Mohlo by vás také zajímat
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Investiční výhled na příští rok: Investoři by měli být velice selektivní
Michal Stupavský 10. prosince 2024V průběhu roku 2025 očekávají analytici Conseq Management, že alespoň některé americké a technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací možná…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- Analýza
Fondy kvalifikovaných investorů rostou jako houby po dešti. Seznamte se s těmi největšími
Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí to, čeho nelze dosáhnout jinými investičními nástroji. Představují pestrou škálu investičních možností a umožňují investovat do specifických tříd aktiv. Pojďte se s nimi seznámit. Představíme vám i ty největší, které na českém trhu jsou.
Movitější investoři mohou kromě klasických podílových fondů pro retailovou klientelu využívat v rámci zhodnocování volných prostředků i tzv. fondy kvalifikovaných investorů (FKI).
Jejich obliba v poslední době roste, mimo jiné i kvůli tomu, že některé klasické investiční nástroje jsou nyní výnosově neatraktivní kvůli pokročilé fázi hospodářského cyklu. Výhodou FKI je, že jejich správce má daleko širší pole působnosti, co se týče volby investiční strategie i jednotlivých tříd aktiv, než klasické fondy.
Nástroje ne pro každého
Za kvalifikovaného lze považovat investora, který má dostatečně vysoký volný kapitál a zároveň má nadprůměrné znalosti a zkušenosti v oblasti investic.
Podle současné legislativy je minimální vklad do takových produktů stanoven na jeden milion korun, zároveň musí investor čestně prohlásit, že takové rozhodnutí odpovídá jeho finančnímu zázemí, investičním cílům a zkušenostem.
Cílem této legislativní úpravy je, aby FKI využívaly pouze osoby, které disponují takovým majetkem, aby je případný neúspěch investice neohrozil a zároveň aby investoři dostatečně rozuměli, co se s jejich penězi bude dít.
Investování do FKI s sebou nese specifická rizika, neboť jsou při správě často používány finanční deriváty nejen za účelem zajištění, ale i kvůli spekulaci na pohyb cen na finančních trzích. Zároveň například odpadá nutnost pravidelného oceňování majetku na denní bázi.
Široká nabídka investic
Na trhu můžeme najít produkty zaměřené na alternativní investice, jako jsou automobiloví veteráni, skladové prostory či archivní vína.
Může však jít i o aktiva typu private equity, tedy soukromé veřejně neobchodované společnosti, pozemky, pohledávky, či dokonce peer to peer půjčky. Existují však i FKI, které investují do klasických veřejně obchodovaných aktiv, tedy akcií či dluhopisů, často však spekulují nejen na jejich růst, ale i na pokles.
Zároveň je pro fondy kvalifikovaných investorů legislativa shovívavější i v oblasti regulace poskytovaných informací pro investory. Nemusí například zveřejňovat dokument klíčových informací pro investory (KIID), ani uvádět syntetický ukazatel rizikovosti SRRI.
Existují i uzavřené fondy, ze kterých například po nějakou předem určenou dobu není možné vystoupit. To je typické zejména u private equity investic, u kterých je potřeba naplnit předem definovaný horizont, po který může fond jednotlivé nakoupené společnosti rozvíjet předtím, než úspěšně realizuje jejich prodej.
Případně lze často FKI prodat jen v předem stanovených intervalech, například jedenkrát ročně, kdy zároveň dochází k ocenění majetku.
Přes dvě stovky fondů
Co se právní formy týče, může jít kromě běžné právnické osoby o tzv. SICAV, což je akciová společnost s proměnným základním kapitálem, v jejímž rámci je umožněn flexibilní vstup a výstup investorů.
SICAV vydává totiž dva druhy akcií, a to zakladatelské s hlasovacími právy a investiční, které jsou určeny právě investorům a mají právo odkupu. FKI může mít dále podobu komanditní společnosti, svěřenského fondu či podílového fondu.
Podle dostupných statistik existuje dnes v České republice přes 200 fondů kvalifikovaných investorů. Ne všechny jsou však veřejně nabízeny potenciálním investorům, některé slouží pouze při správě soukromého kapitálu. To díky tomu, že FKI mají ze zákona sníženou daň z příjmu na pět procent oproti klasickým právnickým osobám, které podléhají 19procentní sazbě.
