Snaha Donalda Trumpa zastavit nervozitu spojenou s koronavirem vyšla včera naprázdno. Americké akcie po masivních propadech v pondělí a v úterý nakonec ani ve středu nebyly schopné zaznamenat pozitivní korekci.
Zvolání Donalda Trumpa „nepanikařte, vše máme pod kontrolou“, se přesně strefilo do zprávy z Kalifornie. Ta ohlásila první případ koronaviru nejasného původu (tedy bez jasné vazby na původ nákazy). To ukazuje na pravděpodobné šíření epidemie napříč lokální komunitou.
Podobné obavy sužují Německo, kde se za poslední den počet případů skoro zdvojnásobil (na 27). I tam se objevily právě případy bez jasné vazby na původ nákazy.
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn přitom otevřeně přiznal, že Německo je na počátku epidemie. Současně s tím společnost Microsoft varovala, že epidemie narušuje její výrobní řetězce tak, že nebude schopna dostát svým cílům pro tento rok.
Stohy negativních zpráv
Trhy tak mají na stole řadu nových negativních zpráv, které ukazují, že epidemie koronaviru přestává být dočasným lokálním problémem asijských zemí a přerůstá v problém globální.
To může zcela měnit finální propočty dopadů. A pokud bude sektor služeb zasažen globálně, mohou být vedle Číny a průmyslově exportního Německa výrazněji zasaženy i jiné velké světové ekonomiky včetně USA (viz citlivostní analýza níže).
GRAF: Dopad ekonomického šoku v důsledku nákazy koronavirem na vybrané země
Propad čínských služeb |
Propad čínských služeb a průmyslu |
Je definován jako propad v čínském sektoru služeb (G45-47,H49-53,I); předpokládá propad finální poptávky po dovozech v těchto sektorech o 20 % a s tím konzistentní kumulativní propad čínského HDP přibližně o 2 %. |
Je definován jako propad v čínském sektoru služeb i ve zbytku čínské ekonomiky. Předpokládá propad finální poptávky po dovozech v sektorech služeb (G45-47,H49-53,I) o 20 %, propad finální poptávky po dovozech ve zbytku čínské ekonomiky o 10 % a s tím konzistentní kumulativní propad čínského HDP přibližně o devět procentních bodů. |
Nejistota poroste
I když se další šíření viru dá předvídat velice složitě, zdá se, že přírůstky případů mimo Čínu budou v nejbližších dnech spíše zrychlovat. Již nyní jsou vyšší než v samotné Číně.
Trhy tak budou muset pracovat s daleko vyšší nejistotou a větší paletou scénářů. Včetně těch, které povedou k delším a hlubším dopadům na hospodářský výkon v rámci celého roku 2020.
V našem prostředí to může znamenat především pokračující tlak na českou korunu v nejbližších týdnech (ta má silnější technickou metu až na 25,50 EUR/CZK).
GRAF: Vývoj koruny vůči euru
Od začátku letošního roku do současnosti
Stále sice platí, že dopady epidemie by na rozdíl od obchodních válek nebo brexitu měly být dočasné, tedy časem by měla přijít úleva. Je však třeba, aby investoři nejprve viděli „světlo na konci tunelu“. Kde?
Nejlépe v poklesu nových případů mimo Čínu (výborná a aktuální data jsou k vidění například zde). Nebo pokud by se na scéně objevila účinná vakcína.