Digitální transformace, průmysl 4.0, big data, digitalizace – to vše jsou časté termíny, ale jejich převedení do praxe českých firem a průmyslu už tak velkolepé většinou nebývá.
Víte třeba, kolik máte v tuto chvíli produktu X na skladě ve městě Y? Kolik lidí je právě teď ve výrobě? Kolik jste měli včera obrat od půlnoci do šesti do rána? A kolik ve stejný den před rokem? Kdo z vašich pracovníků ve výrobě či ve skladu podal za minulý měsíc nejlepší výkon?
Pokud takové či jim podobné informace nedokážete zjistit z vašich firemních dat a systémů během minuty, tak vás skutečná digitalizace teprve čeká.
Většina dat se neanalyzuje?
Její proces by se přitom dal velmi zjednodušeně popsat takto: vyhoďte papíry a propojte ve firmě za pomoci vhodných IT řešení všechno se vším. V prvé řadě musíte začít u dat a potřeby je sbírat. Pokud firmou informace a data neprotékají, tak její zavedení digitalizaci čelí problémům.
„Datová analytika hraje stále významnější roli ve všech odvětvích, přesto má mnoho podniků stále problémy s plným využitím svých dat bez robustní infrastruktury a analytických nástrojů,“ říká Tyler Hofstede, compute product marketing manager ve společnosti HPE.
Jeho slova potvrzuje i společnost Cisco, podle níž není 99,5 procenta shromážděných dat nikdy analyzováno. A 89 % podniků se domnívá, že nepřijetím datové a analytické strategie riskují ztrátu tržního podílu a dynamiky.
„Data jsou tím nejdůležitějším aktivem každé firmy a jsou nezbytná pro fungování v nové éře digitální ekonomiky,“ podotýká Tom Black, senior viceprezident a generální ředitel HPE Storage.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
PODCAST Petr Loužecký (Algotech): Bez cloudu by se svět IT zastavil
Firmy budoucnosti se bez technologií neobejdou. Jak je ovlivní edge computing?
PODCAST Roman Pichlík (Ataccama): Měli bychom se neustále učit z chyb, aniž by to pro firmu bylo zničující
Bez dat to nepůjde
Některé firmy již na „digitální cestu“ vykročily a jejich digitalizované systémy data alespoň sbírají. Pokud s nimi ale nikdo nepracuje, společnost to navíc stojí čas a peníze.
Jedním ze základních principů digitální transformace je odbourávání bariér izolovaných dat, budování komplexních datových zdrojů a samotné využívání dat. „Pokud firmy nic neudělají, tak v podstatě nemohou naplnit snahu o digitální transformaci, která je nezbytná pro podnik řízený daty – což znamená ztrátu hodnoty, ztrátu poznatků a v konečném důsledku ztrátu příjmů,“ dodává Hofstede.
Výsledkem digitalizace by se kdokoli odpovědný ve firmě měl být schopen dostat prakticky na jeden klik k jakýmkoliv informacím z celé firmy. Zároveň by je měl dokázat dále analyzovat a interpretovat. Díky tomu odstraníte neefektivitu a ušetříte náklady.
Podle studie výzkumné společnosti IDC a HPE se v průměru ve firmách efektivně využívá pouze 32 procent dat.
Proč firmy potřebují účinnou správu dat? Proč by neměla být založená na izolovaných zdrojích dat? Co musí obsahovat moderní filozofie správy datových úložišť? Jak v tomto směru postupuje HPE a její platforma?
Na tyto otázky vám dá odpověď právě exkluzivní studie společností IDC a HPE.