VÍCE K TÉMATU:
Fondy kvalifikovaných investorů: přínos ekonomice, nebo trik na nižší daně?
SkyLimit: Češi nemají dost zkušeností a odvahy někam investovat
České realitní fondy nabírají na popularitě. Navíc jsou výkonnější než ty zahraniční
Nástroj daňové optimalizace
Díky FKI tak daňově optimalizuje například i ČEZ nebo řada velkých realitních skupin. Podle Asociace pro kapitálový trh ČR je ve fondech kvalifikovaných investorů alokováno v současnosti okolo 150 miliard korun, za poslední tři roky tak objem spravovaných aktiv v těchto nástrojích vzrostl na dvojnásobek.
V případě těchto invetic je však potřeba ještě výrazně větší důvěra ve správce než u klasických podílových fondů. A to nejen kvůli objemu svěřených prostředků, ale i kvůli rozličným investičním aktivitám, které může manažer v rámci portfolia realizovat.
Na druhou stranu je možné díky těmto nástrojům získat alokaci na aktiva, ke kterým se individuální investor může dostat jen stěží. Na trhu tak jednoznačně FKI své místo mají, investici by však měla vždy předcházet důsledná analýza možných rizik i potenciálního výnosu.
Představujeme, seznamte se
Které FKI se nabízí tuzemským movitým investorům? Zkušení movití investoři se logicky snaží své portfolio diverzifikovat o takové příležitosti, které budou potenciálně generovat zajímavé výnosy a zároveň nebudou silně korelovány s klasickými finančními aktivy.
Připravili jsme proto souhrn velkých, případně jiným způsobem zajímavých či výjimečných fondů kvalifikovaných investorů, které působí na tuzemské investiční scéně. Netvrdíme, že všechny jsou dnes atraktivní z pohledu možného výnosu a podstupovaného rizika, nicméně jistě mezi nimi lze objevit zajímavé příležitosti pro dlouhodobou investici.
Jet 1, Jet 2
Typickými zástupci private equity fondů kvalifikovaných investorů jsou Jet 1 a Jet 2 investiční společnosti Jet Investment, kterou vede známý brněnský finančník Igor Fait. Upisovací období fondu Jet 1 skončilo již v minulém roce poté, co byla vybrána částka 3,3 miliardy korun.
Správce získané prostředky investuje do zpravidla průmyslových podniků, za dva roky provozu fondu uvádí velmi dobré dosavadní zhodnocení 16 procent p. a., na své peníze si však investoři ještě počkají, neboť fond má investiční horizont až do roku 2022.
Do konce října probíhá úpis fondu Jet 2, jehož investiční horizont je stanoven přibližně na osm až deset let. Získané prostředky budou opět investovány do soukromých společností, zejména v oblasti průmyslu. Přímo do fondu lze investovat od částky deseti milionů korun, skrze fond fondů společnosti Conseq poté od jednoho milionu.
Cílem Jet Investment je dosáhnout zhodnocení více než 15 procent p. a., což je skutečně odvážné předsevzetí. Dosavadní výsledky a zkušenosti investiční skupiny však hovoří o tom, že splnění cíle není nereálné.
Vltava Fund SICAV
Vltava Fund je pravděpodobně nejznámějším fondem kvalifikovaných investorů u nás, byl založen již v roce 2004 a podle časopisu Forbes byl dokonce prvním hedgeovým fondem ve střední Evropě.
Za fondem stojí Daniel Gladiš, známá postava českého investičního světa, pravidelný řečník řady konferencí a seminářů na téma investování. Fond je registrován na Maltě a využívá právní struktury SICAV, vydává tedy investiční akcie, které prodává investorům.
Minimální investice je nastavena na ekvivalent 125 tisíc eur, tedy v přepočtu více než 3,2 milionu korun. Fond není v mnohých ohledech příliš sdílný, například nikde veřejně neuvádí velikost spravovaného kapitálu ani některé další klíčové informace.
Podle neoficiálních údajů by však měl fond spravovat majetek okolo dvou miliard korun. Investiční strategie fondu je do velké míry založena na filozofii Warrena Buffetta, z jehož myšlení Gladiš vychází.
