Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Trump do Bílého domu; Rohlík v Německu pomůže Amazonu a ČNB i Fed posílají sazby níže aneb souhrn ekonomických událostí 45. týdne 2024
Libor Akrman 9. listopadu 2024Škody po povodních dosáhnou až 50 mld. Kč; Toyota otevřela v Kolíně obří hub; softwarové společnosti Y Soft pomůže EIB;…
- ANALÝZA
Finanční trhy dnes a před krizí v roce 2008 aneb mají se akcioví býci bát?
V březnu uplynulo deset let, co začal velký býčí trh na akciích. Nicméně stále častěji se ozývají hlasy, že finanční trhy čeká korekce a že další růstový potenciál je už nejspíš vyčerpaný. Pojďme si současné dění srovnat s chováním trhů před poslední finanční krizí. Měli by se investoři bát?
S návratem amerických akcií zpět na historická maxima se opět rojí názory mnohých investorů, že hlavní zámořské indexy jsou zralé na korekci nebo přinejmenším jejich růstový potenciál je omezený.
Aby také ne, když současný růstový trend trvá již více než deset let. Z globální ekonomiky navíc přicházejí převážně zprávy o zpomalování hospodářské aktivity a snižování výhledů pro růst HDP.
Tvar výnosové křivky také rozhodně nevěstí nic dobrého. Přímo se tak nabízí dát současný stav na trzích do kontextu s děním před krizí z roku 2008.
Od svého předkrizového vrcholu ze srpna 2007 posílil index S&P 500 o slušných 86 procent. I investor, který vstoupil na trh v tu nejnevhodnější chvíli, zaznamenal za bezmála dvanáct let velmi dobré zhodnocení.
Pokud by naopak investor trefil naprosté dno amerického trhu z března 2009, dosáhl by zhodnocení dokonce o výborných 330 procent.
GRAF: Vývoj indexu S&P 500
Od roku 2006 do současnosti, v bodech
Zdroj: TradingView.com
Nervozita investorů
Co můžeme říci s určitostí, je fakt, že současný býčí trh je nejdelší v historii. Růstový cyklus trvá již déle než celé desetiletí. Už jen tato skutečnost vyvolává v očích mnohých investorů nervozitu.
Svou délkou současný růstový trend dokonce již překonal býčí trh z devadesátých let, který skončil na přelomu milénia splasknutím tzv. dot.com bubliny.
Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že v pokrizových letech centrální banky výrazně podpořily růst cen rizikových aktiv. Použily k tomu bezprecedentní měnovou politiku spočívající v nulových úrokových sazbách a kvantitativním uvolňování. To vše logicky délku růstového cyklu na akciích uměle prodloužilo.
TABULKA: Srovnání nejdelších býčích trhů
Zdroj: Comsense
Ocenění na vyšších než předkrizových úrovních
Pokud zaměříme pozornost na ocenění amerického trhu jako celku, nemůžeme říci, že by byl trh vyloženě extrémně drahý, alespoň z perspektivy posledních několika let.
Index S&P 500 se totiž aktuálně obchoduje za více než sedmnáctinásobek očekávaných zisků v příštích čtyřech kvartálech, což je v podstatě průměrná hodnota ocenění od roku 2014.
Na druhou stranu index byl na podzim roku 2007, tedy před hospodářskou krizí, oceněn na nižších úrovních než dnes. Konkrétně okolo patnácti- až šestnáctinásobku očekávaných zisků.
Vývoj základní úrokové sazby v USA |
Zdroj: Tradingeconomics.com |
Valuace však souvisí i s úrokovými sazbami, které byly v posledních letech v USA velmi nízké, a tím pádem do jisté míry ospravedlnily vyšší ocenění.
K tomu se přidalo i poměrně vysoké tempo růstu čistých zisků v roce 2018, které se předem očekávalo a samozřejmě se propsalo i do ocenění na bázi předběhového ukazatele P/E (poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii, resp. tržní kapitalizací dané firmy a jejím čistým ziskem, pozn. red.).
