku
Ostravská společnost Vítkovické slévárny na sebe podala insolvenční návrh. Úpadek chce řešit reorganizací, se kterou souhlasí většina věřitelů. Vyplývá to z informací zveřejněných v Insolvenčním rejstříku. Reorganizační plán, který připravilo vedení ve spolupráci se specializovanými poradci a krizovým manažerem, předpokládá zachování výroby válců. Firma uvedla, že u ní věřitelé mají pohledávky za téměř 732 mil. Kč, přičemž největšími věřiteli jsou banky.
Výrobní ceny naznačují pokles inflace
Údaje o říjnovém vývoji výrobních cen v průmyslu a zemědělství naznačují, že by se spotřebitelská inflace měla příští rok vrátit na nízké hodnoty. V průmyslu meziroční růst cen zpomalil na 0,2% ze zářijových 0,8%, ceny zemědělských výrobců meziročně klesly o 9,7 % po zářijovém poklesu o 13,4 %, uvedl ČSÚ.
Zarazí svět Rusku i diamantovod?
Ruské diamanty dlouho unikaly unijním postihům, ze sankčních balíčků několikrát záhadně na poslední chvíli zmizely. Nyní by ale na ně v rámci 12. várky trestů za agresi na Ukrajině podle několika médií měl dopadnout zákaz. Belgie s centrem světového obchodu s těmito drahými kameny v Antverpách po téměř dvou letech války ustupuje. Důvodem je vznik kontrolního mechanismu ve spolupráci se zeměmi G7, který má zabránit dovozu ruských drahokamů zpracovávaných ve třetích zemích.
Ruská ekonomika roste
Hrubý domácí produkt Ruska se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 5,5 %. Oznámil to ruský statistický úřad. Hospodářský růst v Rusku byl podle agentury DPA nejsilnější od čtvrtého čtvrtletí roku 2021, tedy od doby před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Růst rovněž překonal očekávání analytiků. V druhém čtvrtletí ruská ekonomika meziročně vzrostla o 4,9 %.
Maďarsko je blíže k rozšíření jaderné elektrárny
Maďarská vláda se dohodla s ruským koncernem Rosatom na časovém harmonogramu výstavby dvou nových bloků maďarské jaderné elektrárny Paks. Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó na společné tiskové konferenci s šéfem Rosatomu Alexejem Lichačovem uvedl, že nové bloky zahájí provoz po roce 2030.
Eurostat: Ekonomika EU stagnuje
Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů stagnovala. Ve své zpřesněné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. Je to horší výsledek než v rychlém odhadu z konce minulého měsíce, v němž úřad ještě hovořil o mírném růstu. V meziročním srovnání tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) sedmadvaceti členských zemí zpomalilo na 0,1 procenta z 0,4 procenta ve druhém čtvrtletí.
Airbnb a spol. dostanou v EU mantinely
Evropská unie dosáhla dohody ohledně zvýšení transparentnosti při shromažďování údajů platformami pro krátkodobé pronájmy, jako je Airbnb. Podle Evropské komise (EK), která za návrhem stojí, opatření sjednotí požadavky na registraci hostitelů. Po registraci obdrží hostitelé jedinečné registrační číslo, které se bude zobrazovat a ověřovat. Opatření pomohou úřadům získat dostatek informací k lepšímu monitorování činnosti platforem pro krátkodobé pronájmy. Digitální platformy budou muset každý měsíc zasílat orgánům veřejné správy údaje o počtu zákazníků a nocí, které strávili v krátkodobém pronájmu.
Ørsted v problémech
Dánská energetická společnost Ørsted oznámila, že její finanční a provozní ředitel s okamžitou platností opouštějí společnost. Společnost vyměnila výkonné vedení, aby byla schopna čelit stále náročnějším podmínkám v odvětví větrné energie. Potýká se s prudkým nárůstem nákladů na některých projektech v zámoří. Ve třetím čtvrtletí zaúčtovala opravnou položku ve výši 28,4 mld. dánských korun v souvislosti se stavbou větrných elektráren v USA. Společnost zastaví dva projekty větrných elektráren u pobřeží New Jersey i plánovaný projekt v Norsku.