Filozofie fondu spočívá ve výběru podhodnocených společností s relativně nízkým oceněním. Využívá však i různých opčních strategií a sázek na pokles pro zajištění dodatečného výnosu.
Sirius Investments Reserva
Sirius Investments Reserva je podfondem společnosti Sirius Investments SICAV. Jedná se o produkt určený kvalifikovaným investorům, který se zaměřuje na alternativní investice. Typickým příkladem takových investic mohou být aktiva navázaná na životní pojištění, faktoringové pohledávky, spotřebitelské a firemní úvěry, P2P půjčky a podobně.
Fond do těchto aktiv neinvestuje napřímo, ale skrze zahraniční fondy. Produkt by založen v polovině roku 2015 a od té doby se mu podařilo získat pod správu více než 1,9 miliardy korun. Průměrné roční zhodnocení dosahuje od založení 4,9 procenta.
Výhodou takového typu investice je, že není přímo korelovaná například s akciovým trhem, dokáže přitom generovat srovnatelné výnosy. Fond má několik tříd, nicméně minimální investice začíná už na jednom milionu korun.
Robot Asset Management, podfond QUANT
Podfond nesoucí jméno QUANT je produktem vytvořeným investiční společností Robot Asset Management, za níž stojí známí tuzemští finančníci Pavel Kohout a Aleš Michl.
Minimální investice je nastavena na zákonné minimum, tedy alespoň jeden milion korun. Fond investuje do kombinace ETF na americké akcie a depozitních produktů na základě interně zkonstruovaného algoritmu, který posuzuje cenu akcií s množstvím peněz v ekonomice.
Kromě množství dostupné likvidity bere v potaz ještě další veličiny, na jejichž základě algoritmus určí optimální poměr alokace mezi právě akcie a nástroje peněžního trhu. Aktuálně drží fond 66 procent aktiv v ETF kopírující index S&P 500 a 34 procent jako bankovní vklad.
Fond spravuje více než 500 milionů korun, přičemž zakladatelé by rádi dosáhli v dohledné době miliardové hranice. Portfolio je zajištěné proti měnovým pohybům do české koruny. Jen budoucnost ukáže, zda bude algoritmus fondu schopen správně předpovědět recesi, prozatím je vůči americkým akciím i přes jejich poměrně vysokou valuaci spíše optimistický.
Wine Investment Partners
Tento nástroj, jak už název napovídá, se specializuje na investiční vína, jedná se však o velmi malý fond, aktuálně podle poslední zprávy hodnota jeho kapitálu dosahuje 150 milionů korun, přičemž počet investorů se pohybuje okolo čtyřiceti.
V rámci svých aktiv fond drží více než 34 tisíc lahví s průměrnou cenou více než 4 000 korun za láhev. Víno je zpravidla uskladněno v certifikovaných skladech ve francouzském Bordeaux. Odtud pochází i bezmála 90 procent veškerého vína, které má fond nakoupeno.
Od svého založení v září 2014 došlo ke kumulativnímu zhodnocení investiční akcie o cirka deset procent. Na hodnotu akcie nepříznivě působí posilování české koruny, neboť vína jsou zpravidla oceňována a obchodována v eurech.
Jistě se jedná o zajímavou alternativu. Oproti fyzické investici do vína navíc odpadá riziko, že investor podlehne nutkání a přemění svou investici do vína ve spotřebu.
ENGINE CLASSIC CARS
Jedná se o velmi malý fond kvalifikovaných investorů, který je zaměřen na nákup, držbu a následný prodej sběratelsky cenných automobilů a motocyklů. Jeho hodnota aktiv dosahuje zhruba 50 milionů korun, přičemž od založení v červenci 2016 dosáhl fond zhodnocení bezmála sedm procent.
Minimální investice je nastavena na jeden milion korun, fond cílí na dosažení ročního výnosu na hladině šesti procent, doporučený investiční horizont dosahuje pěti až sedmi let. V jeho portfoliu nalezneme vozy věhlasných značek jako Ferrari, Porsche, Bugatti a podobně.
Nesoustředí se přitom jen na extrémně drahé vozy, ale investuje i do automobilů v pořizovací ceně v řádu desetitisíců eur.
