Mohlo by vás také zajímat
Trumpovo varování Putinovi: 100procentní clo na dovoz pro země, které se odkloní od dolaru
Lukáš Kovanda, Libor Akrman 2. prosince 2024Americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz z těch zemí, které by zamýšlely snižovat…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Saúdové staví nový div světa, architektonický symbol nové éry
Libor Akrman 11. listopadu 2024Saúdská Arábie rozjíždí v Rijádu projekt New Murabba, který slibuje stát se jedním z největších stavebních počinů na světě. Jeho…
- Článek
Generační obměna v kolébce Orientu. Kdo je nový nástupce krále Saúdů?
Před pár dny proběhla nečekaná změna v hierarchii saúdskoarabské královské rodiny. Král Salmán dekretem rozhodl o výměně korunního prince. Místo Salmánova synovce se následníkem stal jeho syn, přezdívaný Mr. Everything. Kdo je muž, který jednou může stát v čele ropné velmoci?
Veřejnost před pár dny poměrně zaskočil nečekaný a předem neohlášený čin krále Salmána, vládce Saúdské Arábie. Za přímého následníka trůnu a také místopředsedu vlády totiž jmenoval svého 31letého syna Mohameda bin Salmána.
Doposud byl jako nástupce stanoven králův 57letý synovec Mohamed bin Nájif. Ten je vnukem prvního krále Saúdské Arábie Abd al-Azíze.
Nájif byl doposud ministrem vnitra a královský dekret upravující dědice trůnu ho také uvolnil ze všech jeho funkcí. Na ministerském postu ho nahradí 33letý princ Abdal Azíz bin Saúd bin Nájif.
Příliš rychlá kariéra?
Tyto změny odborná veřejnost očekávala, avšak jen málokdo by předpovídal, že přijdou tak brzy.
Začaly kvůli tomu sílit spekulace o zdravotním stavu 81letého krále. Mluví se o tom, že trpí demencí, čehož údajně zneužívá právě jeho čerstvý nástupce. Jedná se však o nepotvrzené spekulace.
Vliv Mohameda bin Salmána tak sílí a jen těžce si lze představit rychlejší kariérní vzestup.
Mohamed bin Nájif byl jako korunní princ jmenován v roce 2015, společně s ním byl Mohamed bin Salmán jmenován jako jeho zástupce. Tento čin ale tehdy vyvolal kontroverzi, protože žili a stále žijí královi mladší bratři, kteří by dle tradice mohli očekávat své jmenování.
Zvláště ukřivděn mohl být králův mladší bratr Mukrín bin Abd al-Azíz. Ten je údajně největším protivníkem nového korunního prince, co se týče sporů a bojů o moc uvnitř rodiny.
Mr. Everything
Mohamed bin Salmán má v Saúdské Arábii na starosti poměrně velký počet důležitých záležitostí. Také díky tomu se mu přezdívá „Mr. Everything“.
Z pro veřejnost neznámého potomka se tak vypracoval v jednoho z nyní již nejvlivnějších lidí na světě. Než dosáhl věku 30 let, dostal na starost ministerstvo obrany s jedním z největších rozpočtů v zemi.
VIDEO: Proč se mu přezdívá Mr. Everything?
Zdroj: YouTube.com, Bloomberg
Dále má velký vliv v energetice, protože zastává nejdůležitější post v nejvyšší radě společnosti Saudi Aramco. Další neméně důležitá funkce je předseda rady ministrů pro ekonomiku a rozvoj.
Korunní princ – vizionář
Že princ nespí na vavřínech, dokázal minulý rok v dubnu, kdy veřejnosti představil strategický plán s názvem Saudi Vision 2030. Hlavním cílem tohoto plánu je snížení závislosti na ropě a obecně reforma veřejných financí.
První částí tohoto plánu je primární úpis akcií státní ropné společnosti Saudi Aramco. Z hlediska těžby i zásob ropy se jedná o nejdůležitější společnost na světě.
V plánu je úpis podílu menšího než pět procent. Dle odhadů by se Saudi Aramco mohlo ocenit na dva biliony dolarů, což by znamenalo, že by se z něho stala největší společnost světa.
Více se o privatizaci Saudi Aramco dozvíte ZDE
Dalším krokem je vytvoření největšího státního fondu s předpokládaným objemem dva biliony dolarů. Saúdská Arábie by se tak zařadila mezi největší správce aktiv na světě.
