Mohlo by vás také zajímat
Trump v čele USA znamená větší stabilitu pro finanční trhy
Kryštof Míšek 7. listopadu 2024Uplynulé týdny se nesly v nejistotě z výsledků voleb a jejich možného dopadu na ekonomiku a finanční trhy. Zejména protekcionistická…
Proč letos nebude platit v USA Okunův zákon?
Jan Čermák 7. října 2024Letos dojde v americké ekonomice k poněkud zvláštní makroekonomické situaci. Ekonomika USA totiž vykazuje tempo, které se pohybuje nad jejím…
Utažené podmínky v Rusku dělají z rublu nejvíc posilující měnu světa
Lukáš Kovanda 2. července 2024Klíčovým důvodem zpevňování rublu jsou nadále utažené finanční podmínky v Rusku. Takové podmínky – jež se tedy ve výhledu ještě…
- Analýza
Ekonomické tápání Brazílie podrývá korupce a politická krize
Měla se stát ekonomickým tygrem z Jižní Ameriky, místo toho se potýká s politickými skandály kvůli korupci. Prezident Michel Temer, jenž se stal již třetí hlavou státu v krátké době, čelí obvinění z úplatků a zneužívání pravomoci. I tak se snaží zavést proekonomické reformy, které však jsou trnem v oku obyčejným Brazilcům, pro něž to znamená utahování opasků. Co tedy trápí současnou Brazílii?
„Krize je za námi! Je to výsledek opatření, která jsme přijali,“ uvedl začátkem června brazilský prezident Michel Temer na Twitteru pár minut po zveřejnění dat statistickou agenturou IBGE.
Potvrdil tak, že se brazilská ekonomika dostává z nejhoršího. Problémem země nicméně zůstávají politici a všudypřítomná korupce. Ta se v posledních několika letech propojuje s nejvyššími politickými místy.
Hříšná prezidentka
Když bývalá brazilská prezidentka Dilma Rousseffová začala v roce 2011 ostře vystupovat proti korupci, asi nečekala, že z ní také ona bude později obviněna.
Za účelem zalepení díry ve státním rozpočtu si totiž půjčila peníze od státních bank. Podle soudu manipulovala se státním rozpočtem za rok 2014, aby před volbami skryla rostoucí deficit, čímž porušila zákon o fiskální odpovědnosti.
GRAF: Vývoj vládního zadlužení Brazílie k HDP
Za posledních 20 let, v procentech.
Zdroj dat : Comsense, Thomson Reuters
Volební komise v říjnu 2015 oznámila, že se bude zabývat také možným nelegálním financováním prezidentské kampaně ropnou společností Petrobras.
Lid byl pobouřen, zemí zmítaly protesty. To vše vedlo k jejímu dočasnému sesazení v květnu 2016 a hlavou státu se stal středopravicový viceprezident Michel Temer. Na konci srpna senát odvolal Rousseffovou definitivně a z Temera byl oficiálně nový prezident Brazílie.
Na první pohled se mohlo zdát, že země procházející nejhorší hospodářkou recesí od počátku 20. století má nakročeno k lepší budoucnosti. Levice ztratila po rozpadu koalice většinu (polovina poslanců byla v té době vyšetřována kvůli korupčním skandálům v souvislosti s Petrobrasem).
Reformy přišly, ale…
A pravice mohla začít plánovat a realizovat potřebné reformy. Na konci roku například prosadila změnu ústavy, díky níž byly de facto zmraženy vládní výdaje, které se budou moci zvyšovat pouze o inflaci.
Jenže jak už to bývá, některé části reforem narazily u velké části obyvatel. Hlavní problém tkví v reformách zákoníku práce a penzijního systému, jenž je v Brazílii (podobně jako donedávna ten řecký) velice štědrý. Reforma zaváděla minimální věk odchodu do důchodu na 65 let u mužů a 62 let u žen, přičemž dosud mohla celá řada zaměstnanců do důchodu jít už krátce po dosažení padesátky.
V reálu mohli Brazilci zažádat o důchod dokonce po 15 odpracovaných letech. Tato hranice by se měla posunout o deset let na 25 odpracovaných let.
Co se týká zákoníku práce, jeho aktuální verze je z roku 1943, což znamená, že je zcela nevyhovující pro ekonomiku 21. století.
Ekonomické reformy vs. obyvatelé
Reformy nejsou nijak populární – podle průzkumů je odmítá přes 70 procent Brazilců. Zemi tak na konci letošního dubna ochromila první generální stávka od roku 1996, již navíc provázely další masivní protesty. Je celkem pochopitelné, že minimálně všichni nad čtyřicet mají velký důvod být proti.
GRAF: Vývoj brazilské nezaměstnanosti
Za posledních 10 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Za touto akcí stály hlavní odborové organizace podporovány levicovou opozicí. Stávka zasáhla všech 26 států a měla negativní vliv například na hromadnou dopravu. Podle odborových organizací se do ní zapojila přibližně pětina celé populace.