Český fond půdy
Fond investuje, jak už je z názvu patrné, do zemědělské půdy, přičemž strategie je založena na přímém výkupu pozemků od drobných majitelů.
Následně jsou pozemky konsolidovány do větších celků, což umožňuje fondu pronajímat za vyšší ceny díky silnější vyjednávací pozici vůči zemědělcům, případně prodávat tyto celky s prémií oproti polnostem s malou výměrou.
Aktuálně jsou veškerá aktiva fondu lokalizována v Česku. Minimální investice je nastavena na 75 tisíc eur, přičemž celková hodnota spravovaného majetku dosahuje téměř 1,5 miliardy korun. Fondu se velmi daří zhodnocovat svěřené prostředky díky dosavadnímu růstu cen polností, od založení v roce 2014 připsal 11,3 procenta p. a., což je skvělý výsledek.
Nova Real Estate
Z nemovitostních fondů kvalifikovaných investorů lze zmínit Nova Real Estate, který drží aktiva v hodnotě přes 250 milionů eur. V rámci své strategie se zaměřuje na přímé investice do nemovitostí v České republice.
Fondový kapitál dosahuje 93 milionů eur (v přepočtu necelé 2,4 miliardy Kč, pozn. red.), z toho je patrné, že fond ve velké míře využívá finanční páku za účelem dosažení vyšší výnosnosti pro investory. V roce 2017 realizoval fond zhodnocení 5,3 procenta.
Historie Nova Real Estate není příliš bohatá, první nemovitosti začal nakupovat teprve v roce 2016. V jeho portfoliu nalezneme kancelářské prostory v Praze či obchodní prostory v dalších městech ČR, například v Českých Budějovicích, Jablonci nad Nisou či Znojmu. Fond očekává roční zhodnocení pro investory na hladině pět procent p. a., investice začíná od jednoho milionu korun.
Conseq eko-energetický OPF
Investičním záměrem tohoto fondu je zhodnocovat svěřené prostředky investováním do společností zabývajících se výrobou energie z obnovitelných zdrojů, případně vkládá peníze do nemovitostí, pohledávek a dalších aktiv spojených s obnovitelnými zdroji energie.
Přibližně dvě třetiny držených aktiv představují investice do dvou fotovoltaických elektráren v ČR, FVE Myslív a FVE Zlonín. Dále fond investuje do podílu ve společnosti provozující větrné parky v Polsku a do fondu Impax NEF III, který se zaměřuje na development obnovitelných zdrojů v západní a severní Evropě.
Fond byl založen v roce 2010, od té doby vykázal roční výkonnost 4,4 procenta p. a. Objem aktiv fondu dosahuje 337 milionů korun.
Accolade Industrial Fund
Strategie fondu spočívá v budování diverzifikovaného portfolia průmyslových nemovitostí v Česku, na Slovensku, v Polsku, Německu a Rakousku. Jedná se například o skladové a výrobní prostory, případě ostatní typy komerčních nemovitostí.
Minimální investice začíná na ekvivalentu 75 tisíc eur, odkup je možný nejdříve po pěti letech. Celková pronajímatelná plocha fondu dosahuje 515 tisíc metrů čtverečních, mezi nájemce patří například společnosti DHL, Tchibo či Assa Abloy.
Fond má několik tříd akcií, ta nejstarší vydaná v roce 2014 doposud vykázala zhodnocení o 57 procent. Celková čistá hodnota aktiv fondu dosahuje 135 milionů eur (cca 3,5 mld. Kč, pozn. red.). Ocenění probíhá minimálně dvakrát ročně.
Jedná se o typický příklad investice, kterou by soukromý investor jen obtížně realizoval ve vlastní režii, skladovací prostory přitom generují znatelně vyšší výnos z nájemného než například rezidenční nemovitosti.
Stojí za pozornost
Náš výčet je rozhodně skromný. Jak už bylo řečeno, FKI je v Česku přes dvě stovky. Další zajímavé fondy jako investiční příležitosti z rodiny FKI si představíme zase někdy jindy.
Rozhodně však FKI představují svébytnou kategorii investičních příležitostí a nabízejí dobrou příležitost pro diverzifikaci. Stojí za pozornost a umožňují zajímavé výnosy.