Transformace se dotkne i přezbrojení
Saúdská Arábie dále chce do konce letošního roku vytvořit holding zabývající se armádním a obranným průmyslem, což má lépe pokrýt potřeby saúdské armády.
Součástí tohoto kroku bude i zrušení stávajících kontraktů a utnutí zbytečných výdajů. Cílem nového holdingu tedy bude pokrýt objednávky poloviny výdajů na armádu.
Již předminulý rok začala země s nákupem a vývojem méně náročných vojenských technologií, jako jsou náhradní díly, základní munice, obrněná auta či nákup lehkých zbraní pro pěchotu.
Později se přidají kapitálově náročnější technologie zahrnující i vojenské letouny. Země má naprosto zbytečné výdaje na obranu, které jsou zcela bezúčelné, ale její bojeschopnost je daleko za úrovní západních států. Jako příklad lze uvést vojenské základny s ozdobnými stěnami a mramorovou podlahou.
Budoucnost? Sázka na „neropu“
Hlavním cílem Saudi Vision 2030 je určitá transformace ekonomiky, která má především snížit závislost na příjmech z prodeje ropy.
Princ bin Salmán chce navýšit podíl malých a středně velkých společností na celkovém HDP z 20 procent na minimálně 35 procent. Do roku 2020 pak chce získat neropné příjmy ve výši 100 miliard dolarů a o deset let později by již měly dosahovat výše více než 260 miliard dolarů. S tím souvisí i plán na snížení roční míry nezaměstnanosti z 11,6 procenta (2015) na sedm procent.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v Saúdské Arábii
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Princ má také v plánu více otevřít zemi zahraničním návštěvníkům. Zjednoduší se vízový proces a umožní se také cizincům vlastnit majetek ve vybraných oblastech.
Celkově se má vylepšit situace s bydlením, a to hlavně u mladých lidí. Reformy se dotknou také dotačních programů, protože v roce 2015 byli příjemci 70 procent dotačních programů obyvatelé s vysokými příjmy.
Podobně je to podle prince i se spotřebou vody a elektřiny, kdy jeden člověk s vysokými příjmy spotřebuje stejné množství vody a energie jako deset až dvacet nízkopříjmových rodin.
Neméně důležitým cílem je také zlepšení fungování státní správy. Již minulý rok bylo zrušeno několik nejvyšších rad a byla založena rada pro politické a bezpečnostní záležitosti.
Mohamed bin Salmán protiíránský
I když ekonomické plány dávají smysl a odborníci je kvitují, princ již ukázal také svoji druhou tvář. A to v souvislosti s velmi negativním postojem k Íránu.
Rozbroje mezi šíity (Írán) a sunnity (Saúdská Arábie) mají bohatou minulost a s budoucím nástupem Mohameda bin Salmána se nedá očekávat změna.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Nejbohatší a nejmocnější rodina světa: Co všechno nevíte o vládnoucí dynastii Saudů?
Princ také vede koalici arabských států, která podporuje jemenskou vládu. Ta v jemenské občanské válce bojuje právě proti šíitským povstalcům. Naopak povstalce podporuje Írán. A mimochodem, Saúdská Arábie také aktivně podporuje nedávno uvalenou blokádu Kataru.
Nový král versus mladická zbrklost
Jmenováním Mohameda bin Salmána následníkem se tak Saúdská Arábie vyhnula možným budoucím sporům o královský trůn.
Princ zatím přesvědčuje, že je mimořádně schopným vůdcem, avšak chybí mu potřebné zkušenosti a údajně je jeho jednání občas impulzivní a zbrklé. Vzhledem k jeho nízkému věku je pravděpodobné, že by mohl jako hlava této absolutní monarchie působit řadu desetiletí.
Vzhledem k faktu, že ropa nebude tento stát živit donekonečna a že ceny ropy jen tak nestoupnou zpět k hodnotám okolo 100 dolarů za barel, je pro Saúdskou Arábii tento ambiciózní princ moudrou volbou.
Jeho nápady ohledně určité transformace saúdské ekonomiky jsou sice megalomanské, ale zároveň se zakládají na zdravé logice reálného stavu země a dalšího možného vývoje. Aby však došla Saúdská Arábie k vytouženému cíli a snížila svou závislost na ropě, čeká „Mr. Everything“ ještě dlouhá a náročná cesta.
Pokud se mu to skutečně povede, může se zapsat do historie jako jedna z nejdůležitějších a nejoblíbenějších postav v dějinách Saúdské Arábie.
UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!