Mohlo by vás také zajímat
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Škodovky už umí platit za tankování samy. Díky službě Pay to Fuel
Libor Akrman 16. září 2024Škoda Auto ve spolupráci s Mastercard spustila v Česku službu Pay to Fuel, která umožňuje platit za načerpané palivo přímo…
- ČLÁNEK
Fintech není jen růžovou budoucností oboru. Německá banka N26 se stahuje z Ameriky, zkusí to na Východě
Německá fintechová hvězda, banka N26, se stahuje z amerického trhu. Za dva a půl roku tu získala půl milionu klientů a to je málo. Nyní její vedení chce expandovat jinde, například ve východní Evropě.
Mobilní a digitální banka N26 je dlouhé roky považována za černého koně německého bankovnictví, který může uspět i na globálním trhu. Ambice měli zakladatelé fintechového projektu Valentin Stalf a Maximilian Tayenthals od začátku podnikání v roce 2013 obrovské.
N26 ve zkratce |
N26 je německá internetová banka, která se do července 2016 jmenovala Number 26. Sídlí v Berlíně a služby poskytuje v celé eurozóně s výjimkou Litvy, Lotyšska, Kypru a Malty. (Zdroj: Wikipedia) |
V lednu 2021 měla čistě internetová banka sedm milionů zákazníků v 25 zemích, většina z nich mladších 35 let. Nyní ale přichází vystřízlivění, protože se stahuje z vysoce prestižního, ale zároveň velmi konkurenčního trhu ve Spojených státech.
Přitom ještě před oznámením exitu z amerického trhu byla banka ohodnocena investory na devět miliard dolarů. Američtí zákazníci, kterých je půl milionu, nebudou moci od 11. ledna 2022 používat mobilní aplikaci ke svým účtům.
Po dvou a půl letech berlínská banka své dobývání Nového světa vzdala. Tvrdí, že se chce zaměřit na evropské podnikání a expandovat na trhy ve východní Evropě. „Prozatím se strategicky zaměřujeme na naši hlavní činnost v Evropě,“ uvedl v písemném prohlášení pro agenturu Bloomberg ředitel pro růst Alexander Weber.
Ostrovní zkušenost
Není to ale poprvé, co se miláček rizikového venture kapitálu musel „pakovat“ z vysoce konkurenčního prostředí, kde se hovoří anglicky. Už loni se společnost N26 poroučela z Britských ostrovů a odůvodnila to brexitem.
Kritici ale připomínají, že to bylo spíše kvůli tomu, že nedokázala získat dostatek klientů. V Británii funguje silná konkurence mobilních bank, jako je Monzo, Revolut nebo Starlink Bank.
Nicméně i britská banka Monzo si na americkém trhu vylámala zuby a stáhla žádost o bankovní licenci.
„V Evropě vidíme spoustu příležitostí k růstu v on-line bankovnictví,“ řekl pro web CNBC ředitel start-upu Fourthline Krik Gunning, který pomáhá firmám ve fintech sektoru včetně N26. Podle něj je odchod z USA rozumným a chytrým krokem. Banka chce od příštího roku nabízet klientům i nové funkce, jako jsou investiční produkty.
Ostrá americká konkurence
Americká anabáze N26 začala v červenci 2019 a od té doby čelila řadě komplikací. Poznamenal jí covid, kdy loni propustila desetinu svých zaměstnanců v New Yorku. Už na jaře 2020 také odešel šéf pro USA Nicolas Kopp a založil si vlastní byznys.
Na americkém trhu navíc Němci čelili ostré konkurenci tradičních bank, jako je JPMorgan Chase, Bank of America, ale i „nových bank“, jako jsou třeba Chime a Varo.