Zisk Foxconnu překonal očekávání
Tchajwanská společnost Foxconn, která je největším smluvním producentem elektroniky na světě, zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 11 procent na 43,1 mld. tchajwanských dolarů (zhruba 30 mld. Kč). Zisk výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali v průměru asi na 34 mld. tchajwanských dolarů. Hospodářské výsledky zmírňují obavy ohledně poptávky po přístrojích společnosti Apple, které Foxconn kompletuje.
VÍCE K TÉMATU: Mistr outsourcingu Foxconn: Nechce dělat jen elektroniku, bude vyrábět i elektromobily
ExxonMobil chce vstoupit do byznysu s lithiem
Americký ropný a plynárenský gigant ExxonMobil hodlá od roku 2027 zahájit produkci lithia v Arkansasu. Firma se rozhodla kvůli rostoucí poptávce po tomto kovu, který se využívá v bateriích pro elektromobily. Cílem americké těžařské firmy je stát se předním producentem „bílého zlata“.
Musk se „posmívá“ Buffettovi
Warren Buffett měl podle Elona Muska investovat do Tesly už na začátku života automobilky, když měla jen zlomek aktuální hodnoty. Podle Muska mohl Buffett nakoupit akcie, když byla Tesla oceněna na zhruba 0,1 % současné tržní kapitalizace, tedy méně než 7 mld. USD.
Die Welt: Česko je nemocný muž Evropy. Obchodní model je zastaralý
Hospodářský model České republiky je zastaralý, země je lapena v průměrnosti. Na svém webu to napsal německý deník Die Welt, podle kterého je skutečně nemocným mužem Evropy právě Česko, které se jako jediné z členských zemí Evropské unie nedokázalo zotavit z ekonomických dopadů pandemie. Česko proto podle listu slouží jako varování před tím, co hrozí i Německu.
Hollywood jde do Muska
Knižní biografie amerického miliardáře Elona Muska, jejímž autorem je Walter Isaacson, dostane filmovou podobu. Práva na adaptaci získalo hollywoodské studio A24, napsal server Variety. Na životopisném snímku bude jako režisér pracovat Darren Aronofsky, o obsazení zatím jasno není.
Microsoft má AI novinky
Americký softwarový gigant Microsoft na výroční konferenci pro developery Ignite představil své novinky v oblasti umělé inteligence (AI) včetně nového čipu Maia. Firma rovněž přejmenovala svůj chatovací systém Bing Chat založený na umělé inteligenci na Copilot a vybavila ho novými funkcemi, napsal technologický server The Verge.
VW bude škrtat
Automobilka Volkswagen plánuje snížit náklady na administrativu o pětinu. Je to součást opatření, kterými chce firma ušetřit deset miliard eur (asi 246 mld. Kč). O plánech největšího německého výrobce aut napsal s odkazem na interní firemní podcast hospodářský deník Handelsblatt. Škrty se zaměří spíše na snížení nákladů než na počet zaměstnanců, řekl podle listu člen představenstva Volkswagenu zodpovědný za lidské zdroje Gunnar Kilian v rozhovoru s šéfem značky VW Thomasem Schäferem.
Thajci přilákali technoobry
Thajsko obdrží investici 300 mld. bátů (190,5 mld. Kč) od technologických společností Amazon Web Services (AWS), Google a Microsoft. S odvoláním na středeční oznámení mluvčího vlády o tom informovala agentura Reuters. Každá ze jmenovaných společností k úhrnné investici přispěje třetinou. Firmy se k věci zatím nevyjádřily.
Německá vláda má problém, za 60 miliard eur
Německá vláda nemůže využít 60 mld. eur (1,47 bil. Kč) v klimatickém fondu, které byly dříve půjčeny pro rozpočet v roce 2021, ale zůstaly nevyužity. Ve středu o tom rozhodl Spolkový ústavní soud v Karlsruhe, který převod financí označil za neplatný, protože byl v rozporu s německou ústavou. Rozhodnutí soudu je ranou pro vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, které nyní hrozí, že bude muset kvůli chybějícím penězům zvýšit rozpočtový schodek. Scholz v prohlášení uvedl, že rozsudek může mít dopad na rozpočet a že vláda nyní pro fond připravuje nový ekonomický plán. Německo fond zřídilo k podpoře přechodu na bezuhlíkové hospodářství.
