Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
EU utužuje vztahy s Japonskem a česká vláda se loučí s dalším ministrem aneb souhrn událostí 29. týdne
Co mají Bulhaři proti českým firmám, co dělají hypotéky, kdo vyhrál „hon na lišku“, kdo je nejbohatší z bohatých, co zatím ničí Babišovu vládu, jaké jsou důsledky obchodních válek, s kým se spojuje Evropa nebo kolik utratili fandové fotbalu v Rusku?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
co je podle vás nejpalčivější problém Česka? Záleží na úhlu pohledu, ale posuďte, jak nás vnímají jinde. Třeba organizace Social Watch u nás vidí jako problém genderovou nerovnost, míru předlužení domácností nebo nadměrné množství exekucí a k tomu špatnou dostupnost bydlení. Šéf OECD Angel Gurría zase vidí problém v nedostatku zaměstnanců a nejrychleji stárnoucí populaci v Evropě (uvádí v rozhovoru pro Euro). A k tomu dodává jako problém „eroze důvěry ve vlády a politiku, kterou dělají“. V českém případě, kdy se vláda opírá o podporu komunistů, se tomu poslednímu ani nedivím. Tak snad nebude tak zle…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Bulharsko rozdalo stopky. Bulharský regulační úřad zablokoval plánovaný prodej bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group české investiční skupině PPF. Úřad své rozhodnutí doložil tím, že subjekty vlastní značný počet médií, což by je mohlo motivovat ke zvýšení cen, změně podmínek stávajících smluv nebo k omezení přístupu na trh. Antimonopolní úřad zároveň nepovolil místní firmě Inercom převzít bulharské aktivity české energetické společnosti ČEZ.
Hypotéky na prázdniny kašlou. Navzdory tomu, že úrokové sazby hypotečních úvěrů od loňska stouply skoro o procento, zájem o ně přetrvává. Podle dat Fincentra Hypoindex byl objem nových hypoték v červnu největší za posledních šest měsíců. Důvodem je zřejmě obava žadatelů ze zdražování hypoték a ohlášeného zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů.
VÍCE K TÉMATU: Zpřísnění hypotečních pravidel žádná katastrofa není. Tvrdý úder teprve přijde
Konec miliardového honu „na lišku“. Americká společnost Comcast už nechce aktiva společnosti 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha. Vzdává tak boj se zábavním gigantem Walt Disney, který za majetek tohoto podniku nabídl 71 miliardy USD a přebil tak nabídku Comcastu o šest miliard dolarů.
Král Jeff první Nejbohatší. Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem v moderní historii. Hodnota jeho majetku překonala hranici 150 miliard USD, uvedla agentura Bloomberg. Majetek čtyřiapadesátiletého Bezose je zhruba o 55 miliard USD větší než majetek zakladatele Microsoftu Billa Gatese, kterému patří druhé místo.
Diplomky jako zhouba Babišovy vlády? Po třech týdnech vládnutí oznámil rezignaci už druhý člen vlády trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše (ANO). Po Taťáně Malé, která měla vést Ministerstvo spravedlnosti a rezignovala kvůli plagiátorství diplomové práce již po 13 dnech, nyní rezignoval Petr Krčál na funkci ministra práce a sociálních věcí. Nahradit by ho měla Jana Maláčová, šéfka odboru rodinné politiky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Může prezident odmítnout premiérovi jmenovat ministra? Co říká litera zákona
Do souboje o nejhodnotnější firmu poblíž bilionové hranice se vrací Microsoft
Jeff Bezos po skalpu Microsoftu dal na frak i Googlu
Následky obchodního pošťuchování? Čína směruje své přímé zahraniční investice mnohem více do Evropy než do Severní Ameriky. V Evropě investuje asi devětkrát více, uvádí zpráva nadnárodní právnické společnosti Baker Mackenzie. Nově oznámené čínské fúze a akvizice v Evropě činily v prvním pololetí letošního roku 22 miliard USD, zatímco v USA jen 2,5 miliardy USD. Dokončené investice na severoamerickém kontinentu se v pololetí meziročně propadly o 92 %. Tento posun je výsledkem politiky jak Číny, tak USA, které se snaží chránit svůj průmysl a bránit odlivu kapitálu. Hlavním cílem čínských investorů v Evropě zůstává Německo.
Evropa se obchodně propojí s Japonskem. Evropská unie podepsala s Japonskem svou dosud největší dohodu o volném obchodu. Dojde k odstranění téměř všech cel ve vzájemném obchodu, což pokrývá zhruba třetinu globálního hrubého domácího produktu. Cílem dohody je podpořit hospodářský růst a tvorbu pracovních míst.
Fotbalový účet. Za měsíc trvání fotbalového mistrovství světa utratili fanoušci v Rusku v přepočtu 1,5 miliardy USD, vyplývá z údajů ruské státní banky Sberbank. Zemi navštívily tři miliony návštěvníků. Jejich výdaje se často pohybovaly v návaznosti na výkon fotbalistů. Nejvíce fanoušci utráceli ve druhém týdnu mistrovství, kdy byly ve hře všechny týmy. Chorvati utráceli nejvíce 18. června, kdy jejich tým poprvé vyhrál, a také 9. července, kdy se chystali na semifinále, uvedl list Financial Times.