GRAF: Amerika dominuje fintechu
Srovnání počtu fintech společností podle regionů v letech 2018 až 2021
Pozn.: EMEA – Evropa, Blízký východ, Afrika; APAC – Asie, Tichomoří
Zdroj: Statista
N26 nemá ale úplně čistý štít. Jednak spolupracovala ve svých začátcích s bankou Wirecard, která se stala noční můrou německé politické elity. Včetně nastupujícího německého kancléře Olafa Scholze, jenž nedokázal odhadnout, že banka v polovině roku 2020 zkrachuje a bude jí „chybět“ 1,9 miliardy eur.
Problémy s německými regulátory
N26 také čelí kritice v Německu od regulačních orgánů. Musela zaplatit pokutu, protože nedostatečně kontroluje možné praní špinavých peněz a financování terorismu.
Naopak u investorů se startupovému jednorožci dařilo. V říjnu společnost oznámila, že získala v dalším kole financování 900 milionů dolarů na rozvoj svých služeb. Celkem už Stalf a Tayenthals získali na svůj projekt 1,7 miliardy dolarů.
Mezi známé tváře investorů, které přesvědčili, patří i miliardář a zakladatel firmy PayPal Peter Thiel. Dalšími jsou investiční fondy Coatue Management, který založil investor Philippe Laffont, nebo singapurský státní investiční fond GIC.
Ostatně dařilo se i dalším německým start-upům. Podle dat poradenské společnosti EY tamní začínající firmy loni od investorů vybraly kolem 4,5 miliardy eur.
VÍCE K TÉMATU:
Proč se jihovýchodní Asie stává rájem fintechu?
Fintechová revoluce v plném proudu. Mobilní banky expandují. Budou ziskové?
Neodůvodněný optimismus investorů
V německých médiích nicméně zaznívá určitá skepse ohledně budoucnosti banky N26. Upozorňuje se na to, že její ocenění na osm až devět miliard dolarů je až příliš nadsazené.
Jde o stejné ohodnocení pro mobilní banku jako tradiční německý bankovní dům Commerzbank, se 150letou historií, stovkami kamenných poboček a 15 miliony klientů (třetina připadá na dceřinou firmu mBank v Polsku, Česku a na Slovensku, pozn. red.).
Oproti tomu N26 nemá žádné pobočky, ale místo toho nabízí pouze webové stránky a mobilní aplikaci, přes které si lze on-line otevřít účet a provádět všechny úkony.
Týdeník Wirtschftswoche napsal, že nejvýznamnější německý finanční start-up je velmi přeceňovanou firmou, která před dvěma lety s velkou pompou ohlásila vstup na americký trh a nyní se tiše stahuje a zanechává za sebou půl milionu nespokojených klientů.
Vedení N26 má podle magazínu nerealistická očekávání. Proč by si měli Američané z široké nabídky zvolit právě německou mobilní banku? ptá se komentátor týdeníku. Navíc v N26 teprve zavádějí nové služby, které konkurence často už dávno svým klientům poskytuje.
S regulátorem za zády
Důvěryhodnosti značky z Berlína nepomáhá ani to, že německý finanční regulátor BaFin krouží kolem podniku zakladatele Stalfa. Letos to je už druhá kontrola, která potvrdila nedostatky ve firmě.
V červnu dostala společnost od německého finančního regulátora pokutu ve výši 4,25 milionu eur kvůli opožděnému podávání zpráv o podezřelých aktivitách. Vytýkáno je především pochybné řízení rizik. Aby měla banka čas na nápravu, nesmí v Evropě měsíčně přijmout více než 50 tisíc nových klientů.
První jarní mise komisaře BaFinu konstatovala malou snahu v boji proti praní špinavých peněz. Pokud by banka N26 byla obchodována na burze, její akcie už by se dávno zhroutily, míní ekonomický týdeník.
Otázka je, jak se tato neobanka, jak ji nazývá renomovaná společnost Gartner, popere s dalším vývojem. Odborníci bankám, jako je N26 a jí podobné, třeba i Revolut nebo Monzo, věští i nadále velkou budoucnost, která je navíc finančně podpořena investory. Již v roce 2019 společnost Gartner předpovídala, že tradiční banky budou do roku 2030 za zenitem. Uvidíme…