Jak jest dobře známo, ekonomové mají rádi historky. Není proto divu, že asi nejsledovanější událostí týdne je setkání zástupců centrálních bank v Jackson Hole.
Sejdou se zde totiž lidé, kteří umí s věcmi pohnout a zatřást. Jestli tedy lze odněkud očekávat nekonečný a koncentrovaný proud nových, bádáním podpořených nápadů, myšlenek a vysvětlení, co že se to vlastně děje se světem, je to právě odtud!
Hledí se až za obzor
Z posledních zpráv se nicméně zdá pravděpodobné, že ryze praktická krátkodobá měnověpolitická témata půjdou stranou.
Jinak řečeno, netrpělivě očekávaný projev šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho asi nebude obsahovat zmínky, které by mohly dát obchodníkům jasnější signál ohledně výstupů z jednání ECB na začátku září.
Poté, co v červnu Draghi naznačil útlum kvantitativního uvolňování (trhy si jeho slova takhle aspoň vyložily), euro dále posílilo a tržní sazby vzrostly. A to se ECB, která se již nějaký ten pátek odhodlaně, doposud však marně snaží dotlačit a dotáhnout inflaci k cíli, úplně nelíbí.
Podpora ekonomické dynamiky především
Tím se dostáváme k tématu letošního setkání, kterým by měla být podpora dynamiky globální ekonomiky.
Právě Draghi by se prý měl tématu držet. Proslýchá se ale, že důležitým tématem bude i setrvale nízká inflace, jež centrální bankéře trápí navzdory oživujícím ekonomikám a uvolněným měnovým podmínkám.
Ne že by o různá vysvětlení tohoto fenoménu byla úplně nouze (například zde), avšak zdá se, že obecně přijatelné vysvětlení (tzn. pravda) se stále hledá…
Optimální měnová politika?
Velmi zajímavý je v tomto ohledu přístup Fedu v St. Louis, který již před více než rokem explicitně uvedl, že „stará historka je přežitá“ (podrobněji zde).
Ba co víc, jeho šéf James Bullard se podle svého nového světonázoru již i chová (viz osamělé spodní tečky ve známém „dot plotu“).
Ve zkratce jde o to, že ekonomika se prý může nacházet ve více stavech a tomu by měla odpovídat i optimální měnová politika, jež by měla na tomto stavu záviset.
Poněkud znepokojivé zejména pro trhy je to, že přechody mezi jednotlivými stavy jsou vnímány jako nepředvídatelné.
Hlad po historkách
Uvidíme, co nám tedy letošní konference přinese. Pozornost je každopádně zaručena, neboť jestli má někdo historky ještě raději než ekonomové, jsou to investoři.
A není pochyb o tom, že z tolika projevů nějaké historky rozhodně vydolují.
Z článku jsem si vzal následující:
ani odborníci neví co nás čeká, v každém případě o tom budou uvážlivě diskutovat.
Pokud se o právnících říká, že když o něčem přou dva právníci, vzniknou minimálně tři naprosto protichůdné názory, pak u ekonomů je to podobné s tím, že názor je tak rozplizlý, že je možné jej vykládat naprosto libovolně.