Suma sumárum můžeme říci, že akcie jsou dnes dražší než před krizí v roce 2008, a investoři tedy rozhodně nemohou usínat na vavřínech v domnění, že drží fundamentálně levná aktiva.
GRAF: Vývoj předběhového P/E pro index S&P 500
Od roku 2006 do současnosti
Zdroj: Comsense, Thomson Reuters
Výnosová křivka? Nic dobrého na obzoru
Varovný signál býčímu trhu vysílá i výnosová křivka amerických státních dluhopisů. Ta má netradiční, velmi zploštělý, a ve své střední části dokonce inverzní tvar.
V současnosti totiž krátkodobé dluhopisy Spojených států nesou vyšší výnosy než ty střednědobé. To značí skutečnost, že dluhopisoví investoři nejsou příliš optimističtí ohledně budoucího ekonomického růstu.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Které jsou nejlevnější a nejdražší americké akcie na začátku roku 2019?
Sledovat index strachu se vyplatí. Nicméně propadu akcií nezabrání ani on
Akcie letí stále vzhůru. Jde o nejsilnější start za posledních 30 let
Spíše sází na to, že USA mají před sebou ekonomické zpomalení spojené s poklesem úrokových sazeb. Právě z toho důvodu preferují nákup střednědobých dluhopisů, pomocí kterých si uzamknou současné tržní výnosy na delší dobu než v případě krátkodobých papírů.
Takový tvar výnosové křivky je netypický, neboť zpravidla se obchodují dluhopisy s delší maturitou za vyšší výnosy. Investoři by totiž měli být odměněni za nejistotu spojenou s držbou dlouhodobějších dluhopisů.
Predikovat inflaci, růst HDP a další makroekonomické veličiny je totiž daleko jednodušší v krátkodobém horizontu než v tom dlouhodobém, se kterým je spojena řada nejistot.
GRAF: Současný tvar výnosové křivky amerických dluhopisů
Na ose X jsou dluhopisy s různou délkou splatnosti, na ose Y je výše výnosu v procentech.
Zdroj: Comsense, Thomson Reuters
Nezvyklý tvar výnosové křivky tak rozhodně přináší výrazné důvody k opatrnosti. To lze vyčíst i z grafu znázorňujícího rozdíl mezi výnosy desetiletých a dvouletých státních dluhopisů USA.
Tento rozdíl aktuálně dosahuje pouhých cirka 15 bazických bodů a je tak na nejnižších úrovních od krizového období.
GRAF: Rozdíl mezi výnosy desetiletého a dvouletého amerického státního dluhopisu
Od roku 2005 do současnosti, v bazických bodech
Zdroj: Comsense, Thomson Reuters
V minulosti výnosová křivka fungovala jako poměrně spolehlivý indikátor blížících se ekonomických problémů.
Každé recesi v historii předcházela inverzní podoba výnosové křivky, tedy že krátkodobé výnosy nesly více než ty dlouhodobé. K této situaci došlo jak před krizí v roce 2008, tak i v období před splasknutím dot.com bubliny.
Obezřetnost je namístě
Ačkoliv k příchodu recese či znatelnému poklesu cen rizikových aktiv nemusí bezpodmínečně v blízké budoucnosti dojít, riziko korekce, a tedy konce býčího trhu na zámořských akciových trzích rozhodně není zanedbatelné.
V současnosti se totiž podle všeho dostáváme do závěrečné fáze hospodářského cyklu. A to je spojeno se zpomalováním globálního ekonomického růstu a tlakem na ziskovost firem.
Vždyť v případě nyní probíhající výsledkové sezony za první čtvrtletí se očekává pokles čistých zisků v rámci indexu S&P 500. Nejvíce pod tlakem budou marže technologických firem, kterým se v posledních letech náramně dařilo.
A jak to většinou bývá, největší prostor k poklesu tradičně mají ta aktiva, která se historicky vyvíjela nejlépe. Pokud totiž dojde k tržním výprodejům, budou to právě technologie a další cyklické sektory, které budou zasaženy nejcitelněji.
Korekce z konce loňského roku tak mohla být pouze předzvěstí ještě výraznějších výprodejů.