Škatulata, škatulata, hejbejte se! Tak vypadal loňský rok v podání milionářů z celého světa. Právě jejich bohatství smazává hranice zemí a otevírá svobodu volného pohybu.
Na celém světě bylo v roce 2015 více než 15 milionů dolarových milionářů, z toho v Česku jich je přes 23 tisíc, vyplývá ze zprávy společnosti Capgemini z července loňského roku.
Podle výzkumné společnosti Research and Markets bylo lidí s majetkem v hodnotě jeden milion dolarů a vyšším na konci roku 2016 celkem 13,6 milionu. Jejich celkové jmění má hodnotu zhruba 69 bilionů dolarů, dodala společnost.
GRAFIKA: Země s největším počtem dolarových milionářů
Jde o data za rok 2015, počty jsou v tisících milionářů.
Zdroj: Capgemini
Podle další analytické agentury New World Wealth, jež zkoumá svět bohatých, loni výrazně narostl počet milionářů, kteří se dali „do pohybu“.
Právě tento ukazatel je jedním z indikátorů, že bohatí vnímají současnou politickou a ekonomickou situaci v zemích celého světa a podle ní se přesouvají.
V loňském roce takto změnilo zemi působnosti 82 tisíc milionářů, což je oproti roku předtím výrazný nárůst. V roce 2015 opustilo svoji domovskou zemi „jen“ 64 tisíc bohatých lidí.
GRAF: Země s největším podílem odcházejících a přicházejících dolarových milionářů
Jde o podíl milionářů, kteří z dané země odešli nebo přišli, vůči celkovému počtu boháčů-migrantů.
|
Odchody milionářů |
Příchody milionářů |
|
|
|
Zdroj: New World Wealth
Bohatí milují Austrálii a nemilují Francii
Nejoblíbenějším cílem bohatých se už druhý rok v řadě stala Austrálie, když podle odhadů jihoafrické New World Wealth na nejmenší kontinent loni zamířilo na 11 tisíc milionářů oproti osmi tisícům o rok dříve.
Až na druhém místě se umístily Spojené státy, i když také ty zaznamenaly výrazný nárůst příchodů bohatých migrantů.
GRAF: Země, z nichž odešlo / do nichž přišlo nejvíce dolarových milionářů
Údaje jsou za rok 2016, jde o absolutní počty.
Zdroj: New World Wealth
Naopak v neoblíbenosti loni vyhrály Francie, Čína a Brazílie. První z nich kvůli teroristickým útokům a také vzestupu extrémní pravice v čele s Marine Le Penovou. U Číny byl důvod prostý – zpomalující ekonomika a snaha vyvést bohatství ze země. Tu potvrzují i oficiální statistiky, odliv kapitálu ze země byl loni rekordní.
Z Francie loni odešlo na 12 tisíc milionářů, což je o dva tisíce vyšší číslo než v roce 2015. Číňanů odešlo v obou letech podobně – zhruba devět tisíc bohatých. U Brazílie je pak počet „prchajících“ milionářů čtyřnásobný – ze dvou tisíc v roce 2016 vzrostl na loňských osm tisíc.
Trendy země bohatých? Vesměs Asie
Jihoafričtí výzkumníci však dodávají, že prezentovaná čísla jsou spíše odhady, i když použili různé metody, jak se dobrat k co největší přesnosti.
„Každý nepoužívá víza pro investory. Ve skutečnosti je to jen zlomek, zhruba 20 procent,“ vysvětluje Andrew Amils, analytik New World Wealth. Podle něj většina přijíždí na základě pracovních transferů, druhých pasů, rodinných a dalších typů víz.
Doplňující informace o migraci milionářů pak analytici získali na základě pohovorů s lidmi cestujícími právě na vízum pro investory a také ze zjištěných dat o změnách vlastníků nemovitostí a zahraničních kupců v jednotlivých zemích.
Podle studie budou hlavními destinacemi boháčů v příštích letech země jako Vietnam, Indie, Mauricius, Srí Lanka a také Čína. Zároveň je jisté, že bohatých migrantů bude přibývat. Globální bohatství by totiž do roku 2026 mělo vzrůst o více než třetinu.