První tchajwanská investice u nás
Tchajwanský fond Taiwania Capital se podílel 132 mil. Kč na investici do holešovického startupu Vrgineers, který se zabývá vývojem virtuálních brýlí a leteckých simulátorů. Bylo to poprvé, kdy fond zřízený tchajwanskou vládou, jenž má na investice ve střední Evropě připraveno přes čtyři miliardy korun, vložil peníze do tuzemského startupu. VRgineers se už od roku 2017 věnují vývoji a výrobě brýlí pro virtuální a smíšenou realitu, které jsou využitelné například pro trénování armádních pilotů nebo řidičů formule 1.
Developeři expandují na jih Evropy
Brněnský Domoplan ze skupiny Fipox pokračuje v expanzi na Balkán. Poté, co zkraje roku oznámil, že za stovky milionů postaví byty v chorvatském Záhřebu, rozšiřuje nyní svou působnost také na srbský trh. Na začátku příštího roku zahájí výstavbu v Bělehradě, kde chystá luxusní rezidenční projekt za půl miliardy. Do srbské metropole v posledních letech expandují i další tuzemští developeři. Investiční skupina Accolade, která se zaměřuje na výstavbu průmyslových nemovitostí, získala nedaleko chorvatského Záhřebu stavební povolení pro svou první průmyslovou halu v zemi. Skupina podle výkonného ředitele Milana Kratiny už pracuje i na dalších lokalitách v Chorvatsku.
Zaměstnanecké akcie budou, ale…
Poslaneckou sněmovnou prošel ve třetím čtení zákon, který zavádí zaměstnanecké akcie, které zjednodušeně řečeno, umožňují pracovníkům získat podíl ve firmě, kde pracují. Podpořit by měly zejména českou startupovou scénu, jejíž zástupci po této právní úpravě už dlouho volají. Předložená poslanecká novela ale u nich vyvolala silný odpor. Například podle Tomáše Ditrycha, jednoho z právníků, kteří se v Česku na startupy specializují, by dokonce bylo lepší, kdyby zaměstnanecké akcie v připravované podobě vůbec nevznikly.
Pražskou Florenc polyká Penta
Investiční skupina Penta, za jejíž developerskou činností stojí miliardář Marek Dospiva, koupila od Českých drah dlouhodobě nevyužívané pozemky na pražské Florenci v sousedství pražské magistrály. Díky tomu může navázat na projekt dvou budov podle návrhu studia Zaha Hadid Architects, které dokončila letos v říjnu u Masarykova nádraží. Penta plánuje navíc v lokalitě získat další parcely, díky kterým by ovládala území od Masarykova nádraží až k Pernerově ulici v Karlíně.
Aerolinky si věří, nakupují jak o závod
Masivní ztráty a vážné obavy o budoucnost vyvolané pandemií covidu-19 jsou definitivně pryč, příští roky čekají letecký byznys bohaté žně. Svůj optimismus dávají letecké společnosti jasně najevo na právě probíhajícím aerosalonu Dubai Airshow. Zatím největší zakázku tu oznámil Boeing, aerolinky Emirates si u něj objednaly letadla za 52 mld. USD. Boeingy v Dubaji nakoupila také nízkonákladová FlyDubai. Třicítka modelů 787-9 Dreamliner tak budou vůbec první širokotrupá letadla v její flotile.
Historický rekord v obchodu s civilními letadly ale možná zlomí Airbus. Kontrakt s Turkish Airlines by měl tradičnímu evropskému rivalovi Boeingu přinést objednávku na více než šest set strojů.
A další firmy oznámily čtvrtletní výsledky:
Potěšily: Státní Lesy ČR; Gevorkyan; Vodafone Group; Foxconn; RWE; SAB Finance; Home Depot; Infineon Technologies; Target; Macy´s; Walmart; Siemens; Alibaba;
Spíše zklamaly: Porsche SE; Photon Energy; Siemens Energy; Pilulka; Lenovo; Allegro.