Další olej do ohně přilily brazilské noviny O Globo. Už od minulého roku totiž viselo také nad hlavou prezidenta Michela Temera podezření z korupce ohledně kauzy spojené s Petrobrasem.
Kauza automyčka
List O Globo totiž publikoval zvukovou nahrávku, kde Michel Temer společně s podnikatelem Joesleyem Batistou projednávají uplácení bývalého předsedy brazilské poslanecké sněmovny Eduarda Cunhy.
Ten byl zatčen už v říjnu 2016 a na konci března tohoto roku byl shledán vinným z korupce, daňových úniků či praní špinavých peněz v souvislosti s operací „Car Wash“. Tato operace se týkala především státního ropného kolosu Petrobras.
V listopadu bylo vyčísleno, že objem nezákonných finančních prostředků v rámci této společnosti přesáhl 30 miliard brazilských realů (přibližně 215,54 miliardy korun). To je jen o přibližně 25 miliard korun méně, než činí tržní kapitalizace celého ČEZ.
Eduardo Cunha byl odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům odnětí svobody. Je ale možné, že trest se bude snižovat, pokud Cunha vypustí do světa kompromitující informace ohledně celé kauzy.
Prezident Temer (zatím) vyváznul
Generální prokuratura tak Temera obvinila z korupce, maření spravedlnosti a zločinného spolčení. Prezident však okamžitě označil nahrávku za zmanipulovanou. Podle něj šlo o nástroj opozice, jak jej sesadit.
Politické problémy se každopádně podepisují na ekonomice. Agentura Moody’s na konci května snížila Brazílii rating, což odůvodnila právě politickou krizí, a zároveň změnila výhled ze stabilního na negativní.
Moody’s se jako řada analytiků domnívá, že aktuální politická krize negativně ovlivní přijímání naplánovaných ekonomických reforem, které mají posloužit k nastartování ekonomiky zhuntované nejen předchozími vládami, ale také klesajícími cenami komodit.
VIDEO: Ukázka protestů proti Temerovi ze Sao Paula
Zdroj: YouTube.com, EFE
Minimálně však byl zažehnán jeden problém, a to Temerovo obvinění. Brazilský Nejvyšší volební soud totiž začátkem června rozhodl v jeho prospěch, když se odmítl zabývat obviněním, že Temer porušil pravidla financování volební kampaně. Proces přitom mohl vést až k prezidentovu sesazení, napsala agentura Reuters.
Temer je ale vyšetřován ještě v další korupční kauze – podobně jako třetina jeho kabinetu a desítky mocných poslanců.
I to je důvod pro masivní protesty Brazilců, které jsou na denním pořádku a vyzývají Temera k rezignaci.
Ekonomika ožívá?
Jedna na první pohled pozitivní vlaštovka přece jen z Brazílie přiletěla a tou je růst HDP za první čtvrtletí. HDP vykázal nejvyšší růst od druhého kvartálu 2013. Pro zemi, která je od prvního kvartálu 2015 v recesi, by to mohla být na první pohled dobrá zpráva.
GRAF: Vývoj brazilského HDP
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Pravda však je, že tento výkyv je pouze krátkodobý a byl způsoben mimořádně zdařilou sklizní kukuřice, sójových bobů a obecně zemědělství, které rostlo za první čtvrtletí nejrychlejším tempem od roku 1996. Tyto výsledky růstu HDP pouze dokazují, jak moc je Brazílie závislá na komoditách.
Podle odborníků navíc Brazílie rozhodně neudrží tempo růstu z prvního čtvrtletí. To by však mohlo pozitivně ovlivnit výsledek růstu HDP za celý rok. Dle odhadů by měl být mírně růstový, ale vzhledem k aktuální situaci to vypadá na ekonomickou stagnaci či propad zpět do recese.
Obtížná cesta z krize
Zřejmě je jedno, kdo v Brazílii vládne, jestli je to pravice, či levice. Vždy bude jedna část obyvatel nespokojená a kromě tanečníků se budou brazilské ulice plnit vášnivě demonstrujícím davem, který se nebojí sem tam něco zdemolovat či někomu ublížit.
Těžko říci, jak zemi z krize vyvést. Samotný lid není ochotný si utahovat opasky a korupce je v Brazílii po fotbale a tanci zřejmě nejrozšířenější entitou. Jak ukázala série vyšetřování, Brazílie je korupcí tak prolezlá, že lid zcela ztrácí důvěru ve volené instituce. To může mít za následek vzestup radikálních populistů.
Pár let zpátky byla Brazílie pasována na jednu z hlavních zemí, které mají potenciál stát se ekonomickou mocností. Kvůli neschopnosti jednotlivých vlád a korupčnímu jednání politiků je však situace přesně opačná.
Nákladné sportovní události, jako byly loňské megaakce – světový fotbalový šampionát nebo olympijské hry – tomuto státu ekonomicky pouze uškodily.