VÍCE K TÉMATU:
Ekonomický pohled na fotbalový svátek světa. Občas bude hrát David s Goliášem
Z titulu se radují Francouzi. Jejich ekonomiku ale podobná radost spíš nečeká
Brexit nemá vítěze. Pokud Británie příští rok opustí EU bez dohody o volném obchodu, způsobí to zemím EU dlouhodobé škody. Ty budou odpovídat zhruba 1,5 % hrubého domácího produktu, uvedl ve své zprávě Mezinárodní měnový fond. Podle propočtu agentury Reuters to odpovídá zhruba částce 250 miliard USD. MMF se nevěnuje škodám, které brexit způsobí Británii. Tento týden však fond zhoršil odhad růstu Británie na letošní rok, který má být nejslabší od roku 2012.
Nezaměstnanost na Slovensku mírně stoupla. V červnu po předchozím nepřetržitém dvouletém poklesu stoupla míra nezaměstnanosti na Slovensku, a to na 5,43 % z historického minima 5,37 % v květnu. K nárůstu došlo v souvislosti s absolventy vysokých škol, kteří si po letošním skončení studia zatím nenašli zaměstnání a zaregistrovali se na úřadech práce. Do evidence nezaměstnaných letos přibylo zhruba 7500 absolventů vysokých škol, tedy o pětinu méně než v minulém roce.
Graf: Míra nezaměstnanosti na Slovensku za poslední rok
Zdroj: Tradingeconomics.com, ÚPSVaR
Škoda šlape do digitální mobility. Tuzemská automobilka Škoda Auto koupila menšinový podíl v izraelském technologickém startupu Anagog, který vyvíjí technologie v oblasti umělé inteligence (AI). Ty už fungují ve více než stovce různých aplikací pro chytré telefony. Cenu transakce Škoda nezveřejnila.
Štafeta Henryho Forda. Novozélandská firma Perpetual Guardian zavede natrvalo čtyřdenní pracovní týden. Během osmitýdenního testovacího období, kdy všech 240 zaměstnanců pracovalo bez snížení platu, podle jejího šéfa klesla hladina stresu a dokonce mírně narostla i produktivita práce, uvedla agentura DPA. První, kdo zkrátil pracovní týden z šesti na pět dní, byl v roce 1926 americký podnikatel Henry Ford.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Jako lavina: globální zadlužení výrazně roste. Kdo na něj doplatí?
Čeká Němce fiskální obranná expanze „Made in Trump“?
Boj o technologickou nadvládu: přebírá Čína vůdčí pozici Silicon Valley?
Čínská taxislužba Didi zakotví v Japonsku. Alternativní provozovatel taxislužby z Číny společnost Didi Chuxing bude od podzimu nabízet své služby i v Japonsku. V zemi vycházejícího slunce tak zakotví ještě před letními olympijskými hrami, které se budou konat v Tokiu v roce 2020. Hodnota japonského trhu taxislužeb se odhaduje v přepočtu na 15 miliard dolarů.
MMF a jeho mírná skepse. Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že růst světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,9 procenta z loňských 3,7 procenta. Zhoršil však odhad hospodářského růstu v eurozóně na letošní i příští rok a varoval, že se zvyšuje pravděpodobnost eskalace sporů v mezinárodním obchodě. Vyplývá to z aktualizace jarního výhledu.
Inflaci táhnou dražší energie. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zrychlilo na 2 procenta z květnových 1,9 procenta, vyplývá z konečných statistik Eurostatu. Na dvě procenta se inflace v eurozóně dostala po více než roce. V celé Evropské unii pak zůstala na dvou procentech. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v EU i eurozóně zvýšily o 0,1 procenta. Nejvíce k meziročnímu růstu inflace přispěl energetický sektor, sektor služeb a potraviny, alkohol a tabák. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, se zvýšily o 1,3 procenta. Ceny energií stouply o osm procent a potravin, alkoholu a tabáku o 2,7 procenta.
Graf: Inflace v eurozóně
Zdroj: Tradingeconomics.com, Eurostat
Leo na polské trati. Soukromý železniční dopravce Leo Express přidal do svého jízdního řádu pravidelnou linku z Prahy do Krakova. V příštím roce by mohly následovat další linky. Rozsah expanze ale bude záviset na výsledcích první „polské“ linky, řekl ČTK mluvčí společnosti Emil Sedlařík.
Unipetrolu se propadl zisk. Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o polovinu na 3,2 miliardy korun. Analytici očekávali výraznější pokles tržeb a snížení čistého zisku na desítky milionů korun. Unipetrol ale v letošním druhém čtvrtletí vypořádal pojistnou událost na ethylenové jednotce v litvínovské chemičce z roku 2015, což podniku přineslo 1,6 miliardy korun. Loni ovšem ve stejném období zaúčtoval za havárie v Kralupech nad Vltavou a Litvínově pojistné plnění 3,1 miliardy korun. Tržby podniku se snížily o 4,5 % na 58,3 miliardy korun.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – francouzské drama Střídavá péče, norské drama Utøya, 22. července, druhý díl amerického muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again, ve kterém se opět objeví hvězdy stříbrného plátna Meryl Streep, Pierce Brosnan i Colin Firth a konečně americký horor Děsivé dědictví.
- Barvami a hudebními rytmy ožívá i Ostrava. Festival Colors of Ostrava v Dolních Vítkovicích je v plném proudu.
- Hudbymilovní by si neměli nechat ujít hudební festival České hrady, který tento víkend hostí Kunětická hora.
- Rozmarné léto s Tomášem Klusem, Žlutým psem i Jaroslavem Uhlířem můžete zažít v Doksech.
- V Praze můžete zavítat na festival hudby i do holešovického klubu Cross.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.